65 yaş üzerindekilerde görülen bir hastalık olan Alzheimer'li hastaların Amerika'daki sayısı 5.2 milyonu buldu.

Hastalığın dünyanın geri kalanına oranla Amerika'da daha fazla olması haklı olarak dünyanın ilgisini çekiyor.

Alzheimer (Erken Bunama) genellikle 65 yaşın üzerinde görülen bir hastalık. Fakat amerikada hastalığın görünme yaşı 30’lara kadar düşmüş durumda ve şu an ülkede genç yaştaki alzheimer ve diğer zihinsel bunama hastalıklarıyla boğuşan insan sayısı 500.000!

Ülkede bu hastalıktan en müzdarip yaş gurubu ise 30 ve 40’lı yaşlardakiler.

Hastalığın en çok bu yaş grubuna ızdırap vermesinin temel nedeni tabi ki hastalığın kendisi fakat diğer neden bu yaş grubundaki hastaların genellikle bir sağlık sigortası ve maddi birikimlerinin bulunmaması.

Nüfus 301.000.000 (2007) olan Amerika'da toplam Alzheimer'li hasta sayısı ise 5.2 milyon.

Bu 5.2 milyonun yüzde 10‘u ise erken yaşta bulunmakta ve 2030 yılında toplam alzheimerli hasta sayısının 7.7 milyona ulaşması bekleniyor.

Tüm dünyadaki alzheimer hastalarının sayısı ise 26.6 milyon, 2050 yılında bu hastalığın dünya çapında 100 milyona ulaşması bekleniyor (wikipedia, 2006).

Alzheimer tedavisi bulunamamış bir hastalık ve nedenleride tam olarak bilinmiyor ama bu hastalığın dünyanın geri kalanına oranla Amerika'da bu kadar yaygın olması ilgi çekici...

Ayrıca hastalığın dünya çapında yayılma hızı ile ilgili verilere bakarak Amerika emperyalizmini ve hastalıklarını dünyaya yaymaya devam ediyor soruları soruluyor. 

(timeturk.com)