Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'Sahte domuz girbi' kavgası büyüyor
Domuz gribi salgından skandala dönüştü. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Konseyi arasındaki domuz gribi polemiği büyüyor. Avrupa Konseyi'nin "sahte bir salgın" olarak nitelendirdiği grip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı da zor duruma soktu. Küresel domuz gribi polemiğinde gelinen nokta, skandalın boyutlarını ele verebilir.

Avrupa Konseyı’nin Sağlık Birimi Başkanı Wodarg, "Domuz gribi çok ama çok abartıldı; bunu soruşturmamız lazım" açıklaması yapınca başlayan polemik tüm dünyanın gündemine girmiş ve Türkiye de konuyla ilgilenmişti. Başbakan Erdoğan, "inşallah kasıt yoktur" derken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Avrupa Konseyi'nin iddiasına çok sert tepki göstermişti. Bakan Akdağ, "domuz gribi Türkiye'de etkisini yitiriyor" şeklinde bir açıklama yaparken, bunun sebebinin aşı olduğunu savunuyordu.

 

Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Başkanı Wodarg’ın domuz gribinin “sahte bir salgın” olduğuna yönelik raporu dünyayı sarsarken, BM'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nden cevap geldi. Organizasyonun danışmanlarından Keiji Fukuda, Avrupa Konseyi'nin iddiasının "asılsız" olduğunu söylemekle yetindi. Avrupa Komisyonu Sağlık Birimi, Dünya Sağlık Örgütü'nün ecza laboratuvarlarına baskı yaptığını ve bazı şirketlere haksız kâr etme imkânı sunduğunu iddia ederken, Wodarg, yaptığı açıklamada "çocuklarımız boşu boşuna aşı oldu, Sağlık Örgütü bizim için artık güvenilmez bir kurum" ifadesini kullanmıştı.

 

Keiji Fukuda'nın açıklamasına tepki gösteren Avrupa Konseyi, bu konunun soruşturulacağını yineledi. Domuz gribi için tüm dünya alarma geçerken, önce yapılan aşıların işe yaramaması, daha sonra hastalığın abartıldığının ortaya çıkması bir skandala dönüşmüştü. Bu işten karlı çıkan tek grup ise, bu oyunda pay sahibi oldukları düşünülen ilaç firmaları oldu.

 

29.01.2010 00:52:00 Bu haber 5167 defa okundu
'Sahte domuz girbi' kavgası büyüyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri