Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yoğurdu yenilmez hale getiren tehlikeler
Tarım Bakanlığı'nın yoğurdun yapısını değiştiren tebliğine birkaç büyük üretici hariç herkes karşı. Ancak yoğurt da gözardı edilen en büyük tehlike DOMUZDAN MAMÜL JELATİNler.

Tebliğ tartışıla dursun ne eski tebliğ ne de yeni tebliğ yoğurda katkıyı yasaklamıyor. Yasaklamak bir yana teşvik ediyor. Bu katkılarla ilgili Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer'in yazısında belirttiği nedenleri dikkatlerinize sunuyoruz.

"- Bugün satın aldığınız endüstriyel yoğurtların çoğunluğuna kıvamını artırması ve su tutması için jelâtin ekleniyor. Böylelikle uyanık üreticiler kazancına kazanç katıyor. Peki, jelâtin nereden elde ediliyor? Jelâtinin çoğunluğu domuz derisinden elde edilir. Bu sayede de bilerek ya da bilmeyerek tüketicilere domuz katkılı ürünler yedirilmektedir. Resmi verilere göre jelâtinin çoğunluğu Çin gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Bu jelâtinler piyasaya “yenilebilir jelâtin” yahut da “sığır jelâtini” olarak sürülmektedir. Sığır jelâtini bile olsa bu durumda sığırın helal kesim olup olmadığı gibi tespiti imkânsız bir sorun ortaya çıkmaktadır.

- Yine yoğurtlarda, kıvam artırıcı olarak genetiği oynanmış ucuz nişastalar kullanılmaktadır. Bu durumda eklenen nişastanın varlığı, ambalaja yazılmadığı için Çölyak hastaları için öldürücü olabilmektedir.

- Yoğurda, şeker yahut kanserojen olduğu bilinip İtalya tarafından da belgelenen Aspartam, Sakkarin gibi tatlandırıcılar da ilave ediliyor.

Sağlığınızı düşünüyor, haramlar ve şüphelilerden sakınmak gibi endişeniz söz konusu ise; sizde endüstriyel yoğurtları tüketmeyiniz! Çözüm olarak tıpkı dedeniz, neneniz ya da babanız gibi sizde yoğurdunuzu evinizde kendiniz yapınız. Böylece sağlığınızı ve inancınızı koruyabilirsiniz."

Hollanda Wageningen Üniversitesi katkı maddeleri çalışmasında jelâtin tüketimini koşula bağlayarak şu şerhi koymaktadır: “Yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryanlar tarafından kullanılamaz. Ürünün kaynağının tam olarak bilinememesinden dolayı Müslümanlar ve Yahudiler gibi din grupları tarafından kullanımı sınırlandırılmıştır. Ne yazık ki, kaynak ile ilgili bilgi sadece üreticiden sağlanabilir. Özel helal jelâtini, sığırdan elde edilerek üretilir. 

Ayrıntılar için:

Gıda emperyalizmi, yoğurdu da elimizden aldı

Süt ürünleri üreticisinden dehşet verici itiraflar

Katkı maddeleri pazarlayan bir Alman firmasının Türkçe bölümündeki jelatin tanıtımı:
"Avrupa'da jelatinin yüzde 90 nı (90 %) domudan imal edilir..."

 

 


07.03.2009 17:55:00 Bu haber 15911 defa okundu
Yoğurdu yenilmez hale getiren tehlikeler
Üç büyük tehlike: Domuzdan mamül jelatin, kansetojen tatlandırıcı ve çölyak hastaları için gulüten
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri