Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Satılan hastalıklar...
Para kazanırken paralanıyoruz. Paramızla nasıl hastalık satın alıyoruz? Kansere sebep olan etkenler arasında en büyük risk hangi ürünlerde? İşte almak için can attığımız ama kullandığımızda canımızı alan o ürünler!

Prof. Dr. İnci Ayan, “Çevresel etkenlerin ne kadar farkında olursak, ne kadar bunlardan uzak durursak kanserin oluşmasını geciktirebilir ya da önleyebiliriz” diyor.

Prof. Ayan, kansere zemin hazırlayan etkenleri şöyle sıralıyor:

- Radyasyon kirlenmesi
- Kirlenen topraklar
- Gereksiz radyolojik incelemeler
- Cep telefonu, bilgisayar ve TV nedeniyle manyetik kirlenme
- Zararlı kimyasallar
- Hazır gıdalar
- Gıdalara ilişkin kötü saklama koşulları
- Islak mendil kullanımı
- Doğal olmayan kozmetiklerin aşırı kullanımı

Cep telefonu: İlkokul Çocuklarına Cep Telefonu Almayın

Radyasyon kirlenmesi: 20 yıl önce ortaya çıkan Çernobil faciasında ülkemiz bazı zararlar gördü. Özellikle de üç önemli radyoaktif maddenin zararından söz etmemiz gerekiyor. Sezyumun zararlarından kurtulmak için en az 30 yıl geçmesi lazım. Amerikum ve platonyum ise binlerce yıl ülkemizde zararlarını gösterebilecek. Bunlarla kirlenmiş durumdayız.

Kirli topraklar:  Kirli topraklarda besin üretilmesi, su ve su ürünleriyle ilgili halka yansıyan tüketim maddelerinin yasaklanması çok önemli.

Gereksiz tetkikler: Radyasyonu bazı bilinçsiz kullanımlarla da alabiliyoruz. Lüzumsuz tanısal tetkikler, her öksürükte akciğer filmi, her başını çarpışında MR gibi incelemeler gereksiz yere yapılmamalı. Röntgen, BT konusunda da dikkatli olunmalı.

Manyetik kirlenme: Cep telefonları günümüzde artık ilkokul çocukları tarafından bile kullanılıyor. Üstelik cep telefonları çocukların eline oyuncak diye verilse ve başına oyuncak diye konulsa bile zarar verebiliyor. Çocuğun 1-2 saatten fazla bilgisayarla oynamaması lazım. Daha üç aylık bebeklere reklâmlarla mama yediriliyor, televizyon karşısında emziriliyor. Çocuğun iletişimi konuşması gecikiyor. Bu, çocuğun topluma açılması açısından da sakıncalıdır.

06.04.2009 22:32:00 Bu haber 4023 defa okundu
Satılan hastalıklar...
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri