Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Wkileaks’da Tarım Bakanlığı
Bay Sızıntı’nın Türkiye ile ilgili ilk parti yayınlarında eski ve yeni Tarım Bakanı da nasibini aldı.

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin ‘05ANKARA3199’ numaralı ‘8 Haziran 2005’ tarihli ve kabine değişikliği başlıklı bilgi notunda Tarım Bakanlığı ile ilgili şu notlar yer alıyor:

"Uzun zamandır hakkında kabinede değişiklik yapacağı söylentisi bulunan Erdoğan, ilk hamlesini aniden ve sınırlı biçimde yaptı.

Erdoğan ani bir hamle yaparak, 4 Haziran'daki mini kabine değişikliğinde üç bakanın görevden alındığını açıkladı.

Enerji Bakanı Hilmi Güler'in 6 Haziran'da yakın kaynaklarımızdan birine söylediğine göre, Erdoğan'ın bu kararı, Gül ve çevresindekilerin kendi politikalarına ne kadar zarar verdiğini anladıktan sonra verdi.

Gül'ün destekçisi olan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, ‘ABD ile ilgili konularda ilerleme sağlanması konusunda engel teşkil ediyor.’ 

Erdoğan, Tarım Bakanlığı'na Diyarbakır milletvekili olan, bölgenin önde gelen ailelerinden biri Mehmet Mehdi Eker'i getirdi.

Ak Parti'den ***** ve Büyükelçilik'in uzun süreden beri bağlantı halinde olduğu partiyle derin ilişkileri olan iki isim, Eker'i, Erdoğan'a yakın, dürüst ancak pasif biri olarak tanımlıyor.

Sami Güçlü'yü görevden alan ve ardından bu atamaları yapan Erdoğan, Gül'ün parti içindeki etkisini azaltmak niyetinde olduğunu açık şekilde gösterdi. Aksit ve Ergezen'i görevden alan ve Diyarbakır'da güçlü olan Eker'i atayan Erdoğan, bu şekilde ilmiği Abdulkadir Aksu'nun boynuna geçirdi. Bu hamle Eker'i, o bölgede nüfuzu bulunan İç İşleri Bakanı Aksu'nun en büyük rakibi haline getirdi."

Belgede Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü ile ilgili not çok çarpıcı bir ille ifade edilmiş. Deniliyor ki: "ABD ile ilgili konularda ilerleme sağlanması konusunda engel teşkil ediyor!" Bu ifadelerden Sami Güçlü'nün ABD çıkarlarına karşı direndiği için yerine daha pasif  biri getirildiği iddia edilebilir. Son zamanlarda ABD'nin çok arzu ettiği tohumculuk ve GDO yasası gibi yasaların çıkarılması kimbilir belki de bu iddiları destekliyordur.

ESKİ TARIM BAKANI GÜÇLÜ DE ,WİKİLEAKS BELGELERİNDEKİ İDDİALARI YALANLADI

Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Wikileaks belgelerinde, adının geçtiği iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Parlamentoda gazetecilerin sorularını cevaplayan Güçlü, Wikileaks belgesindeki bazı iddialara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Söz konusu belgede, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün arasındaki bir güç mücadelesinde, Gül'ü zayıf düşürmek için kendisinin bakanlık görevinden alındığı'' yönünde iddia bulunduğunu belirten Güçlü, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bakanlık görevinden alınmasının tabii bir hadise olduğunu ifade eden Güçlü, ''Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı ile aramda geçmişe dayanan ilişkiler var. Birisini zayıflatmak için görevden alınmam iddiası mantıksız'' dedi.

Aynı belgede, ''Tarım ve Köyişleri Bakanlığı döneminde, Rusya'nın, sebze meyve ihracatına ilişkin gönderdiği bir belgenin AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker tarafından gizlendiği ve daha sonra bunun krize yol açtığı'' yönünde ikinci bir iddia daha bulunduğunu belirten Güçlü, şunları söyledi:

''Sayın Mehdi Eker'in, insan olarak böyle bir şeyi düşüneceğine, yapacağına inanmıyorum. Ayrıca, teknik olarak da bunun mümkün olmadığını düşünüyorum. Elektronik ortamda bir belge geldiyse onu, o an için yok edebilirsin. Ama onu sistem içinde yok etmenin imkanı yok. Sayın Eker bakan olduktan sonra bu konuyu resmen araştırttı ve Rusya'nın böyle bir yazıyıBakanlığa, Türkiye'ye göndermediği ortaya çıktı. Rusya'nın göndermediği bir belgenin Sayın Eker tarafından gizlenmesi zaten söz konusu olamaz. Belgede adımın geçtiği iddiaları gerçeği ansıtmıyor'' dedi.

Güçlü, vatandaşların ve siyasetçilerin, söz konusu belgeyle ilgili değerlendirmelerini ihtiyatlı ve sabırla yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu yalanlama gerçekse Sami Güçlü herkesi üzdü. Yanlış ise Sami Güçlü siyasi geleceğini korumak için bu yalanlamayı yapmış olmalı.

 

04.12.2010 21:29:00 Bu haber 19669 defa okundu
Wkileaks’da Tarım Bakanlığı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri