Domuz gribi hakkında herşey

Dünyayı saran domuz gribinin semptom ve belirtileri nelerdir? İnsanlar bu virüse nasıl yakalanır? Hastalıktan korunma yolu nedir? İşte hastalıkla ilgili tüm bilgiler...

Domuz gribi hakkında herşey

Domuz gribi akut solunum yoluyla domuzları etkileyen A tipi bir bulaşıcı hastalıktır

Bu virüs domuzlar arasında direk yada dolaylı etkileşim yoluyla bulaşıyor. Bu hastalık vakaları kış ve bahar aylarında artış gösteriyor ancak bütün yıl boyunca da devam ediyor. Domuz gribi normalde sadece domuzları etkiliyor. Fakat bu virüs bazen tür bariyerini aşarak insanı da etkileyebiliyor.

Domuz gribinin semptom ve belirtileri nelerdir?

Domuz gribi belirtileri dönemsel zatürre ile çok benzerlik göstermektedir ve bazen ölümlere bile neden olabilmektedir.

Bu belirtiler arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme, yorgunluk, ishal ve kusma gibi belirtiler sayılabilir. Bu virüs ayrıca zaten bireyde var olan kronik hastalıkları daha da kötüleştirebilir.

İnsanlar bu virüse nasıl yakalanırlar?

İnsanlar bu virüse genellikle domuzlarla direk temas kurduklarında ve virüs bulaşmış yerlerde bulundukları zaman yakalanırlar. İnsan insana temas ta bu virüsün bulaşmasının bir diğer yoludur. Ayrıca virüs tıpkı diğer mevsimlik gripler gibi solunum yolu ile de bulaşmaktadır.

Kendisine virüs bulaşan bir kişi bunu diğer insanlara ne kadar zamanda bulaştırır?

Eğer şahıs bu hastalığın belirtilerini üzerinde taşıyacak şekilde hastalığa yakalanmışsa bu kişinin bu hastalığı bulaştırması en fazla 7 gün sürer. Bu zaman dilimi çocuklarda daha kısadır.

Hastalıktan korunma yolu nedir?

Hastalığa yakalanmış insanlarla direk temastan kaçının. Ellerinizi özellikle de öksürdükten ve hapşırdıktan sonra sabun ve bol su ile yıkayın. Özellikle de hapşırırken ve öksürürken mendil kullanuın ve bu mendili daha sonra atın.

Eğer size virüs bulaştıysa evden çıkmayın ve diğer insanlarla direk temastan kaçının. Hastalığın daha fazla yayılmasını engellemek için elinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza temas ettirmeyin.

Acil ve erken belirtiler nelerdir?

Çocuklarda erken belirtiler şu şekildedir:
-Hızlı solunum veya sorunlu nefes alma.
-Mavimsi cilt rengi
-Yeterli sıvı tüketmeme.
-Uykudan zor uyanma ve insanlarla iletişim kuramama
-Huysuzluk ve sinir bozukluğu
-Çeşitli nezle-belirtileri görülü ve daha sonra bu belirtiler gelişerek yüksek ateş ve öksürüğe dönüşmesi.

Yüksek ateş

Yetişkinlerde görülen belirtiler ise şunlardır:

-Nefes alma zorluğu ve nefes darlığı
-Karın ve göğüste basınç ve ağrı

Ani baş dönmesi

-Şiddetli veya devamlı kusma

Domuz gribinin bir tedavisi var mı?

Bazı anti virüs ilaçları virüsün üremesini durdurabiliyor. Bu ilaçlar hastanın rahatlamasına ve hastalığın etkisinin kırılmasına yarıyor. Bu ilaçlar ayrıca ciddi olumsuz etkilerini de ortadan kaldırıyor. Bu anti virus ne kadar erken alınırsa o kadar iyi sonuçlar gösteriyor.

Bu domuz gribini engelleyecek bir aşı var mı?

Henüz değil. Bu virüsün çeşitli aşılara çok seri uyum sağlamasından kaynaklanıyor. Virüsün bu kabiliyeti yeterli ve etkili bir aşı üretilmesini maalesef engelliyor. Hali hazırda dünya sağlık örgütünün tavsiye ettiği aşılar arasında bu virüsle alakalı herhangi bir aşı yoktur.

Kaynaklar
"S & C: domuz Nezle." BBC News. 26 Nisan 2009. Accessed 26 Nisan 2009.
"Domuz Grip ve Sen." Merkezler Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) için. Accessed 26 Nisan 2009.
"Domuz Grip Sıkça Sorulan Sorular. Dünya Sağlık Örgütü. 23 Nisan 2009. Accessed 26 Nisan 2009.
www.timeturk.com

Sağlık Bakanlığı'ndan domuz gribi açıklaması
Sağlık Bakanlığı adına Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Seracettin Çom açıklama yaptı. Çom açıklamasında griple ilgili tehlike yok dedi ama vatandaşları uyardı.
 

Sağlık Bakanlığı adına bir açıklama yapan Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Seracettin Çom şu an için vatandaşları tehdit eden bir durumun olmadığını belirterek, soruları olanların bakanlık adına kurulan 184 numaralı hattan bilgi alabileceğini bildirdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dünydaki durumu ve ülkemizdeki risk ihtimallerini kamuoyuyla paylaşmak, bilgi kirliliğini vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaması amacıyla bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettik.

17 Nisan'da Meksika'da domuz gribi hastalığının ilk duyurusu yapılmış, aradan geçen bu kadar süre zarfı içinde 1000'den fazla yaralı, 100'den fazla kişi de ölmüştür. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde şüpheli vakalar vardır. İspanya'da biraz önce incelenen vakalarından bir tanesinde kesin bu virüsü taşıdığı ilan edildi. Domuz da mevcutken daha sonra insana geçen ve şimdi de ilk defa insandan insana geçiş eğilimi gösteren bir virüsle karşı karşıyayız. Bakanlığımız olayın duyumu aldığı ilk andan itibaren irtibatını sürdürmekte. Çeşitli tarihlerde ülkemizi ve dünyayı tehdit eden virüsler nedeniyle de ülkemiz daha önceki faaliyetleriyle oldukça yeterli tecrübeye sahip olmuştur. Tecrübeli sağlık ekibimiz ve idarecilerimiz mevcuttur. Bilim adamlarımız gelişmeleri yakınen takip etmektedir. Bakanlığımız da bize gerekli desteği vermektedir. Konunun uzmanı hocalarımızla bakanlığımız çeşitli görüşmeler yaparak gerek desteği almıştır. Bakanlığımızca hazırlanan eylem planı madde madde hazırlanmıştır. Böylece karşınıza çıktık. Örnek olarak her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü'nün yapacağı açıklamaları dinlemekle birlikte, ülkemizin konumu gereği (Ulaşım hareketliliği) kendi durum ve gerçeklerine dayanarak ek almamız gereken tedbirleri almaya başlamış durumundayız. Bugünden itibaren hava limanlarımızda ulusal salgınla mücadele eylem planımızın gereklerinden biri olarak giriş çıkışlarda sağlık taraması uygulamasını başlatmış durumundayız. Ülkemize gelecek Meksika'nın komşuları olan diğer ülkelerden ülkemize geleceklere bir takım duyurularımız oldu ve olacak. Kendi vatandaşlarımız da dahil kendilerinden bir takım bilgiler alarak virüs şüphesi olanları karantina altına alıp Türkiye'de yeni vaka girişi olursa bunu kaçırmayalım, burada hakim olalım diyerek bu tedbirler alınmıştır. Taşradaki sağlık teşkilatlarımız nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda uyarılar yapılmıştır. Çeşitli toplantılar yapılmıştır. Bilgi kirliliğin olmaması amacıyla bakanlığımız hafta sonu dahil hergün basın vasıtasıyla günlük rapor şeklinde uygun saatte hastalığın hem uluslararası hem de ülkemizdeki durumu hakkında bilgi akışı sağlanacak. Şu an vatandaşlarımızı tehdit eden bir durum olmadığını ama böyle bir tehlikenin mevcut olduğunu bilmelerini istiyoruz. Bakanlığımız dışında yapılacak açıklamalara itibar etmeyelim.

ALO 184 HATTINDAN BİLGİ ALABİLİRLER

Saber olarak 184 numaralı telefonu arayarak gerekli bilgileri alabilirler. Yine aynı şekilde Sağlık Bakanlığımızın web sitesinden güncel bilgilere ulaşabilecekler. İhtiyaç devam eder, risk artarsa ilan edeceğimiz telefonlarla aynı şekilde vatandaşlarımız bilgilere ulaşabilirler."

Domuz gribi bize gelir mi diyorsanız bu tartışmayı dikkatle okuyun.

İTHAL EDİLEN DOMUZ YAĞI VE KILI NEREDE KULLANILDI?

Türkiye`nin geçen yıl ithal ettiği tarım ürünleri arasında 103 ton domuz yağı ve 525 ton domuz kılı yer aldı. Domuz kılı fırça yapımında kullanıldı. İslam`a göre haram sayılan domuz yağlarının nerelerde kullanıldığı sorusu gündeme geldi. Türkiye`nin son 5 yıllık ithalat kalemleri incelendiğinde domuz ürünlerine ilişkin ithalatın yıllardır sürdüğü görülüyor. Buna göre, Türkiye 2003 yılından bu yana katı domuz yağı ithalatı yapıyor.

Kümes hayvanlarının katı yağlarıyla aynı ithalat kaleminde değerlendirilen katı domuz yağından son 3 yılda 156 bin 108 dolar karşılığında 226 bin 680 kilogram ithal edildi. Son olarak geçen yıl 87,5 ton katı domuz yağı ithalatı yapıldı.

`Domuz yağı seratini, sıvı domuz yağı ve sıvı don yağı` tanımıyla yapılan domuz yağı ithalatı ise 2001 yılından bu yana 66 bin 630 kg olarak gerçekleştirildi. Türkiye bu kalemdeki domuz yağına 95 bin doların üzerinde ödeme yaptı.

EKSİK BİLGİ VERİLDİ

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen`in, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel`in soru önergesine yanıtlarken bu rakamları açıkladı. Yanıtta domuz yağlarının sanayide mi yoksa gıda sektöründe mi kullanıldığı konusunda bilgiye yer verilmedi. Türkiye`nin diş fırçaları ve gıda maddelerinin hazırlanmasında kullanılan fırçalarda kullanıldığı tartışması da yapılan domuz kıllarından yüzlerce ton ithal ettiği öğrenildi. Buna göre, 2005 yılında aralarında domuz kılının da bulunduğu fırça yapımında kullanılan kıllardan 525,3 ton ithal edildi. Son 5 yılda ithal edilen kıl toplamı yaklaşık 2 bin 500 ton. Bunlar için ödenen para ise 4 milyon dolar. Türkiye, son 5 yıl içinde bir kez de canlı domuz ithalatı yaptı.

1968'de 1 milyon kişiyi öldüren domuz gribi yine hortladı

Dinler domuza nasıl bakar, hangi dinlerde haramdır?

Yorum Yap

Diğer Haberler