Son Dakika
Pazartesi, 6 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye GDO'yu resmen serbest bıraktı
Türkiye'de GDO bugün itibariyle resmen serbest bırakıldı. Gıda Hareketi'nin Milupa'da GDO tespit edilmesiyle ilgili belgeyi yayınlamasıyla, süreç küresel oyuncu Milupa ve diğer gıda üreticilerini aklama operasyonuna dönüştü. Resmi Gazete'de bugün 5977 Sayılı Biyogüvenlik Kanunu'na aykırı olarak yayınlanan yönetmelikle GDO serbest bırakıldı.

Analiz sonucunda üründe yüzde 0,9 ve altında genetik yapısı değiştirilmiş organizma (GDO) tespit edilmesi halinde bu durum "GDO bulaşanı" olarak değerlendirerek serbest bıraktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MILUPA ve İSMİ AÇIKLANMAYAN ÜRÜNLERİNDE GDO OLAN FİRMALARA AKLAMA

5977 Sayılı Biyogüvenlik Kanunu'na aykırı olan yönetmeliği değişikliği ile başta Milupa olmak üzere piyasayadaki çok sayıda büyük gıda üreticisini aklama operasyonu olarak değerlendiriliyor.

Buna göre, yönetmeliğe "GDO bulaşanı" tanımı eklendi. GDO bulaşanı, genetik modifikasyon teknolojisi uygulanan veya uygulanmayan bir üründe, birincil üretim aşaması dahil üretim, imalat, işleme, hazırlama, işleme tabi tutma, ambalajlama, paketleme, nakliye veya muhafaza sırasında ya da çevresel faktörler ile teknik olarak engellenemeyen, önlenemeyen veya tesadüfi olarak bulaşan GDO'lar olarak tanımlandı.

 Bakanlık, yönetmelik kapsamındaki ürünlerin denetim ve kontrolüne yönelik olarak ulusal ve uluslararası düzenlemeleri dikkate alarak numune alma, analiz ve değerlendirme yöntemlerini belirleyecek.

Analiz sonucunda üründe yüzde 0,9 ve altında GDO tespit edilmesi halinde bu durum GDO bulaşanı olarak değerlendirilecek.

GDO bulaşanı olan ürünlerde bulaşan olarak tespit edilen genlerin Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanmış olması durumunda ürünler onay amacına uygun olarak kullanılabilecek.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, kanuna aykırı yayınlanan yeni yönetmeliğin iptali için Danıştay'a gitmeye hazırlanıyor.

İŞTE GDO'YA İZİN VEREN YENİ YÖNETMELİK

29 Mayıs 2014  PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 29014

YÖNETMELİK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından:

GENETİK YAPISI DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR VE ÜRÜNLERİNE DAİR

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 13/8/2010 tarihli ve 27671 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

nn) GDO Bulaşanı: Genetik modifikasyon teknolojisi uygulanan veya uygulanmayan bir üründe, birincil üretim aşaması dahil üretim, imalat, işleme, hazırlama, işleme tabi tutma, ambalajlama, paketleme, nakliye veya muhafaza sırasında ya da çevresel faktörler ile teknik olarak engellenemeyen, önlenemeyen veya tesadüfi olarak bulaşan GDO’ ları,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin başlığı “Numune alma, analiz ve değerlendirme” olarak değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“(3) Bakanlık ulusal ve uluslararası düzenlemeleri dikkate alarak numune alma, analiz ve değerlendirme yöntemleri belirler.

(4) Analiz sonucunda üründe % 0,9 ve altında GDO tespit edilmesi halinde bu durum GDO bulaşanı olarak değerlendirilir.

(5) GDO bulaşanı olan ürünlerde bulaşan olarak tespit edilen genlerin Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanmış olması durumunda ürünler onay amacına uygun olarak kullanılabilir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yürütür.

DEHŞETİN BELGESİ: Milupa ürünlerinde GDO tespit edildi

 

Türkiye GDO'yu resmen serbest bıraktı from Gıda Hareketi

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • derviş erdogan
  gdo
  ak partiyi destekleyen biri olarak tarım bakanlıgının politikalarını desdeklemiyorum tarım bakanlıgı başda gdo olmak üzere bütün politikalarını gözden geçirmek zorundadır dost tavsiyesi.
  31.05.2014 17:40:38

 • İ.Halil
  GDO ÜRÜNLERİ
  Gıda hareketini destekliyorum.Tüm yönetici ve emeği geçenleri saygı ile takdir ediyorum.Yayınlanan Milupa ve diğer ürünlerle ilgili serbestlik verilmesi tartışılmadan hemen kaldırılmalıdır.Türkiye'de hatta dünya'da Cinayet işlemek , azlettirmek , cinayete ortak olmak bir suç ise , GDO ürünlerine serbestlik vermekte bir cinayettir.Tarım bakanlığını bu konuda samimi görmüyoruz.Türkiye Tarım ve hayvancılık Bakanlığı safını belirlemek zorunda.Türk insanımı yoksa küresel güç mü ? Bakan olarak hangis sınıfa hizmet edecek öğrenmek isteriz.
  30.05.2014 02:19:11

 • lamia
  insan olmaktan çıkarılyoruz
  GDO'ya izin vermek insanlıktan çıkmaya izin vermektir.Bence bunun önüne geçilmezse eğer korkunç sonuçlar doğar ki gelecek nesil diye umumudumuzda kalmıyacak. Lütfen tepki gösterelim
  29.05.2014 13:38:01
29.05.2014 10:50:00 Bu haber 15768 defa okundu
Türkiye GDO'yu resmen serbest bıraktı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri