Son Dakika
Pazar, 5 Nisan 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye'de kaç domuz çiftliği var?
"Domuz Gribi" Türkiye'de çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Türkiye'de domuz üretim çiftliği hem var hem de yok. Ruhsatlı çiftlik yok ama ruhsatsız var...

Tarım Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Türkiye'de 'ruhsatlı' domuz çiftliği yok. Ancak ruhsat almamış 5 çiftlikte 2  bin 252 domuz var.

Bu çiftliklerin dağılımı ise şöyle; İzmir'de iki çiftlikte bin 600; Mersin, Antalya ve Kırklareli'ndeki birer çiftlikte ise toplam 652 domuz bulunuyor.

Bakanlık yetkilisi, söz konusu çiftliklerin hiçbirinin ruhsatının olmadığını zaten çiftlik sahiplerinin bunları eritmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Ne yediğimiz belli değil

Yetkililerden biri 2004'te İzmir'de domuz etinden yapılan çiğköfte yiyenlerin trişinozis hastalığına yakalanmalarının ardından çiftliklerin zapturapt altına alınması için bir yönetmelik çıkarıldığını anımsattı. Ancak hiçbir çiftliğin yönetmelikteki şartları yerine getirmediği için ruhsat alamadıklarını ve birçoğunun da kapandığını söyledi. Domuzun özel kesimhanelerde kesilmesi gerektiğini anımsatan yetkili; sadece Antalya'da domuz kesimi yapan bir mezbaha bulunduğunu açıkladı.

Kaçak domuz çiftlikleri aldı başını gidiyor

İddialara göreyse Türkiye'de 80 civarında kaçak çiftlikte yılda bir milyon civarında domuz üretiliyor ve bunlar kaçak olarak normal kesimhanelerde kesiliyor. Meksika'da ortaya çıkan ve 103 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi; domuz, insan ve kuş gribi virüslerinin daha önce görülmemiş bir bileşimi. Kanada'nın ardından İspanya ve İsrail'e de sıçrayan virüs nedeniyle ABD'de olağanüstü hal ilan edildi. Domuz gribi salgını Türkiye'nin bu konuda ne kadar güvenilir olup olmadığı sorusuna neden oldu.

İsrail'de hapis cezası

Öte yandan, İlahiyatçı Yazar Reşit Haylamaz'ın hazırladığı Türkiye'de 'Domuz Gerçeği' kitabında 24 il ve ilçede 87 domuz çiftliği bulunduğu bildiriliyor.

Bunun yüzde 56'sı İstanbul, Tekirdağ ve Eskişehir'de yer alıyor. Kitaptaki bilgilere göre; İsrail'de domuz eti satımı kanunen yasak. İsrail'de domuz eti satarken yakalanan bir kişiye 12 ile 16 yıl arasında hapis cezası veriliyor.

AB uyum yasaları nedeniyle AKP Hükümeti tarafından çıkartılan  yönetmeliklerle, marketlerde domuz eti satışı, üretimi ve kesimi serbest bırakılmıştı. (Milli Gazete)

Domuz can almaya devam ediyor!

Domuz gribi hakkında herşey

Müslümanların domuzla imtihanı
 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 6 yorum)
 • a kurban
  kkkk
  sn ahmet kaya isteyen çatlayıncaya kadar rakı ve domuz eti tükete bilir.demekratik bir ülke neticede.izmirde çig köfte yapıp milleti zehirleyenin.marketlerde olmaması gereken mamüllere karıştırıp millete yedirme kimya sanayiinde(sabun şampuan)vs kullanıp piyasaya sürenler ve onu denetleme staüsünde olupdenetlemeyen veya göz yuman ne kadar demokrat veya ne kadar.müslümanlıgı şöyle dursun.ne kadar insan
  20.04.2012 15:00:04

 • İrfan
  Helal Et
  Avrupa ülkeleri helal et kesimine engel olmaya başlamışlardır. Almanya'da yıllardır helal et kesmek ve helal kesilmiş et bulabilmek büyük bir sorun oluşturuyor. Bunun yanısıra Tesettüre engel olmaya çalışan ülkeler var. Bu yasalar bugünlerde uygulanmasa da boşyere çıkarılmadığı biliniyor. Türkiye'de bu domuz çiftlikleri süratle kapatılmalı, yerli jelatin fabrikası kurulmalı yada jelatinli ürünler piyasadan kaldırılmalı. Konuyu önemsizleştirmeye çalışan TV kanalları için ciddi bir sorun teşkil etmiyor olabilir ancak helal rızıkla beslenmek isteyenler için etin domuz eti olmaması gerekliliğinın yanısıra, domuz eti değmiş veya aynı ortamda bulunmuş da olmaması gereklidir. Domuz eti satılan marketlerdeki helal olabilecek sığır etleri de aynı dolaplarda tutulduğu aynı bıçaklarla muamele gördüğü için de necistir. Bunun yanı sıra domuz eti satışı yasaklanmadığı durumda sığır eti olarak üretim yapan bazı firmalar ürünlerine domuz eti de karıştırabilmektedir.
  05.02.2012 17:41:27

 • ahmet kayga
  Size ne
  Arkadaşlar, Rakı içmekte en az domuz yemek kadar haram, Neden türkiye insanları rakı içerken kimsenin çıtı çıkmazken Domuz dedinmi herkes birden müslüman kesiliyor, Türkiye de bir milyona yakın gayrimüslim yaşıyor en az yılda da on milyon turisti yurdumuzda ağırlıyoruz. İnsanlara biraz saygı gösterin, Onlar kendi ülkelerinde bize helal et kesmeyi serbest bırakmışlarsa bizde onların domuz yeme özgürlüğünü kısıtlayamayız. Herkes kendi işine baksın, kendin ye diyen yok yiyenide rahat bırakın.
  19.09.2011 22:36:04

 • murat
  domuz eti islamda ve musevilikte haramdır
  haramdan uzak durmak her inananın görevidir.
  12.09.2010 13:13:27

 • emre
  benim için önemli
  başka işiniz mi kalmadı derken. domuz eti islama göre haramdır ben ne yediğimi bilmek istiyorum o yüzden neyin nerde nasıl satıldığını bilmek istiyorum
  04.07.2010 12:41:10

 • bahadır
  başka işinizmi kalmadı
  kardesim baska işinizmi kalmadı yahu burası demokrat bir ülke isteyen istediğini yer sizene be kardesim
  03.06.2010 19:44:08
28.04.2009 23:55:00 Bu haber 47767 defa okundu
Türkiye'de kaç domuz çiftliği var?
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri