Yahudiler, şeriat esaslarını her türlü platformda geçerli kılmak için çaba sarfediyorlar.

Havayolu şirketlerine ikram servisi yapan Turkish Do-Co Catering şirketi ile anlaşan Musevi cemaatinin yardım kuruluşu Matan Baseter – Barınyurt, bundan böyle uçaklarda yahudi şeriatına uygun yemek servisi yapılmasını sağladı.

Musevi cemaatinin yardım kuruluşu Matan Baseter – Barınyurt’un çabaları sonucu havayolu şirketlerinde yahudi şeriatına uygun yemek servisi yapılmasının önü açıldı. Neve Şalom Sinagogu bünyesindeki Musevi cemaatinin yardım kuruluşu Matan Baseter – Barınyurt, havayolu şirketlerine ikram servisi yapan Turkish Do-Co Catering şirketi ile resmi bir sözleşme imzalayarak uçaklarda kaşer diye bilinen Musevilik dinine göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan ürünlerin de yolculara ikram edilmesini sağladı. Bu anlaşmanın kapsamına Türk Hava Yolları (THY) başta olmak üzere Star Alliance’a bağlı olan tüm yurt dışı havayolu şirketlerinin girdiği belirtildi. Anlaşmaya göre kaşere uygun yemekleri Matan Baseter - Barınyurt’a bağlı olarak çalışmakta olan La-Casa Catering iktisadi işletmesi temin edecek. Bu yolla yurtdışına uçuş yapan yolcular Yahudi yardım kuruluşu Barınyurt’a maddi destek sağlamış olacak. Konu hakkında Yahudilerin gazetesi Şalom’a açıklama yapan Matan Baseter - Barınyurt Başkanı Selim Nahmias, kaşerlerinin sertifikasının Türkiye Hahambaşılığı tarafından onaylı olduğunu söyledi.

YAHUDİ YARDIM KURULUŞU ANLAŞMADAN MEMNUN

Nahmias ayrıca, Türkiye çıkışlı yapılan seyahatlerde kaşer menü isteğinde bulunanların Yahudi yardım kuruluşu Barınyurt’a da destek vermiş olacağını ve bu anlaşmanın Yahudi kurumlarına büyük bir katkı kazandıracağını belirterek, havayolu şirketlerine teşekkür etti. Kaşer yemek servis alabileceğiniz uçuşların İstanbul çıkışlı New York, Chicago, Singapur, Hong Kong, Tel-Aviv (gidiş-dönüş), Taşkent, Londra, Stansted, Bakü, Kasablanca, Tahran, Prag, Madrid, Tunus, Amman, Barselona, Budapeşte, Kahire, Roma, Lizbon, Muscat, Milano, Riga, Varşova, Viyana, Dublin, Helsinki, Kopenhag, Oslo, Brüksel, Abu Dabi, Bahreyn, Dubai, Manchester, Riyad, Almaata, Moskova, Mumbai, Yeni Delhi, Nurnberg, Hannover, Berlin SXF, Berlin TXL, Hamburg, Münih, Stuttgart, Basel, Cenevre, Paris, Zürih ve Lyon olması dikkat çekti.

Neve Şalom Sinagogu bünyesindeki Musevi cemaatinin yardım kuruluşu Matan Baseter - Barınyurt’un çabaları ile gerçekleşen anlaşma çerçevesinde uçaklarda kaşer diye bilinen Musevilik dinine göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan ürünler de yolculara ikram edilecek. Bu yolla uçuş yapan her yolcu, Yahudi yardım kuruluşu Barınyurt’a maddi destek sağlamış olacak.

Koşer ürünlerinde alkol kullanılıyor

Vakit’e konuşan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, genel olarak Yahudiler “Ehli Kitap” kabul edildiği için koşer damgalı ürünlerin Müslümanlar açısından da helal sayıldığı yönünde bir kanaat olduğuna dikkat çekerek, “Koşer damgalı yiyecek Müslümanlar açısından da helaldir diye bir kural yoktur. Örneğin Yahudiler alkol tüketir ve yemeklerinde de terbiye etmek için alkolü kullanırlar. Koşer ürünlerinde de alkol kullanılmaktadır” dedi. Ehli kitap kavramının da tartışmalı olduğuna dikkat çeken Özer, pek çok Müslüman alimin bugünkü Yahudileri, İslâm’ın başlangıç dönemindeki gibi ehli kitap olarak kabul etmediğini ifade ederek, “Ben de şahsen bu görüşteyim” diye konuştu. Türk Hava Yolları’nda iç hatlarda “Müslüman menüsü” bulunmadığını, sadece dış hatlarda bulunduğunu kaydeden Özer, “Ancak burada da Yahudi menüsünün, hahamların gözetiminde yapılması gibi bir durum yok” dedi. (Vakit)

* "Gıda Hareketi, uçaklarda koşer uygulamasını Yahudilere yapılan bir ayrıcalık olarak görmez. Bu hassasiyet Musevilerin inançalrını geriği olan haklarını talep etme ve elde etme konusunda özellikle Müslümanlardan daha bilinçli ve başarılı olduğunun bir göstergesi olarak görülmeli"

Ehli kitap, koşer ve helâl

Ehli Kitabın kestiği yenir mi?

Ehli Kitap-Yehûd, Nasârâ, Sâbiîlik, Mecusîlik, Budizm, Hinduizm