Son Dakika
Çarşamba, 26 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Milupa skandalı için AB, Türkiye'yi tehdit etti
Gıda Hareketi'nin Milupa Aptamil'de GDO tespit edilmesiyle ilgili yayınladığı belge, Avrupa Birliği'ni harekete geçirdi. AB'nin şantajına boyun eğen Türkiye ise alelacele kanuna aykırı olmasına rağmen GDO yönetmeliğini değiştirerek GDO'yu serbest bıraktı. Şimdi gözler kanunun da AB şantajına uygun olarak değiştirilip değiştirilmeyeceğinde.

AB, TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİ

Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı ürününde GDO’nun tespit edilmesi üzerine yaşanan skandalda yeni detaylar gündeme geldi.

Bakanlık birimlerinin söz konusu markanın çocuk mamalarında GDO’yu tespit ederek ürünleri toplatmasıyla birlikte AB’nin hemen devreye girerek Türkiye’den savunma istediği ortaya çıktı. Türkiye de Biyogüvenlik Kanunu’nu gerekçe göstererek gıda ürünlerinde GDO’nun kesinlikle yasak olduğuna dikkat çekti.

AB, yaptığı uyarıda özellikle Türkiye’nin müzakere sürecine vurgu yapılması anlamlı bulundu. Bilindiği üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın piyasa denetimleri sırasında Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı ürününde GDO içerdiği tespit edilmişti. Bunun üzerine GDO’lu Milupa’ların ürünleri toplatılmıştı. Çocuk mamalarındaki skandal Gıda Güvenliği Hareketi tarafından ortaya çıkarılmıştı. 

Bakanlık, küçük firmaların hileli ürünlerini deşifre ederken Fransız gıda devi Danone bünyesinde yer alan Milupa’daki GDO skandalını deşifre edememişti. Milupa ürünlerinin toplatılması üzerine AB’nin bundan rahatsız olduğu ve hemen Fransız gıda devi için devreye girdiği ortaya çıktı.

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Avrupa Birliği ülkelerinde tohum ekimi yasak olmasına rağmen gıda ürünlerinde GDO serbest. Türkiye’nin de AB ile müzakere sürecinde olduğu hatırlatılarak Milipa’nın ürünlerinin toplatılma kararının yeniden gözden geçirilmesi istendi. 2010 yılında yürürlüğe giren 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu’da Türkiye’de GDO’nun sadece yem hammaddesi olarak kullanılması serbest. 

Türkiye’nin girmeye çalıştığı AB’nin mevzuatlarında ise gıda maddelerinde de GDO kullanılıyor. Buradaki bu çelişki Milupa ürünlerinde GDO’nun tespit edilmesiyle patlak verdi. Milupa’dan yapılan açıklamada da kendilerini Türkiye’deki mevzuatların değil AB mevzuatlarının bağladığına dikkat çekildi.

KANUN UYGULANABİLECEK Mİ?

Biyogüvenlik Kanunu’nun 15’inci maddesine göre, gıdalarda GDO bulunduranlara 5 ila 12 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor. Kanunun ilgili maddesi AB’nin müdahalesi sonucunda Milupa’cılara uygulanıp uygulanmayacağı ise merakla bekleniyor.

MİLUPA, TÜRKİYE'Yİ DEĞİL AB'Yİ Mİ TANIYOR?

GDO skandalının ortaya çıkması üzerine Milupa, kendisini savundu. Milupa ürünlerinin GDO açısından güvenli olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ürünlerimizde, sadece Avrupa Birliği Kanunlarına uygun olduğu sertifikalandırılmış hammaddeler kullanılıyor. Tüketicimize sunulmaya hazır ürünlerimiz, geliştirilmiş kontrol sistemleriyle laboratuarlarımızda GDO açısından, diğer konularda da olduğu gibi test edilmekte ve ancak bundan sonra tüketicilere sunulmaktadır” Milupa bu açıklamasında AB’nin kanunlarına özellikle vurgu yaparak, kendisini Türkiye’deki kanunların değil AB kanunlarının bağladığını belirtmesi dikkat çekti.

DEHŞETİN BELGESİ: Milupa ürünlerinde GDO tespit edildi

Türkiye GDO'yu resmen serbest bıraktı

YENİ BİLGİ:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Şubat 2014'de de Milupa ürünlerinde GDO tespit ettiği ama kamuoyundan gizlediği öğrenildi.

 


Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • sengist
  ev yapımı mama
  herkese selamlar! ben bu tarz ürünlerin kullanılmaması taraftarıyım.eskiden bu hazır mamalar yoktu ve bizler annemlerin kendi elleriyle yaptıkları mamalarla beslendik.bu tarz ürünleri kullanarak bebek yetiştirmek aptallık.halkımız bu konuda biinçlemeli...gıda hareketine bu konuda ki hassasiyeti için teşekkürler...
  29.06.2014 17:41:50

 • Yalım Banu
  GDO lu mama
  Aptamil firması Numil A.Ş. Diye firmaya bağlı. Peki Numil in Hangi firmanın biliyor musunuz? Tabiki DANONE yorum size ait artık.
  19.06.2014 00:00:00

 • deniz deniz
  katliam
  halkını bilerek zehirleyen devletimiz, huzur evleri ve yaşlı bakım evlerindeki yatağa bağlı diyabetli demanslı alzaymrlı yüzlece hastanın ki evlerde belki binlercesinin halini görünce geri adım atar umarım.yazıklar olsun. gdo yavaş yavaş öldrünce kıyım olmuyor o yüzden bu katliama onay veriyorlardır.mısırda tavukta soda da dahil aromalı tüm içecekelrde tatlılarda ve yenilecek her yiyeceğe katılıdığını düşünecek olursak(mısır ve surubunun ve gdo lu gıdaların) katliamın büyüklüğü anlaşılır.
  30.05.2014 14:14:31
29.05.2014 22:30:00 Bu haber 9929 defa okundu
Milupa skandalı için AB, Türkiye'yi tehdit etti
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri