Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tam ekmek aklandı Prof Dr Sefa Saygılı
Son zamanlarda rejim yapanların, hatta herkesin ekmekten uzak olması bazı beslenme uzmanlarınca tavsiye ediliyordu. Öyle ki buna tam (komple) undan yapılan tam ekmek de dahil edilmeye başlanmıştı.

Habertürk Gazetesi’ne (3 Nisan 2012)  demeç veren ABD’li gıda profesörü Julie Miller Jones diyet yapanların da  yapmayanların da mutlaka ekmek yemesi gerektiğini ifade etti. Karbonhidratın kilo almayla ilişkisi bulunmadığını dile getirdi. Yenmesi tavsiye edilmeyen üç beyaz olan un, şeker ve tuz gerçekten üç zehir idi. Ancak burada sözü edilen un tam un değil beyaz undu.

Gerçekten tam un aşırıya kaçmadıkça kilo aldırmaz. Aksine gıdalarımızın çoğunu karbonhidrattan almamız gerektiği göz önüne alındığında ekmek vazgeçilmez besinimizdir. Yağsız olması nedeniyle karbonhidratın alınabileceği en zararsız ürün tam ekmektir.

Prof. Jones “bir araştırmayla vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle endeksleri (VKİ) incelenmiş. Kadınlarda günde bir dilim ekmek yiyenin VKİ’si 26.9, günde beş dilim ekmek yiyenlerin ise 27.1 çıkmış. Arada çok az fark var. Erkeklerde ise bir dilim yiyenle 5 dilim ekmek yiyenlerin arasında hiçbir fark yok.” diye konuştu. Türkiye’de kişi başı yıllık ekmek tüketiminin 150 kilo, ABD’de ise bunun yarısı kadar olduğunu belirten Jones, Türklerin bu yüzden  daha zayıf olduğunu iddia etmektedir. ABD’de kadın ve erkeklerin üçte ikisinin obez olduğunun altını çizen Jones,  beynin çalışması için de karbonhidrata ihtiyaç olduğunu söylemektedir.

Ekmek yemeden yapılan diyetlerin yağ değil, kas ve su kaybına sebep olduğunu ifade eden Jones, “Kaslar vücuttaki yağları yakmaya başlar. Bu nedenle sadece proteinle veya sebze ile diyet yapanlar gelecekte verdikleri kilonun daha fazlasını geri alırlar. Çünkü vücutlarında yağları yakacak kasları kalmaz” demektedir. Norveç’te 122 obez kadınla yapılan bir araştırmayla ilgili bilgi veren Jones, iki gruba ayrılan ve bir gruba ekmekli, diğerine ekmeksiz diyet yaptırılan kadınlardan, ekmek yiyenlerin daha fazla kilo verdiğini anlattı.

Tam tahıllı ekmekleri yiyerek sağlığın korunabileceğini söyleyen Jones şöyle devam etti: “Yapılan araştırmalara göre günde altı dilim tam tahıllı ekmek yiyenlerde yüzde 20, barsak kanseri yüzde 40 azalmış. Her türlü sebeplere bağlı ölümlere bakıldığında bir dilim ekmek yediğimizde ölüm oranı yüzde 20 azalıyor. Daha ne diyebilirim ki…”

Tam tahıllı ekmeği soframızdan eksik etmeyelim. Bayatlasa bile kızartarak mis kokusuyla yiyelim. Çünkü tam ekmek sağlıktır, enerjidir, hastalıklara karşı koruyucudur.
 

03.04.2012 Bu yazi 4189 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri