Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domuz değil, korku salgını
Türkiye paranoyaklaşıyor: "Gripli herkes domuz gribi kabul edilecek..." Domuz gribi endişesi, hastalığın kendisinden daha hızlı yayılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde bütün okulları cuma günü tatil etti.

Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan ise gripli herkesin domuz gribi kabul edileceğini belirtti.

SAĞLIK Bakanlığı Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mevsimsel gribin Kasım ayında başlayacağını, bu nedenle şimdi görülen tüm vakaları domuz gribi olarak kabul ettiklerini açıkladı. Ceyhan, “Laboratuvar ortamında 1000 vaka tespit edildiyse Türkiye’de en az birkaç bin vaka olduğunu tahmin ediyoruz. Bundan böyle yatan hasta ve kritik hastalar dışında kimseye test yapılmayacak” dedi.

Mehmet Ceyhan Hürriyet’e yaptığı açıklamada, nezlenin griple karıştırılmaması gerektiğini, ateş ve kas ağrılarıyla seyreden rahatsızlığın grip olarak adlandırılabileceğini bildirdi. Ceyhan, şöyle devam etti:

“Yani şu anda çok kişi domuz gribini ayakta atlatıyor. Aşılamaya gelince, kimin bağışıklı olduğuna bakılmadan kitlesel aşılama yapılacak. Bu nedenle grip belirtisi gösteren hekese gıdalarına dikkat etmelerini ve iyi dinlenmelerini öneriyoruz. Bu arada, okulları tatil etmekteki amacımız daha iyi tedbirler alabilmek yoksa şu anda böyle bir erteleme yayılımı engelleyecek diye bir şey yok. İnsanların toplu mekanlardan uzak durmasını öneremiyoruz. Çünkü bunu önermek sadece hastalığın zamanının ötelemek anlamına gelir.” (Hürriyet)

Domuz gribi aşısı oldu bu hâle geldi (Video)

 

27.10.2009 08:55:00 Bu haber 3914 defa okundu
Domuz değil, korku salgını
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri