İtalya'da yapılan deneylerde hayvanlar üzerinde kafa nakli denmesi yapıldı. Yapılan bu yamyamlık, Türkiye medyasında da 'başarılı ve başarılıymış' gibi sunularak bunun iki yıl içinde insanlarda da yapılabileceği iddia edildi.

"Kafa naklinin iki yıla kadar mümkün olabileceği bildirildi. İtalyan nöroşirurji uzmanı Sergio Canavero, bilim-kurgu filmlerini aratmayan ameliyatın iki yıla kadar başarılabileceğini belirtti.

"Surgical Neurology International" dergisinde yayımlanan araştırmada, Canavero, 1970'li yıllarda doktor Robert White ve ekibinin maymunlar üzerinde yaptığı benzer deneyleri hatırlattı.

Canavero, White ve ekibinin bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine nakletmeyi başardığını, 8 gün sonra böbrek yetmezliğinden ölse de maymunun ameliyattan sonra bilincini geri kazandığını ve araştırmacıları ısırmaya çalıştığını vurguladı.

İtalyan bilim adamı, yakında insanların katıldığı araştırmalarda da geliştirdiği yöntemi uygulamak istediğini anlattı.

Canavero, nakil yapılacak kişinin kafasının alınarak, vücut ısısının düşürüleceğini, daha sonra donörden alınan kafanın nakledileceğini belirtti.

Bilim adamı, hastanın ameliyattan sonra hayatta kalması durumunda, doku reddine karşı uzun bir tedavi göreceğine dikkati çekti.

Ancak bu naklin önünde büyük engellerin bulunduğu ifade edildi. Ameliyatın masrafının 10 milyon avro olacağının tahmin edildiği, yaklaşık 100 gönüllünün bulunmasının ve etik sorunların aşılmasının da güç olduğu kaydedildi."

AA'nın haberi böyle. Peki bu mümkün mü?

Bunun bir an mümkün olduğunu düşünelim. Asıl kişi kim olacak bedenin sahibi mi, kafanın sahibi?

Aslın olan kalp mi beyin mi?

Beyin ise, bu yeni kafa neyin nesi? Buna kafa nakli mi beden nakli mi demeli?

Kalp ise kafa nakli sonrasında beyin de bilgi ve izler ne olacak?

Bu iki kişi de erkek ve evli ise hangi kadın bunun karısı olacak? Yoksa ikisi de mi, hiç biri mi?

Veya tam tersi kadın iseler ve iki, kadında evli ise hangi erkek bu kadının kocası olacak? Yoksa ikisi de mi, hiç biri mi?

Bir beden için başka kafalar koparılırsa veya bir pislik kafa için sağlam ve temiz bendenlere ihtiyaç duyulursa bu işin sonu nereye varır?

Bir haberi yaparken ve başarı gibi sunarken bütün bu ve benzeri soruları düşünmezseniz karşınıza neler çıkar neler.