Son Dakika
Cuma, 28 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Grip ilacı Tamiflu da dünya zehir taciri Rumsfeld'inmiş
Hemen her taşın altından o çıkıyor. Kanserojen tatlandırıcıları üreten, petrol devi şirketleri patronlarından eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den söz ediyoruz. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıklar için dünyanın stokladığı ilaçta onunmuş...

Domuz gribine çare olarak gösterilen Tamiflu'yu üreten firmadaki tanıdık bir isim kafaları karıştırdı. Üretici şirkette eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in hisselerinin bulunduğu ortaya çıktı.

Her yol ABD'ye çıkıyor

Dünyayı saran domuz gribine çare olarak gösterilen Tamiflu'nun telif hakkına sahip firmada eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'nin hisselerinin bulunması spekülasyona yol açtı. Dünya genelinde şu ana kadar 615 kişiye bulaştığı kesinleşen ve 17 kişinin ölümüne sebep olan domuz gribi yayılmaya devam ediyor. Hastalığa sebep olan H1N1A virüsüne karşı etkili olduğu belirtilen Tamiflu adlı ilaç ise pek çok ülke tarafından Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesiyle, tıpkı kuş gribi ve SARS salgınları sırasında olduğu gibi, büyük miktarda stoklanıyor.

Salgın hastalıklar onlara yarıyor

İlacı keşfeden ve daha sonra haklarını İsviçreli Roche firmasına satan Amerikan Gilead firması ise satılan her ilaçtan telif ücreti alıyor. Ancak Bush dönemindeki ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in geçmişte Gilead'ın yönetim kurulu başkanlığını yapmış olması ve halen şirketteki hisseleri sayesinde satışlardan büyük kar etmesi kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Kuş gribi salgını sırasında 2 milyar dolarlık satış oranı yakalayan Tamiflu sayesinde Rumsfeld'in yaklaşık 5 milyon dolar kar ettiği belirtiliyor. Domuz gribine çare olabilecek iki ilaçtan biri olan Relenza'nın adının arka planda kalması ise 'Rumsfeld hissedarı olduğu şirketten bu krizde de cebini mi dolduruyor' şeklinde spekülasyonlara yol açtı.

05.05.2009 18:46:00 Bu haber 7714 defa okundu
Grip ilacı Tamiflu da dünya zehir taciri Rumsfeld'inmiş
Bütün gripler onları zengin ediyor. Birçok uzman bu hastalıkların bilinçli bir eylem olmasından endişe ediyor.
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri