Son Dakika
Perşembe, 20 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1968'de 1 milyon kişiyi öldüren domuz gribi yine hortladı
Dünya kuş gribinden sonra bu kez, domuz gribinin tehdidi altında. ABD ve Meksika'yı tehdit eden salgın hastalık tüm dünyaya yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkeleri uyardı.

Dünya kuş gribinden sonra bu kez tehlikeli olduğu belirtilen domuz gribinin tehdidi altında. ABD ve Meksika'da yayılan salgın hastalığın 76 kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi. Meksika’da baş gösteren domuz gribi salgını nedeniyle 68 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Binden fazla kişinin yakalandığı salgının başkentte yayılmasından endişe duyulurken, salgının ABD’de de 8 kişide tespit edildiği açıklandı.

Meksika’da baş gösteren domuz gribi salgını nedeniyle 68 kişi hayatını kaybetti. Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, salgından dolayı başkentte 20 kişinin öldüğünü, 1004 kişinin de hastalığa yakalandığını tespit ettiklerini açıkladı.

Askerler yüz maskeleri dağıtıyor

Salgının yayılmasından endişe edilen 20 milyon nüfuslu başkent Meksiko City’de okul, müze, kütüphane ve tiyatrolar kapatıldı. Askerler kentin çeşitli bölgelerinde yüz maskeleri dağıtmaya başlarken, sağlık bakanlığı halka yiyeceklerini paylaşmamaları çağrısında bulundu. Sağlık Bakanı Cordova, televizyonda halka seslenerek toplu yerlerden kaçınmaları, dağıtılan yüz maskelerini takmalarını isteyerek, salgın aşısının garantili olmadığı uyarısında bulundu.

Salgının Meksiko City’’den dünyaya yayılması endişeleri sürerken ABD sağlık yetkilileri, ABD’de 8 kişi de salgını tespit ettiklerini duyurdu. ABD ve Meksikalı sağlık uzmanlarından oluşan bir ekip Meksiko City’de incelemelere başladı.

1968'de 1 milyon kişi ölmüştü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sözcüsü Fadela Chaib, Meksika’da normal olarak domuzlarda ortaya çıkan, ancak nadiren insanlarda görülen hastalıkla ilgili yüzlerce vakanın bildirildiğini kaydetti.

DSÖ, Meksika’da ölenlerden 12’sinde tespit ettikleri genetik unsurların ABD’deki 8 hasta ile aynı olduğunu, bunun H1N1 adlı domuz gribinin yeni bir versiyonu olduğunu kaydetti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden Dr. Richard Besser ise, salgının yol açtığı sağlık tehdidinin tam anlamıyla değerlendirilmesi için yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Besser salgını, insanları tecrit veya tedavi ederek ya da aşılayarak kontrol altına almaya çalışmak için çok geç olabileceğini ifade etti.

Dünya’da en son büyük salgın 1968 yılında yaşandı. “Hong Kong” adlı salgının yayılması sonucu dünya genelinde 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmişti. (timeturk.com/ozel)

26.04.2009 00:50:00 Bu haber 3922 defa okundu
1968'de 1 milyon kişiyi öldüren domuz gribi yine hortladı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri