Son Dakika
Cumartesi, 26 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sigaranın filtresinde domuz kanı var!
Sidney Üniversitesi Kamu sağlığı bölümünde Profesör olan Simon Chapman tüm dünyada sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını ortaya çıkardı.

Hemoglobinin, filtrelerden geçen dumandaki zehirli maddelerin daha etkin bir şekilde süzülmesi için kullanıldığı açıklandı.

Sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını bildiren Prof. Chapman, domuz ürünleri konusunda hassas olan Müslüman ve Musevilerin bu konudan haberleri olmaları gerektiğini ifade etti.

Prof. Chapman'a göre, sigara firmaları "ticari sır" kapsamına girdiğini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamıyorlar.

Domuzu "haram" olarak gören inanç mensuplarının ve vejeteryanların bu haberden memnun olmayacaklarını belirten Avustralyalı profesör, sigara firmalarının "ticari sır" kapsamına girdiğini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamadıklarını ama kullandıkları maddeleri açıklama zorunluluğu getirilmesi gerektiğini belirtti.

Chapman bugüne kadar sadece Yunanistan'da bir sigara firmasının filtrelerde domuz kanından elde edilen hemoglobin kullanıldığını resmen açıkladığını belirterek, "Domuzu haram sayan bir inanca mensupsanız ve sigara içiyorsanız, sigarada kullanılan maddeleri bilme hakkınız var" dedi. (Gazeteler)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • Ademoğlu
  Kan haram
  Bazı aklı evveler çıkmış 'domuz kanı haram değil' diye yalan fetvalar veriyor. Halbuki Allah c.c. domuz bir yana kanı Kur'an-ı Kerim'de HARAM kılıyor. Üstelik tek başına kan haram. Bu tür şaşkınların fetvasına aldanmamak lazım.
  02.04.2010 00:54:25

 • hiziracil.tr.gg
  hiziracil.tr.gg uyandırıyor
  Ticari sır adı altında birçok şey açıklanmıyor.Bu ve benzeri konulardaki,örnekleri,sitem uyanıklardan uyandırma bölümünden yararlanabilirsiniz.Saygılar
  01.04.2010 14:25:53
31.03.2010 16:29:00 Bu haber 8359 defa okundu
Sigaranın filtresinde domuz kanı var!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri