Son günlerde artan gıda sorunu ile ilgili gıda üreticilerinin kendilerini 'aklamak' amacıyla kurduğu dernek ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin karıştırıldığı görülmektedir.

Son ayların en yoğun gündemlerinden birinin tarım ve gıda sorunu olduğundan kuşku yok.

Artan tavuk tartışmaları ve Mehdi Eker’in "onlar tavuk değil piliç" demesi üzerine Banvit firmasının ‘İnternet haber siteleri’ne verdiği haber görünümlü reklamında kullandığı “gerek Vererinerlik Fakülteleri'nden uzmanların ve Gıda Güvenliği Derneği'nin açıklamaları” ibaresinde adı geçen Gıda Güvenliği Derneği'nin ismi ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin isimlerinin karıştırıldığı görülmektedir.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, toplumun ‘helâl ve temiz’ gıda talebinin karşılanması yönünde mücadele eden sivil bir oluşum iken, reklâmda adı geçen Gıda Güvenliği Derneği; Ülker’den CocaCola’ya Kraft’tan Eti’ye, Cargill’den Aytaç’a, CarrefourSa’dan Coca-Cola’ya, Reis Gıda'dan Tetra Pak'a, McDonald's'tan Şütaş'a birçok 'büyük' üretici tarafından kurulmuş bir dernektir.

Gıda Güvenliği Derneği ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin hiçbir bağı yoktur. Amaç birlikteliği dâhi olmadığı gibi Gıda Hareketi bu derneğin üyeleri veya üyesi olmayan üretilerin tüketicilerin sağlık ve inançlarına aykırı üretimlerine karşı mücadele yürütmek için kurulmuştu gerçek bir sivil harekettir. Oysa onlar, -sitelerinde de görüleceği üzere- haklarındaki haklı ve doğru iddiaları, 'şehir efsanesi' şeklinde küçümseyerek ortadan kaldırmaya çalışın üreticiler tarafından kurulduğu halde kendini tüketici örgütü gibi sunan bir yapıdır. Kaldı ki resimde de görüleceği üzere kendilerini (şirketlerini) denetlemekle mükellef Bakanlıkla da kolkoladılar.

Değerli takipçilerimiz ve kamuoyuna saygı ile duyurulur

İŞTE GIDA ÜRETİCİLERİNCE KURULAN ‘GIDA GÜVENLİĞİ DERNEĞİ’NİN SİTESİNDE YER VERDİĞİ ÜYELERİ: