Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yoğurtta beş yılda hiçbir şey değişmemiş
2003'de yapılan bir haberde yoğurda jelatin katıldığı belirtiliyor. 2008'de yapılan bir haberde ise 'jelatin maddesi bulunan 5 bin kilo yoğurdun imha edildi' deniliyor. Mehter bile 2 ileri 1 geri giderken Türkiye Mehter kadar bile olamamış.

Aralık 2003'deki haber: "Eritme kaşar peynirinin iade edilen peynirlerin kaynatılmasıyla yapıldığı ve ucuza satıldığı iddia ediliyor. Özellikle simitçilerdeki gravyer denilen bu tür peynirlerin alınmamasını isteyen markalı peynir üreticisi Koyuncuoğlu Peynir'in sahibi Mekin Koyuncuoğlu, bu konuda denetlemelerin yetersizliğinden şikayetçi oldu. Koyuncuoğlu, kaşar peynirinde 20 çeşit fiyat bulunduğunu anlattı.

Balkan Ticaret sahibi İsmail Egi mevsimlik olarak çalışan mandıraların ucuza hijyenik olmayan peynir ürettiğini, bu nedenlerle ülkemizden AB'ye süt ürünleri ihracatının yasak olduğunu hatırlattı. Kutay Ticaret'ten Abdülkadir Ay ise esas problemin yoğurtta olduğunu kaydetti. Ay, yoğurda mayileti düşürmek için nişasta, katı yağ, margarin, kireç gibi katıldığını ifade etti. Ay, "Ancak esas kötü olan yoğurda jelatin katılmasıdır. Jelatin domuz kemiğinden yapılmaktadır ve kanserojen madde içermektedir." dedi.

Sucukta ise durum daha da karışık. İkbal Sucuk Ege Bölge Distribütörü Hasan Uslu, sucuğun içine dana eti yerine soya, tavuk eti, toz haline getirilmiş tavuk gırtlağı, ölmüş tavuk eti, eşek eti, at eti, bağırsak, bozulmuş et, inek memesi, inek akciğeri katıldığını söyledi. Yenişehir Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Emin Ergun, pirinçte böceklenmeyi önlemek için kullanılan sinir gazı kullanıldığını kaydetti. Bahçıvan Gıda Genel Müdürü Erdal Bahçıvan ise gıdadaki sahtecilik konusunda "Tek tek bütün ürünler hakkında konuşmam yanlış olur ancak kendi alanımız olan et ve süt konusunda şunu diyebilirim ki süt olmadan peynir, et olmadan sucuk salam yapılıyor." dedi." (Zaman)

Aralık 2008'deki haber: "Star Gazetesi’nin bölge ekinde Diyarbakır’da, Malatya’dan bir firmanın imal ettiği deli dana hastalığı olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkaran jelatin maddesi bulunan 5 bin kilo yoğurdun imha edildiği haberi yeralırken, Malatya’daki bu firmanın hangisi olduğu, Malatya başta olmak üzere başka yerlere gönderdiği ürünlerde bir sıkıntı olup olmadığı merak konusu oldu. Yetkili makamların bu konuda açıklama yapmaları bekleniyor.

MALATYA FİRMASI..
Star Gazetesi’nin 5 Ekim Cuma günkü bölge ekinde Engin Öztürk imzası ve “Beş bin kilo yoğurt imha edildi” başlığıyla yayınlanan haber şöyle:

”Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Diyarbakır Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, gıda satışı yapılan işyerlerine yönelik rutin olarak süt ve süt ürünleri kontrollerinde insan sağlığını ciddi derecede bozan bir maddeye rastladı. Kentte en çok tüketilen bir firmaya ait olan yoğurtta jelatin maddesi tespit edildi.

Merkezi Malatya’da olan bir firmaya ait olan yoğurtta aşırı miktarda başta deli dana hastalığı olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkaran jelatin maddesi tespit eden Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, bu ürün ile aynı üretim izni ve seri numarası ile üretilen tüm yoğurtları piyasadan topladı. 5’er kilolar içerisinde bin adet (5 bin kilo) yoğurt hemen imha edildi.

Diyarbakır Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü, aynı ürünün Diyarbakır’a girişini yasaklarken, Malatya Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’ne de konu ile ilgili bilgi verdi. Malatya Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü, Türk Gıda Kodeksi tebliğ hükümlerine uymadığı için firmayı 5 bin YTL idari para cezası ile cezalandırdı..”


MALATYA’DA NE YAPILDI?
Diyarbakır mahreçli haberde Malatya’da olduğu belirtilen firmaya sadece idari para cezası uygulandığı bilgisi yeralırken, üretim merkezi olan Malatya’daki ilgili resmi kuruluşların firma hakkında başkaca ne yaptıkları, sağlığa zararlı üretimin neden kaynaklandığı ve bu ürünlerin Malatya’nın yanı sıra başka yerlerde piyasaya sürülüp sürülmediği konusunda bugüne kadar hiçbir açıklama yapılmamış olması kafaları karıştırdı." (Star-Malatya Haber)

Katkı maddeleri pazarlayan bir Alman firmasının Türkçe bölümündeki jelatin tanıtımı:
"Avrupa'da jelatinin yüzde 90 nı (90 %) domudan imal edilir..."

Yoğurdu yenilmez hale getiren tehlikeler
 
Gıda emperyalizmi, yoğurdu da elimizden aldı

Süt ürünleri üreticisinden dehşet verici itiraflar

Yoğurt tebliğinden herkes şikayetçi


 

08.03.2009 13:47:00 Bu haber 13909 defa okundu
Yoğurtta beş yılda hiçbir şey değişmemiş
Bazı haberlerde yoğurda jelatinin katılmasının yasak olduğu ifade ediliyor. Oysa ki bu doğru değil. Fermente Süt Ürünleri Tebliği'nin 6. maddesi Türk Gıda Kodeksi-Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler Tebliği, Gıda Maddelerinde Kullanılan Tatlandırıcılar Tebliği Renklendiriciler ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği’nde yer alan tüm katkı maddelerinni yoğurda katılmasına izin veriyor. Yani içinde tespit edildiği belirtilen jelatinde dahi tüm karkı maddelerinin yoğurda ilavesinde yasal bir engel bulunmamaktadır.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri