Son Dakika
Perşembe, 1 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kuş gribi aşısı evsizleri öldürüyor
Polanya'da altı evsizin kuş gribi aşısı testine tabi tutarak ölümüne sebebiyet verdiği suçlamasıyla üç Polonyalı doktor ve hemşire hakkında soruşturma açıldı.

Haber Merkezi / TIMETÜRK

Üç Polonyalı doktor ve hemşire hakkında, altı evsizin H5N1 kuş gribi virüsü sonucunda ölümü sebebiyle soruşturma açıldı.

Polonya'nın kuzeyinde bulunan Grudziadz kasabasında 350 evsiz ve yoksul üzerinde yapılan tıbbi denemeler, savcılar tarafından araştırılıyor. Yetkililer kurbanların normal bir grip aşısı kullanılarak teste tabi tutulduğunu söylerken müfettişler bu aşıların kuş gribi aşısı olduğunu düşünüyorlar.

Bölgede bulunan bir evsiz merkezinin başkanı ise geçtiğimiz yıl sözkonusu araştırmalarda, kendi merkezinde 21 kişinin öldüğünü öne sürdü. Her ne kadar ölümlerin sebebi tam olarak belirlenemese de Polonya Sağlık Bakanı Ewa Kopacz tıbbi faaliyetlerle ölümler arasında somutbir bağlantı olmaması halinde, doktorlar ve hemşirelerin görevlerine döneceğini belirtti.

Bu soruşturmanın tıbbi yetkililerin lehine olduğunu ekleyen Bakan, soruşturmanın ceza almak ya da temize çıkabilmek için bir anahtar olduğunu söyledi. Müfettişler ise, tıbbi yetkililerin ilaç firmaları tarafından aldatılmış olabileceğini düşünüyor.

Şüpheli tıbbi personel ise ölen kişilerin H5N1 virüsü ile ilgili denemelere gönüllü katıldıklarını öne sürdüler. Kendilerine gelen bilgilerin bu yönde olduğunu söyleyen doktorlar, kendilerini savundular. Bu haberler ise fakir Polonya halkının içine düştüğü çıkmazı ve sağlık hizmetlerindeki yolsuzlukları tekrar gündeme getirdi. 2002 yılında da sağlık görevlileri, cenaze şirketlerinden aldıkları komisyonlar karşılığında öldürmekle suçlanmışlardı.

28.10.2009 13:06:00 Bu haber 4765 defa okundu
 Kuş gribi aşısı evsizleri öldürüyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri