TMO'nun depoları GDO'lu buğday doluymuş

YURT, devletin depolarında saklanan yüzbinlerce ton GDO'lu buğdayın belgesini ele geçirdi. Gıda Bakanı'nın 'yemem' dediği buğdaylar soframıza ekmek olarak geliyor.

TMO'nun depoları GDO'lu buğday doluymuş

YURT, “Gıda sektöründe GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürün var mı yok mu?” tartışmasına son noktayı koyuyor.  Üretimi de ithalatı da yasak olan GDO, devletin Toprak Mahsulleri Ofisi'nde bulundu. Özel bir laboratuvartarafından tespit edilen yüzbinlerce ton GDO'lu buğdayın analiz raporlarını Yurt ele geçirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in “Yemem de yedirtmem de” dediği GDO'lu buğdayların Toprak Mahsulleri Ofisi'nde (TMO) “muhafaza” edildiği ortaya çıktı.

YURT, TMO'nun Mersin'deki silolarında depolanan buğdayların GDO'lu olduğunu ortaya koyan laboratuvar analiz raporlarını ele geçirdi. 100 bin tondan fazla GDO'lu buğdayın ekmek yapılıp halka sunulup sunulmadığı ise henüz bilinmiyor.

BAŞKA SİLOLARDA VAR MI?

Çeşitli gıda ürünleriyle ilgili analizler yapan özel bir araştırma laboratuvarı, TMO'nun Mersin'deki buğday silosundan örnekler aldı. Laboratuvarın sonuçlarından depolanan buğdayların GDO'lu olduğu ortaya çıktı. Böylelikle YURT'un ortaya çıkardığı rapor, Bakanlığın GDO'lu ürünlere sıkı denetim uygulamak yerine kendi depolarında tuttuğunu gözler önüne serdi. Öte yandan, Mersin TMO'da ortaya çıkan GDO skandalı, “TMO'nun başka şehirlerdeki buğday siloları da GDO'lu mudur?” sorusunu akla getirdi.

ÜRETİMİ DE İTHALATI DA YASAK

Üretimi de ithalatı da yasak olan GDO'lu ürünlere karşı sıkı bir denetim uyguladıklarını öne süren Eker'in bu skandalla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu. Daha önce GDO'lu ürünlerle ilgili çok sert açıklamalarda bulunan Bakan Mehdi Eker, mevzuatı kendilerinin çıkardığını söylemiş ve sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Bizim mevzuatımızda GDO'lu ürün yasak. Sıkı denetim var, mümkün değil. Tüketimle ilgili şu an itibarıyla bir tane insan gıdası olarak kullanılabilecek bir GDO'lu ürüne izin verilmiş değil. Piyasa denetimleri yapmak suretiyle bunları izliyoruz."

HER BİR SİLODA 100 BİN TON!

TMO'NUN Mersin Şubesi'ndeki siloları toplam 100 bin ton kapasiteli. Bir silosunda ise yaklaşık 2 bin ila 700 ton arası buğday yer alıyor.

İŞTE O BELGE

GDO'lu buğday haberi doğru çıktı: Mehdi Eker zorda

Tarım Bakanlığı'na, ölü ve hastalıklı et satmaktan dava açıldı

 

Yorum Yap

Diğer Haberler