Son Dakika
Pazar, 23 Ocak 2022 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tüketilmesi haram olan gıdalar

Tüketilmesi haram olan gıdalar

“Pis ve haram olan şeyleri yiyip içmede şeytan ve benzerlerinin adımlarını izlemeyin…”
Bakara Suresi 205

"Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz/helâl olanlarından yiyin; eğer sadece O’na kulluk ediyorsanız, Allah’a şükredin. O’na karşı diliniz, bedeniniz ve malınızla, kulluk borcunuz olan şükrü yerine getirin."
Bakara Suresi 172

"Ölü hayvan –leş-, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan; henüz canı çıkmadan yetişilip şartlarına uygun tarzda kesilenler dışındaki boğulmuş, -taş veya sopa vb. ile- vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, başka bir hayvan tarafından boynuzlanma neticesinde ölmüş ve yırtıcı hayvanlarca parçalanmış; bir de dikili putlaştırılmış taşlar için boğazlanmış hayvanların etlerini yemeniz ve fal oklarıyla kısmet -şans- aramanız size haram kılındı.

İşte bunları yapmak, Allah’a itaatsizliktir. Bugün küfre sapanlar/inkârcılar dininiz -i ortadan kaldırıp sizi kendilerine çevirmek-ten ümidi kestiler, artık onlardan korkmayın, benden korkun! Bugün dininizi hükümleriyle kemâle erdirdim, size nimetimi tamamladım, sizin için din olarak -hayat tarzı olan- İslâm’ı beğenip seçtim. İşte dindeki bu yasaklara uymakla beraber kim açlıktan çaresiz kalırsa, günaha meyletmeksizin/istek duymaksızın bu sayılan haram etlerden yiyebilir. Çünkü Allah, çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.
Maide Suresi 3

"Allah size sadece ölmüş –murdar- hayvanı, kanı, -hem etinin hem tabiatının pisliğinden dolayı- domuz etini ve Allah’tan başkası putlar ve şahıslar adına kesileni haram kıldı. Fakat kim de mecbur kalırsa, istekli olmayarak ve sınırı aşmadan sırf ölmemek için yerse ona hiçbir günah yoktur. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir."
Bakara Suresi 173

"Ey iman edenler! Şarap/içki, kumar, tâzim edilen dikili taşlar, şans -fal- okları ve zarları, şeytan ve kötü insana ait murdar -pis- işlerdir; artık bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz."
Maide Suresi 90
 

Şer’i bir kesimle de olsa domuz necistir. Çünkü Kur’an nassıyla bizatihi necistir. Eti, kılı, kemiği ve tabaklansa bile derisi, hâsılı bütün organları necistir.” (Necis: Murdar, pis, haram)

Kaynak: Prof Dr Vehbe Zuhayli - İslam Fıkhı Ansiklopedisi Cilt 1/108

Prof Dr Faruk Beşer: "Helal gıda yemek için verilen çabalar, nafile ibadetlerden çok çok daha sevaptır." 

17.11.2008 00:00:00 Bu sayfa 22689 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri