Son Dakika
Cumartesi, 15 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Pringles ambalajındaki sorun ne?
Dün Başbakanlık Bimer ve tarafımıza ulaşan şikayet ve ekindeki resimlerde aşağıdaki görülen şekilde bir tasarım sorunu olduğu anlaşılmıştır. Tarafımıza tasarımın yalnızca bir yüzü göndermiştir. Söz konusu ambalaj dikkatle incelendiğinde metin devamlı bir şekilde yayınlanmadığı, devamı ile arasına başka metinler girdiği tespit edilmiştir.

Yuvarlak kutunun metinleri alt alta veya devamlı bir şekilde yer alması gerektiği halde, firma tasarımında bunu sağlamayarak metin arasına logo girildiği görülmektedir. Firma bilerek ya da bilmeyerek ambalajını tüketilerin yanılmasına yol açacak şekilde tasarladığı görülüyor. Metnin devamı kutunun diğer yüzünde yer alacak şekilde tasarlanması, dikkatsiz tüketiciyi devamı olmadığı şekilde bir yargıya etmiştir. Bu nedenle de şikayette bulunduğu anlaşılmıştır.

Bu şekilde bir yanlış anlamaya firmanın tasarım yönteminin yol açtığı açıktır. Çünkü cümle bütünlüğü bozulmuş ve sanki domuz yağı ve katkı varmış gibi anlaşılmasına neden olmuştur. Firmadan bir talep gelmemiş olmasına karşın, ziyaretçilerimize doğru bilgi vermek açısından düzeltme ve bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • Huseyin DOYDUKOZ
  prıngles
  Dikkat eden arkadaşlar için teşekkur ederız. Ambalajda böyle yanlış anlaşılmaya itecek bir baskı varsa... Nasıl olmuşta ithalatına izin verilmiş . Gıda ve tarım bakanlığının kontrolunden nasıl onay alıp geçmiş...
  01.02.2014 12:36:23

 • erkan unal
  türkçe metin diğierlerinden farklı
  öncelikle kemal bey ve DUYARLI ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER dikkat ederseniz Türkçe metinde E471 İBARESİ GEÇMİYOR DİĞER DİLLERDE BU İFADE VAR YANİ TÜRKÇE AÇIKLAMA İLE DİĞER DİLLERDEKİ AÇIKLAMALAR ARASINAD FARK VAR. ASLINA BAKARSANIZ ADINI BİLE OKUYAMADIĞIMIZ KİMİN NEREDE NASIL ÜRETTİĞİNİ BİLMEDİĞİMİZ ŞEYLERİ NEDEN HİÇ SORGULAMDIĞIMIZDA AYRI BİR KONU. YİYECEĞİN ŞEYİN ADINA BAK ÖNCE
  29.01.2014 10:47:58
28.01.2014 20:59:00 Bu haber 22639 defa okundu
Pringles ambalajındaki sorun ne?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri