Son Dakika
Cuma, 28 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kurtarıcı ilan edilen ilaç, tehlikeli çıktı
Bir zamanlar kuş gribinin kurtarıcısı şimdiler de ise domuz gribini tedavi ediyor dedikleri Tamiflu'nun çocuklar ve gençlerde birçok yan etkisi olduğunu ortaya çıktı.

Tamiflu gibi grip ilaçlarının çocuklara verilmemesi istendi. İngiltere`deki John Radcliffe Hastanesi`nden Dr. Carl Henegan ve ekibinin yaptığı araştırma sonucunda, İngiltere Sağlık Kurumu`na, H1N1 domuz gribi virüsü salgınına karşı uyguladığı politikayı acilen g

Henegan, yapılan araştırmada Tamiflu`nun çocuklardaki olumsuz etkilerinin, hastalık belirtilerinin görülme süresini bir buçuk gün azaltan olumlu etkilerinin önüne geçtiğini vurguladı. Bilim adamı, Tamiflu`nun bazı çocuklarda kusmaya neden olabileceğine, bunun da su kaybı ve bazı komplikasyonlara yol açabileceğine dikkati çekti.

 

Araştırma, bazı bilim adamlarının önlem olarak Tamiflu verilen çocuklarda mide bulantısı ve kâbus görme gibi yan etkilere yol açtığını açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra yayımlandı.

 

İngiltere Sağlık Kurumu (Health Protection Agency), arkadaşlarından biri domuz gribine yakalandıktan sonra Tamiflu verilen 248 öğrencinin yarısından fazlasında mide bulantısı, uykusuzluk ve kâbus görme gibi yan etkilere rastlandığını belirlemişti.

İsviçre`nin Roche ilaç şirketinin sözcüsü ise Dünya Sağlık Örgütü`nün verilerine göre mevsimsel grip ya da domuz gribine yakalanan hastaların yarısında bulantı ya da sindirim bozuklukları görüldüğünü belirtti.

 

Tamiflu ile tedavi edilen çocuklar üzerinde yapılan klinik araştırmalarda da bulantı gibi yan etkilere rastlandığını belirten sözcü, bunların kabul edilebilir oranda olduğunu ve bu belirtilere ilaç tedavisinin kesilmesini gerektirecek kadar sık rastlanmadığını söyledi. Sözcü, Tamiflu`nun, bir yaşından itibaren çocuklara, kilosuna göre 30-45 mg, 18 yaşından itibaren yetişkinlere 75 mg verilebildiğini belirtti. Araştırma, British Medical Journal dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

 

JAPONYA YASAKLADI, TÜRKİYE İSE HALA SESSİZ

 

Japonya`nın doktorlara 10 ila 19 yaş arası hastalara ilacın verilmemesi yönünde talimat verdiği de ortaya çıktı. Talimatın sebebi, kafası karışık hissetmek ve kabus görmek gibi yüksek orandaki `nöropiskiyatrik yan etkiler` olarak açıklandı.

Sağlık Koruma Ajansı tarafından salgının ilk aşamalarında yapılan araştırmalardan birinde, Londra`daki üç okulda 103 çocuktan yüzde 53`ünde yan etkilere rastlanmış.

 

En yaygın yan etkiler bulantı (yüzde 29) mide ağrısı ya da kramplar (yüzde 20) ve uyku problemleri (yüzde 12).

Salgın nedeniyle 10 gün kapalı kalan başka bir okulda yapılan diğer araştırmada öğrencilerin yüzde 51`inde yan etki görülmüş. Bunlar, mide bulantısı (yüzde 31), başağrısı (yüzde 24) ve mide ağrısı (yüzde 21).

 

 

20.10.2009 23:11:00 Bu haber 6834 defa okundu
Kurtarıcı ilan edilen ilaç, tehlikeli çıktı
Bu sonuçlar daha şimdilik açıklananlar. İlerleyen gün veya yıllarda çok daha fazlasını duymak hiç şaşırtıcı olmayacak...
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri