Türkiye bu skandalla çalkalanıyor

Hayvancılıkta aşı skandalı! Tarım Bakanlığı'nda aşılar karıştı, BVD hastalığı patlak verdi. Bu yüzden ne kadar hayvanın öldüğü ve BVD hastalığından dolayı acilen kesilen hayvanların etlerine ne olduğu bilinmiyor. Hastalıklı etklerin piyasaya sürülmüş olmasından endişe ediliyor. 

Türkiye bu skandalla çalkalanıyor

Sığırlarda ilkbahar aylarında vurulan ve Tarım Bakanlığın kanunsuz olarak zorla yaptırdığı sözde çiçek aşısına BVD virüsü karıştığı ortaya çıktı. Yasal olmadığı halde dayatılan sözde çiçek aşısı ile birlikte vurulan BVD virüsü yüzünden pek çok öldü. Hayvancılığı bitirmeye yönelik bir hamle olmasından endişe edilen skandalla ilgili endişeler artıyor. Soruşturma ise gizli sürüyor. 

Yaşanan aşı skandalından dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı kırmızı alarma geçerken, kamuoyunun skandaldan haberdar olmaması için bütün çalışmalar gizli bir şekilde yürütüldüğü dile getirildi. 

BAKANLIK AŞI SKANDALINI KAMUOYUNDAN SAKLIYOR
 

Son zamanlarda ani hayvan ölümlerine dair sosyal medya paylaşımları yapılıyordu. Aşıperestler ise çiçek aşıları yüzündne meydana gelen ölümler nedeniyle paylaşım yapalanlara aüır hakaretler yapmaktaydı. Şimdi ise gerçekler ortaya çıktı ölümler nedeninin aşılar olduğu ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre çiçek aşısının içine başka bir aşının virüsü karıştı. Aşının yapıldığı hayvanlarda ishal ve solunum güçlüğü hızla yayılırken, Bakanlık gelen şikayetler üzerine aşılamayı 81 ilde ikinci bir emre kadar durdurdu. Yapılan analizlerde çiçek aşısının içine BVD virüsünün karıştığı tespit edilirken, söz konusu BVD karışımlı aşıların hangi seride ve hangi illerde yapıldığı da tam olarak bilinmiyor. Kurulan kriz masası çalışmalarını son derece gizli olarak yürütüyor ise de gerçekler gün yüzüne çıktı. 

NE KADAR HAYVAN ÖLDÜ, ÖLMEDEN KESİLEN ETLERİ KİMLER YEDİ?
 

Milli Gazete'de yer alan habere göre sığırlarda ishal ve solunum yetmezliğine neden olan BVD virüslü aşılar yüzünden ne kadra hayvanın telef olduğu bilinmiyor. Bu virüsün enjeklte edildiği ancak ölmeden kesilmiş kaç hayvan olduğu ve pazara sunulup sunulmadığı için şimdilik bilinmiyor. İnsanlar için büyük bir sağlık tehdidi olup olmadığı da henüz net değil. Gündemdeki bir başka soru ise amacın hayvancılığın yok edilmesi mi? Bu hâdisenin özellikle de Bill Gates çetesinin yürüttüğü yapay et dayatmasının gündemde olduğu bir zaman diliminde meydana gelmesi manidar bulunuyor.

Görülen rahatsızlık nedeniyle acilen kesilen hayvanların etleri antibiyotik tedavisi uygulanmadı ise insan sağlığı için tehlikeli görülmüyor ancak antibiyotik tedavisi uygulayıp da acil kesilen hayvanların etleri insan sağlığı için büyük tehlike oluşturuyor. Söz konusu BVD hastalığından dolayı acil kesilen hayvanlarda antibiyotik tedavisinin uygulanıp uygulanmadığının incelenmesi konusunda büyük bir soru işareti bulunuyor. 

TARIM BAKANLIĞI SESSİZ SEDASIZ TAZMİNAT YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİRDİ
 

Tarım Bakanlığı BVD hastalığına karşı sessiz sedasız hayvan hastalıklarında tazminat yönetmeliğini değiştirmesi dikkat çekti. Bugüne kadar sığırların nodüler ekzantemi yani BVD hastalığında tazminat ödenmesi için laboratuvar analiz şartı bulunurken, 8 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile bu hastalığa karşı ödenecek tazminatlar için laboratuvar analiz şartı kaldırılarak sadece veteriner hekimlerin inisiyatifine bırakıldı. Bakanlığın burada laboratuvar analiz şartını kaldırması, aşı skandalının ülke hayvancılığına verdiği zararın boyutunun kamuoyuna yansımasının önüne geçmek hem de yoğun bir şekilde yaşanan hayvan ölümlerinden dolayı çiftçinin zararının hemen tanzim edilmek istenmesinden dolayı yapıldığı şeklinde yorumlandı.

AŞILAR NASIL KARIŞTI? KASIT VAR MI?


Söz konusu çiçek aşısı, Türkiye’de ikisi özel sektör birisi de Bakanlığa bağlı Pendik Veteriner Enstitüsü olmak üzere 3 yerde üretiliyor. Bakanlığa bağlı Pendik Veteriner Enstitüsü, talebi karşılayamadığı için özel sektörün ürettiği çiçek aşıları da kullanılıyor. Söz konusu karışım skandalı Şanlıurfa merkezli özel sektörden alınan aşılarda yaşanırken, firmadan alınan bütün çiçek aşıları seri numarasına göre incelenerek BVD karışımlı çıkan aşıların hangi illerde kullanıldığı tespit edilmeye çalışılıyor.

Yorum Yap

Yorumlar

keskin - 07 Ekim 2022 20:45

biliniyordur fakat göz yumulmuştur hatta hepsi bilerek yapılmıştır... o kadar hayvana vurmuşlar 1 kişi farkına varmamış he... aklımızla alay ediliyor tepki şart

Diğer Haberler