Son Dakika
Perşembe, 27 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Rüşvet iddiası için suç duyurusu
ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nca 2007’de yapılan inceleme’de 2001-2006 yılları arasında, GDO’lu tohum üreticilerince Tarım Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlara ‘rüşvet’ verildiği yönündeki iddilar nedeniyle Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi rüşvet iddiasına adı karışanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nca 2007’de yapılan inceleme’de 2001-2006 yılları arasında, GDO’lu tohum üreticilerince Tarım Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlara ‘rüşvet’ verildiğinin tespit edildiği iddiaları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer; “GDO’lu ürün ve bu ürünlere yönelik mevzuat tartışmalarının yoğun yaşandığı bu hassas süreçte, rüşvet iddiaları konuya yepyeni bir boyut kazandırıyor” dedi.

 

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nun denetiminde ortaya çıkan rüşvet iddiaları hakkında suç duyurusu için İstanbul Adliyesi’ne gelen Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi yönetimi; Tarım Bakanlığı’na GDO’lu pamuk tohumlarının denetimden kolay geçmesi için rüşvet verdikleri iddia edilen Amerika merkezli Delta & Pien Şirketi ve bu şirketin sahibi olduğu Türk Deltapine Şirketi ile rüşvet aldıkları iddia edilen Tarım Bakanlığı yetkilileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

 

Konu hakkında basına bilgi veren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “GDO’nun yararı-zararı tartışmalarını bir kenara bıraksak bile tohum; dünyada yaşamın sürmesi için gerekli olan önemli temel maddelerin en başında gelir ve tohum; ne bir devlet ya da şirketin ne de bir birey mülkü olmayıp insanlığın ortak mülküdür.

 

Bir canlıdan diğerine gen aktarımı şeklinde yapısı değiştirilen tohum; tüm insanlığın elinden alınarak bir şirketin mülkü haline getirilerek BAĞIMLILIK oluşturulmaktadır. Bu bağımlılık öylesine riskli ve tehlikelidir ki; bir toplum veya ülkenin gelecek yaşamını, ülkeye birkaç şirketin tohumu verip vermemesine bağlı hâle getirir. Sadece bu gerekçe bile tüm insanlığın GDO ile savaşması için yeterli nedendir.

 

Bu bağlam da 26 Ekim günü GDO’cular hariç diğer taraflarla hiçbir istişarede bulunulmadan çıkarılan GDO’yu meşrulaştıran gece kondu yönetmeliği ile ilgili olarak, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Danıştay’a yaptığı müracaat neticesinde, yönetmelik hakkında ‘yıkım kararı’ verilmiş yani yürürlüğü durdurulmuştur.

 

GDO tartışmalarının en yüksek düzeye çıktığı günlerde 19 Kasım 2009 tarihli Haber Türk Gazetesi’nin manşeti “GDO’lu pamukta rüşvetin belgesi ABD’den çıktı” şeklindeydi. Haberde GDO’lu tohum üreticilerinin Türkiye’deki şirketleri aracılıyla, GDO’lu tohumların ekimlerinde denetim kolaylığı sağlanması için “rüşvet” verildiği iddiaları belirtilmekteydi.

 

Tarım Bakanı’nın “Türkiye’de GDO’lu ekim yapılmamaktadır. Ekildiği ispat edilirse istifa ederim” restine karşılı, ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nun resmi inceleme belgesinde; Türkiye’de GDO’lu ürün ekildiği ve denetimlerinde kolaylık sağlanması için 2001-2006 yılları arasında rüşvet verildiği iddiası, hem bakanın meydan okumasını anlamsızlaştırıyor hem de Bakanlığı, TCK’nın irtikâp, denetim görevinin ihmali ve rüşvet maddelerini düzenleyen 250, 251, 252’e muhalefet edildiği iddiası gibi çok ciddi bir ithamla karşı karşıya bırakmaktadır.

 

İddialar bugüne kadar ne Tarım Bakanlığı’nca ne de adı geçen GDO’lu tohum üretici şirket tarafından maalesef yalanlanmamıştır. Öte yandan konunun Türk Yargısı tarafından incelediğine dair bir bilgiye de erişilmemiştir. Bu nedenlerle Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi söz konusu belge ve haberler ışığında, konunun incelenmesi ve suç unsuru oluşmuş ise ilgililerin cezalandırılması için bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurumuzu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Dileriz ki konu iddia edildiği gibi çıkmaz ve zan altındaki tüm Tarım Bürokrasisi aklanır. Yine dileriz ki, ülkemizde GDO’lu tohumlar ekilmemiş olsun ki; Tarım Bakanının samimi bulmadığımız bu iddiası nedeniyle istifa ile yüz yüze kalmış olmasın.”

14.12.2009 10:30:00 Bu haber 5260 defa okundu
Rüşvet iddiası için suç duyurusu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri