Son Dakika
Salı, 19 Haziran 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yumurtanın beyazını mı kahverengisini mi seversiniz?
Kimisi beyaz kabuklu yumurtaları tercih ederdi, kimisi kahverengi. Kimisi daha sağlıklı olduğunu söyleyerek kahverengi yumurta alır, kimisi de aynı gerekçeyle beyaz kabuklu. Peki aradaki fark nedir? Yumurta neden çift renklidir?

Hiç düşündünüz mü bu yumurtaların kabukları neden farklı renklerde, kahverengi ve beyaz olması neyi ifade eder? Bu farklı renkli yumurtaların hangisi daha sağlıklı?

İşte bu sorunun cevabı:

Yumurta kabuğu öncelikle doğalında beyaz olan kalsiyum karbonattan oluşuyor. Bazı kuşlar, yumurtalarını kamufle etmek ya da diğer kuşların yumurtalarından ayırt etmek için kendi yumurtalarının dışını bir pigment (boya) ile kaplar.

Tavuk yumurtasını saran kahverengi renk, protoporfirin isimli boyadan geliyor. Bir tavuğun kahverengi ya da beyaz yumurta yumurtlaması, beslenmesine bağlıdır.

Yanlış olan yaygın bir kanı var: kahverengi yumurta daha sağlıklıdır ve bu nedenle birçok ticari yumurta üreticileri kahverengi yumurta yumurtlamaları için tavukları renkli yemlerle besliyorlar.

Yapılan bir araştırma, kahvaltıda yumurta tüketmenin, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koydu.

 İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde yapılan araştırmaya göre, besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi . Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu: “Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD’de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan ‘lösin’ amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.”

YEMLER

Günümüz tavukları yarışı atı gibiler. Üreticilerin beklemeye vakitleri yok günde bir yumurta değil birkaç yumurta almaları gerekir. Bu yüzden tavuklara verilen yemlerin hem sağlık hem de dini açıdan üzerinde durulması gereken önemli bir sorun. Tavuk yemlerinde mezbaha atıkları ile özellikle genetiği değiştirilmiş mısır ve soya gibi ürünlerin yem olarak kullanılması sağlığı tehdit eden önemli sorunlardan...

Tavuk kümesleri 24 saat aralıksız aydınlatılarak tavuğun sürekli olarak yumurta salgısı üretmesi sağlanır ve yaratılışa aykırı olarak yumurtlama süreci kısaltılır. Bunun hem yumurta kalitesi hem de sağlıklılığı konusunda da önemli sorunların başında gelir.

Hayvan Yemlerinin Temizliği

18.05.2009 23:01:00 Bu haber 8438 defa okundu
Yumurtanın beyazını mı kahverengisini mi seversiniz?
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri