Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Ankara köleliği resmileştirdi
Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan yönetmelikle Tarım Bakanlığı GDO’lu ürünlerin Türkiye’de kullanımına vize verdi.

Ulusal Biyogüvenlik yasa Tasarısı Bakanlar Kurulu’nun masasında beklerken Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan ‘Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar Ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik’ Türkiye’de adeta şok etkisi yarattı.

ÇOCUKLARI GDO’NUN ZARARLARINDAN KORUYACAĞIZ

Birkaç ay önce Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı hakkında bilgi veren hükümet sözcüsü Cemil Çiçek; “'Ulusal BiyoGüvenlik Kanun Tasarısı’nın kanunlaşarak yürürlüğe girmesiyle genetiği değiştirilmiş bitkilerin üretimine izin verilmesinin önü açılmış olacak” demiş bunun üzerine büyük bir tartışma başlamıştı.

Tarım Bakanı Mehdi Eker ise “Bu konu (GDO) AB için de Türkiye'nin kendi ihtiyaçları için de önemli. Risk yok sıkı denetim olacak” diyerek GDO’ya taraftar olduğunu ifade etmişti.

MÜSTEŞAR, BAKANINI YALANLAMIŞTI

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu ise katıldığı bir televizyon programında “GDO’ya karşıyız. GDO’nun Türkiye’ye tohum olarak sokulmalarını ve ekilmelerini istemiyoruz. Cemil Çiçek beyin beyanatındaki GDO’ların önünü açacak bir Biyogüvenlik Yasası’nın çıkarılacağı söyleminin, kendisine yanlış bilgilendirilmede bulunulmuş olduğundan kaynaklanıyor. Aslında böyle bir şey söz konusu değil” diyerek müsteşarlığını yaptığı Bakanı ile hükümet sözcüsünü yalanlamıştı.

GDO EKİMLERİ YAPILIYORDU

Tarım Bakanlığı uzun zamandır tek başına dünya tohumunu yarısına sahip olan Monsanto gibi uluslararası tohum tekeli firmalarla birlikte Çukurova ve Nazilli'de, GDO ile ilgili resmi alan denemeleri yapıyordu. Yasak olsa da beyan edilmeden GDO’lu tohum ekimleri ve GDO’lu ürünler ithalatı yapılıyordu.

TEPKİLERDEN ÇEKİNEN HÜKÜMET TÜRKİYE’YE GOL ATTI

Yeni GDO yönetmeliğini Türk halkını hançerlemek olarak değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, “GDO yasa tasarısı olarak bilinen Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı’nı Meclise getirmek yerine bir yönetmelik şekline dönüştüren hükümet, adeta Türkiye’ye gol atmıştır. Buna "Türkiye halkının köleleştirilmesi yönetmeliği" demekte hiçbir beis yoktur” dedi.

DAVA AÇACAĞIZ

Yönetmeliği satır satır, cümle cümle incelediklerini belirten Özer, “Bu yönetmelik bağımsızlığımızdan vazgeçme yönetmeliğidir ve tümünün iptali için Danıştay’a gideceğiz” dedi.

Ak Parti iktidarını anlamakta zorlandıklarını belirten Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Bu ilk değil. Türkiye kuş gribinde, kene olaylarında ve son olarak domuz gribinde uluslararası tezgâhın oyununa gelmiştir. GDO’nun meşrulaştırılması tarihi bir hatadır ve bu hata gelir iktidarı vurur” dedi.

“KENDİMİZİ ALDATILMIŞ HİSSEDİYORUZ”

Mayıs ayından bu yana Başbakandan GDO konusunda kendisini bilgilendirmek için randevu beklediklerini belirten Özer; “Tarih ve vicdan bu kararın sahiplerini asla affetmez ve affetmeyecek. GDO, Siyonist Rockefeller’in küresel imparatorluk uğruna insanlığın başına sardığı bir belâdır. GDO projesinin başındaki eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger GDO projesinin amacını “Petrolü kontrol edersen ulusları, yiyeceği kontrol edersen insanları kontrol edersin. Yiyecek bir silahtır ve bizim müzakere çantamızdaki araçlardan biridir!” cümlesiyle açıklar.

Ankara GDO'yu iyi bir şey sanıyor. Kendimizi aldatılmış hissediyoruz. Hatta hissetmiyoruz aldatıldık. Başbakanı yanlış yönlendirdiklerini ve aldattıklarına inanıyoruz ve Başbakanı bu tarihi hatadan derhal dönmeye çağırıyoruz. Bu hatadan dönmek için geç değil. İyiki yönetmelik olarak çıkmıştır. Yargıdan iptali veya geri dönüşü daha kolay. Sayın Başbakan arzu ederse kendisi ya da belirleyeceği bir ekibi bilgilendirmek isteriz.” dedi.

BAŞBAKAN 3 ÇOCUK ÇAĞRISINDAN VAZGEÇMELİ

Başbakan Erdoğan’ın ‘3 çocuk yapın’ çağrısı ile GDO’lu ürünlerin meşruiyet kazandırılmasının büyük tezat oluşturduğunu belirten Kemal Özer; “Sayın Başbakan ya üç çocuk yapın demekten vazgeçmeli ya da GDO’dan” dedi. GDO’nun doğal yapının bozulması, bitkiler ve insanların kısırlaştırılması anlamına geldiğini belirten Özer; “Başbakan son 50 yıllının kısırlık haritasını incelemeli. Üç çocuk yapın demekle üç çocuk yapılmaz. Erkeklerde çocuk yapacak sperm yok. Domuz aşısıyla bu daha da azalacak. GDO’lu ürünlerin hukuk zeminine alınmasıyla Türkiye 2030’ları bile göremez” dedi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
Bir ‘silah’ olarak gıda (1)
Bir ‘silah’ olarak gıda (2)
Bir ‘silah’ olarak gıda (3)
Türkler, 22. yüzyılı göremeyebilir
Maymunu tutsak eden açgözlülüğü
'Tabaktaki iktidar’
Belgeye mi inanalım söze mi?
Yıl 2023, zeki çocuklar ve bankadaki tohumlar

İLİŞKİLİ VİDEOLAR
GDO: genetik zehir (Video)
NTV Yeşil ekran'da GDO tartışması (Video)
1. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
2. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
3. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
4. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
5. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
6. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
7. Bölüm "GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun ayrıntıları" (Video)
GDO ve Ulusal Biyogüvenlik sorunun Video İndir (Video)
        Türkiye'de her 100 kişiden 25'i kısır (Video)
F. William Engdahl 'Ölüm Tohumları'nı anlatıyor - 1 (Video)
William Engdahl'ın Gıda Güvenliği Hareketi'ndeki konuşması - 2 (Video)
William Engdahl ve Kemal Özer, GDO sorularını cevaplıyor (Video)
Genetiği Değiştirilmiş Ürünler ve Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı (Video)

İŞTE YÖNETMELİK:GIDA VE YEM AMAÇLI GENETİK YAPISI DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR VE ÜRÜNLERİNİN İTHALATI, İŞLENMESİ, İHRACATI, KONTROL VE DENETİMİNE DAİR YÖNETMELİK

Anayasa Mahkemesi GDO'yu mahkum etti.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 5 yorum)
 • serdar
  ?
  bu gdo trajedisini dehşetle takip ediyorum.bu seçimde akp ye oy vermiyeceğim kesinleşti.
  23.02.2011 20:42:27

 • canan saraçoğlu
  zincirleme reaksiyon bu
  arkadaşlar hepsi birbirine bağlı bunların. gıda terörü yapılıyor gdo'lu ürünler ekiliyor daha çok üretilsin diye; yediriliyor(ki ne zamandır yediğimizi bilmiyorum)ki daha çok hastalık çıksın diye ve de ilaç firmaları yeni ilaçlar üretip bu iyileştirmeyen ilaçlarla bizi tedavi ettiklerine inandırıyorlar. kanser vakaları ne kadar arttı ve kanser ilaçlarına ne kadar çok para harcanıyor bir düşünün. dünyayı bunlar yönetiyor işte...
  02.11.2009 12:38:59

 • arzu kaynakoğlu
  GDO
  genetiği değiştirilmiş gıdaların tümüne karşıyız fakat zaten onları afiyetle yiyoruz örnek kalın kabuklu domatesler böcek geni ve yediğimiz sadece %10 yada 15 domates sonumuz kötü birde onaylanırsa tamamen bittik demektir bu gidişe dur demek için elimizden geleni yapmalıyız yoksa filmlerde gördüğümüz yarı insan yarı canavar yaratıklara dönüşeceğiz durumun ciddiyetinin farkında olalım
  28.10.2009 16:38:38

 • Sonay Dedeoglu
  ASLA DOMUZ GRİBİ AŞISI OLMAM
  ASLA ASLA KİMSE BANA O AŞIYI YAPAMAZ ÇÜNKÜ O AŞIYI OLMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK.TAVSİYEM İNSANLARIN BU LİSANSI BİLE ALINMAMIŞ AŞI KONUSUNDA MUTLAKA ÇOK ÇOK İYİ DÜŞÜNÜP KENDİ HAYATLARIYLA KUMAR OYNAMAMALARIDIR.GDO LU İNSANA ZARAR VEREN ÜRÜNLER KONUSUNDA HALKI BİLİNÇLENDİRDİĞİNİZ İÇİN SİZLERİ SONUNA KADARDA DESTEKLİYORUM.
  27.10.2009 16:22:48

 • Fatih KEŞ
  DOMUZ GRİBİ
  Arkadaşlar benim ailem 3 yıldır genel temizlikte dahil elma sirkesi kullanıyoruz araştırmalarıma göre kuvvetli mikrop öldürücü ve insan sağlığınada hiç bir zararı yok ( aşırı kullanım hariç.)sebzeleri yıkarken yıkama suyu leğenine miktarınca akıtıyor ve biraz bekletiyoruz sonra tekrar akan bir suda yıkayıp yiyoruz .Boğaz iltihabında ilaç kullanmıyorum elma sirkesini gargara yapıyorum inanın faydası oluyor( hafif boğaz iltihaplarında.) yine çamaşır makinasında yumuşatıcı kullanmıyoruz bir yemek kaşığı sirkeyi makina suyunu alırken katıyoruz hem çamaşırlar yumuşak oluyor yumoş gibi hemde varsa mikrop öldürücü olarak kullanıyorum.bilmem yanlış yapmıyorum heralde mümkün mertebe kimyasal ürünlerden kaçınıyorum ama nereye kadar tabiki. Allah sonumuzu hayırlı eylesin
  27.10.2009 14:02:00
26.10.2009 01:52:00 Bu haber 18622 defa okundu
Ankara köleliği resmileştirdi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri