'Milyonlarca insan domuz gribinden ölecek' kehanetinde bulunarak paniğe neden olan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan, domuz gribi aşısı olmayı neden reddetti. DSÖ başkanı açığa düştüğü an...

Yüz milyonlarca insana domuz gribiyle ilgili yaptığı açıklamalarla büyük panik yaşatan ve aşı olmasını öneren Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan, aşı olmadığını söyledi.

Dünyaya “aşı olun” çağrısı yaparken, aşılama kampanyasının başını ise uluslararası alanda en üst düzey sağlık kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çekti. Ancak dün DSÖ Başkanı Margaret Chan’ın yaptığı bir açıklama dünyayı şaşırttı. Chan, Cenevre’de kendisine aşı olup olmadığını soran İsviçreli gazetecilere herkesi şoke eden şu yanıtı verdi: “Hayır henüz olmadım.” Açıklamasının büyük tepki uyandıracağının farkına varan DSÖ Başkanı'nın paniklediği gözlendi.

Öte yandan Almanya domuz gribine karşı sipariş verdiği aşıların yarısını iptal etme kararı aldı. Alman Sağlık Bakanı Yardımcısı Hartmut Schubert, 80 milyonluk nüfusu korumak için GlaxoSmithKline şirketinden 50 milyon doz Pandemrix adlı aşıdan sipariş verildiğini hatırlattı. Schubert, “Ancak tek dozun yeterli olduğu ortaya çıktı. Ayrıca hastalık beklendiği kadar sert etki göstermedi. Önümüzdeki ay siparişin yarısının iptali için ilaç şirketiyle görüşmeler başlayacak” dedi.