Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sağlık Bakanlığı'na piyasada bulunmayan ilaçlar için bir sorum var Prof Ahmet R Küçükusta
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta www.iyibilgi.com sitesinde yayımlanan yazısında, piyasada bulunmayan ilaçlar üzerinden ilaç sektörü ile Sağlık Bakanlığı arasında ki ilişkiyi irdeliyor

Bugün Anadolu Ajansı tarafından geçilen bir habere göre ‘Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Fiyat Değerlendirme Kurulu ilaç firmalarının talebi doğrultusunda aldığı karar gereği, ilaç fiyatlarına yüzde 8 oranında zam’ yapmış.

Bakanlığın ilaç firmalarının makul ve mantıklı zam isteklerine müspet cevap vermesine diyeceğimiz yok, ama neredeyse bir senedir bazı çok önemli ilaçların piyasada neden bulunmadığının açıklamasını da bekliyoruz.

Bu ilaçlardan biri makrolid grubundan eritromisin isimli antibiyotik. Bu, özellikle solunum yolları enfeksiyonlarının bir numaralı antibiyotiği. Bir sene öncesine kadar en çok yazdığım ilaç eritromisin idi. Solunum yollarında hastalık yapan bakteriler içinde etki etmediği yok gibi. Penisiline alerjik olanlarda da güvenle kullanılabiliyor. Erişkinler için tablet çocuklar için süspansiyon formları var. Fiyatı da çok ucuz. Çocuklar tarafından çok rahat içilmesi de çok önemli.

Makrolid grubundan eritromisine alternatif olabilecek klaritromisin ve azitromisin gibi antibiyotikler var. Ancak hem bu ilaçların fiyatı eritromisine göre birkaç misli pahalı hem de özellikle klaritromisin çocuklar tarafından acı olması sebebiyle çok zor içilen bir ilaç. Bu ilacı içip de kusmayan çocuk yok gibi neredeyse.

Bulunmayan diğer ilaçlar

Amitriptilin etken maddeli piyasada Laroxyl ismiyle satılan ilaç da uzun zamandır bulunmuyor. Ben psikiyatr değilim ama bu ilacın ne kadar önemli bir antidepresan olduğunu biliyorum. Üstelik migren ve ağrı tedavisinde de çok etkili. Laroxyl’ in çok önemli bir özelliği de yeni kuşak antidepresanlara göre çok ucuz olması.

Gene uzun zamandır hastalarımın bulamadıkları bir ilaç da Deksamet isimli şurup. Bu ilaç çocuklara verilebilecek kortizon ihtiva eden tek ilaç. Deksamet’ in bir alternatifi yok. Çocuklarda kortizon kullanılması gerektiği zaman zorunlu olarak iğne vermek veya acı kortizon haplarını ezerek içirmek gerekiyor.

Gelelim neticeye

Her üç ilaç da tıbbın hiçbir zaman modası geçmeyecek baba ilaçlarından. Hem çok etkililer hem de son derecede ucuzlar. Ancak, bu ilaçları bir seneyi aşkın zamandır hiçbir yerde bulmak mümkün değil.

Sebep bu ilaçların yerine çok pahalı olanlarının satılmasını mı sağlamak?

Sağlık Bakanlığı Eczacılık genel Müdürlüğü’ nden bu konuda acil bir açıklama bekliyorum.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • MURVETASKIRAN
  erıtromısın
  evet cok haklısınız gerı ısttıyoruz erıtromısını
  03.09.2011 00:20:03
12.03.2009 Bu yazi 7273 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri