Tayvan'ın satılan yumurtalar telafi edilir de Türk halkının yediği ne olacak

Tayvan'ın Türkiye'den aldığı yumurtalarda yasaklı antibiyotik madde bulundu. Tayvan telafi edilmesini istiyor. Peki Türk ahlkına yetirilen ve yedirilmekte olanlar ne olacak?

Tayvan'ın satılan yumurtalar telafi edilir de Türk halkının yediği ne olacak
Tayvan'ın Türkiye'den aldığı 127 ton yumurtadan, kansere yol açabilen yasaklı bir antibiyotik madde tespit edildi.

Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'den gelen 127 ton yumurtada kansere neden olan antibiyotik tespit edildiği belirtildi.

Tayvan, ülkede yaşanan yumurta kıtlığı nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkeden yumurta ithal etmeyi kabul etmişti.

NowNews'in haberine göre, 1 Ocak ile 16 Temmuz arasında Tayvan'a toplam 12 bin ton yumurta girdi ve 5 parti Türk yumurtasında 'hiç bulunmaması gereken' antibiyotik 3-amino-2-oksazolidinona ait parçalar bulundu.

Bu maddenin kanserojen etkilere sahip olup olmadığı yönünde tartışmalar sürerken, Tayvan, ABD ve Avrupa Birliği (AB) söz konusu maddenin kullanımı yasak. Bu yasağa rağmen Batılı firmalar bu maddeyi üretip satıyor.

Tayvan Tarım Konseyi (COA) Bakanı Chen Chi-chung ise, konuyla ilgili açıklamasında, hükümetin yasaklı maddeler içeren Türk yumurtaları için 'sözleşme hükümleri uyarınca' tazminat isteyeceğini söyledi.

Peki, iç piyasaya verilen kanser yapıcı antibiyotik ihtiva eden yumurtalar ne olacak? İşte bu sorunun cevabını hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

Yorum Yap

Diğer Haberler