Son Dakika
Pazar, 20 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sağlık Bakanı ailesine neden domuz gribi aşısı yaptırmadı?
Hem oğlu hem de kızının domuz gribine yakalandığını ama iyileştiklerini açıklayan Bakan Akdağ, "kızımı aşılatmaya fırsat bulamadım. Eşim de ilaç kullandığı için aşılanmadı" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Bakan Akdağ gazetecilerin de sorularını yanıtlarken kızının ve oğlunun da domuz gribine yakalandığını ama iyileştiğini ifade etti. Bakan Akdağ toplantıda şunları söyledi:

"Biliyorsunuz bu hafta başından itibaren sürekli hastalığı olan tüm vatandaşlarımız ve okul öncesi çağdaki çocuklarımızı aşılamaya başladık. Ağır hastalık ve buna bağlı olarak ölüm oranları bu gruplarda daha yüksek. Önümüzdeki günlerde okul çağı çocuklar ve yine ihtimal dahilindedir 50 yaşına kadar diğer kişilerin aşılanması söz konusu olabilecek ama bilimsel kurulumuz bu konuda karar vermedi henüz.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yalnızca yüzde 40'ı hasta kişiler. Yeni H1N1 virüsüne karşı bu kadar hazırlıklı olmaya çalışmamızın en önemli sebebi bu. Bu grip için neden hazırlık yapıldı? Mevsimsel grip 65 yaş üstündeki, ağır hastalığı olanlarda ölüme yol açarken yeni virüsün 50 yaş altında sağlıklı kişilerde ciddi hastalık yaptığını görüyoruz. 70 üzerinde ölüm ciddi bir rakamdır. Salgının başlangıcındayız. Biz görevimizi olması gerektiği gibi yaptığımıza inanıyoruz. Toplumun refleksi çok önemli. Bu refleksin oluşmasında basın mensuplarımızın tutumu çok önemlidir. Aşıya karşı vatandaşlarımızda tedirginlik ortaya çıktığını biliyoruz. Türkiye'de de konuya yabancı kişinin kafasını karıştıracak bilgiler ortalıkta dolaşıyoruz. Bu konudaki bilim adamlarına güveneceğiz. Aşıları sipariş edip, yerinde hazırlık gerçekleştirirken bilim adamlarının kararlarına göre davrandık. Aşı konusunu iyi bilirim, Bakanım ama bu aşı kararlarını tek başıma vermedim. Bilim adamlarıyla bu karar verildi.

Çocuklar için aşılama başladı. Kızımı aşılatmaya fırsat bulamadım. Ağabeyi ve kendisi bu hastalığı geçirdi. Ben de aşılandım. Eşim de bağışıklık sistemiyle ilgili ilaç kullandığı için aşılanmadı. Kızım ve oğlum şimdi çok iyi. Herkes nasıl tedirgin olduysa ben de oldum.

10 bin kişi hastalanıyor 1 kişi hayatını kaybediyor. Ama o oran yükselince önemli bir hale geliyor" (timeturk.com)

17.11.2009 19:44:00 Bu haber 5052 defa okundu
Sağlık Bakanı ailesine neden domuz gribi aşısı yaptırmadı?
Ailesine bile aşı yaptırmaktan korkan bir Sağlık Bakanı'nın tüm ülkeyi aşılamaya kalkması ne acı verici değil mi? Vakit bulamamak iddiası ise inandırıcı olmaktan çok uzak. Gerçek ne kadar çıplak değil mi?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri