Amerikan şok aşı itirafı

Diğer ülkelerde yapılan aşı kampanyalarının casusluk ve DNA hırsızlığı için yapıldığını kabul eden CIA ve Beyaz Saray, aşı programlarını casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmaya son verdiklerini iddia etti. Beyaz Saray, yaptığı açıklamada bu programlar aracılığıyla elde edilen genetik verileri de kullanmama sözü verdiği belirtildi.

Amerikan şok aşı itirafı

CIA (Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı), aşı programını casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmaya son verdiklerini açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, uygulamaya geçen Ağustos ayında son verildiği belirtildi.

Program sağlık örgütleri ve tıp görevlilerinin tepkisini çekiyordu.

13 tıp fakültesinin dekanı Beyaz Saray'a dilekçe göndererek aşı kampanyalarının casusluk faaliyetlerine alet edilmesinin küresel sağlık için tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

AŞI ADI ALTINDA DNA ÖRNEĞİ TOPLUYORLAR

Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco tarafından dekanlara yazılan mektupta, CIA'in aşı programlarını artık istihbarat amaçlı kullanmayacağı, ayrıca bu programlar aracılığıyla elde edilen genetik verileri de kullanmama sözü verdiği belirtildi.

LADİN'İ AŞI SAYESİNDE ELE GEÇİRMİŞLER

CIA, 2011'de El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda, istihbarat toplamak için Pakistan'da yürüttüğü aşı kampanyasından da faydalanmıştı.

CIA, Usame Bin Ladin'i aradığı dönemde, sahte bir Hepatit B aşısı programı sayesinde Bin Ladin'in evinden DNA örnekleri toplamayı başarmış, bu istihbaratı Bin Ladin'in o evde yaşadığını kanıtlamak üzere kullanmıştı.

Bin Ladin Mayıs 2011'de ABD Özel Kuvvetleri'nin Pakistan'da düzenlediği bir operasyonla öldürülmüştü.

Bin Ladin'in evinden DNA örneği aldığı iddia edilen Pakistanlı doktor halen cezaevinde. (BBC)

İTİRAFIN AMACI DA KİRLİ

Amerika'nın bu açıklamasının aşılar konusunda yükselen tepkileri dindirmeye yönelik olmasından endişe ediliyor. Zira aşıların asıl amacı belirtli hastalıkların azaltmak değil, aksine kısırlaştırmak dahil gizlenen çok fazla amacıbulunuyor.

AŞI DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yap

Diğer Haberler