Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Diyetisyenlik enstüstriyel ürünlerin reklamını yapmak mı?
İlaç ve tıbbı malzeme firmaları tıp çevrelerini ve Kalp Vakfı gibi çeşitli tıp yahut sağlık dernekleri de reklamlarında kullanmakta idi. Şimdi ise endüstriyel gıda üreticileri aynı amaçla bazı diyetisyenleri kullanıyor.

Sağlık ve beslenme belirli bir kitleyi değil, tüm insanları ilgilendiren bir meselesdir. Bu nedenle özellikle, tıp ve diyetisyenlik gibi meslekler başta olmak üzere ilgili tarafların sektörden özellikle de küresel ve endütriyel firmalardan sponsorluk kabul etmeleri, onlardan destek almaları yahut reklamlarına aracılık etmeleri kabul edilebilir bir davranış olamaz.

Ancak pek çok sektör kuruluşu ve bazı doktorlar margarin, diş macunu markaları gibi ürünlerin reklamlarında rol açmaktan imtina etmiyordu. Şimdi ise bazı diyetistenler benzer firmaların reklamlarında rol alıyor, entkinliklerine sponsorluk kabul ediyor. Kişisel siteler, sosyal medya ve bürolarda gibi alanlardan açıkça reklam yapan bazı diyetisyenler, makale ve televizyon programlarında da örtülü veya gizlenmiş reklâm da yaptığı görülüyor.

İşte "diyetisyenler" konuyla ilgili reklamlarından bir bölümü

Türkiye'ye diyetistenlik mesleğini bulaştıran Prof Ayşe Baysal, tavuk firmasının sponsorluğundan sentetik tavuğun "güvenli" olduğunu anlatıyor.


 

İLİŞKİLİ MAKALELER

Bu dost(!) kalbin mi margarinin mi?

TKV'nin yaptığı nedir?

 

25.11.2014 22:14:00 Bu haber 5059 defa okundu
Diyetisyenlik enstüstriyel ürünlerin reklamını yapmak mı?
Diyetisyenlik mi reklamcılık mı?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri