Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Mahkeme CALGON’un satışını durdurdu!
Tüketici Mahkemesi’nin, Reckitt Benckiser firması tarafından üretilen Calgon marka temizlik ürününün üretimini durdurması ile ilgili kararını açıklayan, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Küresel bir markanın üretiminin durdurulması kararı, tarihi bir karardır” dedi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer ile Calgon aleyhine dava açan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Adıyaman Temsilcisi Mehmet Öztürk, yaptıkları ortak basın toplantısında şu görüşleri dile getirdiler:

“Halen merkezi İngiltere’de bulunan Reckitt Benckiser Temizlik Malzemesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1823’de Almanya’da kurulan Benckiser firması ile İngiliz Reckitt & Colman firmalarının 1999’da birleşmesi ile ortaya çıkmış, küresel bir firmadır.

Mezkûr firma, 1986 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir ve Calgonit, Kosla, Lovela, Quanto, Veet, Air Wick, Oxi, Calcor, Marc, Vanish,  Lovelamatik, Tiret, Vitroclen, Harpic, Cillit, Power Ball gibi markaların yanı sıra, en ünlü kireç çözücü olduğu iddia edilen CALGON’un da üreticisidir.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Adıyaman Temsilcisi Mehmet Öztürk, üzerinde 1 kg yazan Calgon marka kireç önleyici satın almıştır. Dikkatli bir tüketici olan Öztürk, ürünün hafif olmasından şüphelenir. Ambalajında 1000 gr yazan ürünü tartınca, 630 gr geldiğini görür. Bunun üzerine, başka ürünler satın almış ve her birini tartmıştır. Ancak her tartılan ürün, yüzde 20 ila yüzde 35 aralığında değişen miktarlarda, eksik çıkmıştır. Bilgi ve desteğimizle konu yargıya taşınmış ve tespit, toplama ve de üretimin durdurulması davası açılmıştır.

Mahkeme bilirkişi tayin etmiştir. Bilirkişi incelemesinde benzer bir olayın daha önce de tespit edildiği ve ürünlerin iade edildiği de anlaşılmıştır. Ayrıca bilirkişi, ürünler üzerinde yaptığı incelemede, ürünlerin sahte olmayıp orijinal olduğunu da belirlemiştir. Zaten üretici firma da mahkemeye sunduğu savunmada, bu ayıplı ürünlerin kendisine ait olduğunu kabul etmektedir. Mahkeme ise duruşma sırasında, dava konusu ürünlerden rastgele seçilen 2 ürünü huzurda tarttırmış ve ambalajında 1 kg yazmasına karşın, biri 706 diğeri ise 730 gr geldiğini kayda geçirmiştir.

Yargılama bir yıldan fazla sürmüş ve tüm deliller toplandıktan sonra karar aşamasına gelinmiş ve de geçtiğimiz ay, karar açıklanmıştır. Mahkemenin kararında 4703 sayılı teknik mevzuat ile 4077 sayılı Tüketici Kanunu muvacehesinde ‘Calgon marka’ ürünün, 3 ay süre ile üretiminin durdurulmasına ve piyasadaki ayıplı ürünlerin toplanmasına karar verilmiştir.

Mahkeme kararında da görüleceği üzere; firma, miktarını hiç kimsenin bilmediği kadar büyük miktarda ve yüzde 40’lara varan oranda eksik dolumlu ürününü, piyasaya sürerek tüketiciyi aldatmış ve de haksız kazanç elde ettiği ortaya çıkmıştır.

Bundan dolayı kendini savunamadığı gibi, davanın uzun sürmesinden yararlanarak marka değişikliğine gitmiştir. Dünyanın en büyük temizlik ürünleri üreticisi firmalarından biri olan bir firmanın, son derece yüksek teknolojiye sahip dolum tesislerine sahip olmadığı düşünülemez. Davaya konu ürünler arasında hem 300-400 gr aralığında eksik dolum, hem de hiçbir izahı olamayan değişken rakamlarda dolumlar yapılmıştır. Bu durum, firmanın haksız kazanç elde etmesinin yanı sıra, Türkiye’deki kamu denetimlerinin eksikliğinden yararlandığını da ortaya çıkarmaktadır.

Aslında bu durum, her ne kadar mezkûr firmanın, diğer ürünleri için de geçerli olabileceği gibi, piyasada her türlü sektördeki, her türlü ürün için de her zaman geçerli olabilir. Kaldı ki; geçtiğimiz yılda Bursa’da üretilen bir salça firmasının ürünleri ile Ege’de üretilen bir ayçiçeği yağı firmasının teneke ambalajlarında da, yüzde 20-30’lara varan miktarlarda eksik dolum yapıldığı bilgisi Derneğimize ulaşmıştı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin müşteki tüketicilere ve satıcılara yaptığı hukuki destek sayesinde, sorun Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri’ne intikal etmiş ve gerekli müdahaleler yapılmıştı. Bu gerçekler, bize Türkiye’de tüketicilerin sağlıksız ürünlerin yanı sıra, eksik gramajla da aldatıldığını açıkça göstermektedir.

Firmalar, Türkiye’deki denetim eksikliği ve cezaların, caydırıcı olmaktan yoksun olduğunu çok iyi bilmektedirler. Ayrıca, Bakanlıkların haksız kazanç elde eden firmaları teşhir etmemesi, benzer sorunların sürekli yaşanacağının en büyük ispatıdır. Her gün, yüz binlerce adet satılan bir üründe, yüzde 10’luk bir eksik dolum bile, tüketicilerin aldatılmasının yanı sıra, rakipler arasında da haksız rekabete ve fiyat politikası sorunlarına neden olacaktır. Denetimlerde genellikle küçük firmaların denetlendiği ve kamu çalışanlarının küçük firmalar üzerinde âdeta ‘terör’ estirirken, büyükleri denetlemedikleri, denetleseler bile ‘Burger King’ olayında da gördüğümüz üzere, sonuçları sumen altı ettiklerini görmekteyiz.

 Buradan tüketiciye, satıcıya ve Sayın Başbakan’a çağrıda bulunmak istiyoruz. Tüketici; bir ürünü satın alırken devletin yapmadığı denetimi, kendi sağlığı ve ekonomik çıkarı için yapmalıdır. Perakendeciler ise müşterilerinin aldatılması konusunda suç ortaklığı yapmamalıdırlar. Bunun için de raflarına koydukları ürünleri, her boyutuyla öncelikle kendileri denetlemelidirler. Sayın Başbakan’a çağrımız ise; Sayın Başbakanımız, küresel veya ulusal ölçekli çok sayıda firma, seçmeninizin daha da önemlisi yurttaşınızın hem sağlığı ile oynamakta, hem de haksız kazanç elde etmektedir. Bakanlarınız ve memurları ise bütün bunları sadece izlemekle yetinmekte. Lütfen artık müdahale ediniz!”

İşte yargı kararı

Calgon davası ve yeni gelişmeler

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 10 yorum)
 • ercan
  kalgona boş yere para vermeyin
  arkadaşlar bu kalgon denilen ve kireç önlemeye yaradığını idda eden maddeye boşuna para vermeyin.öyleki benim çamaşır makinesi bozuldu bu işlerden az çok anladığım için makineyi kendim söktüm ve resistansı arızalanmış 3 yıllık makinede ben kıreç mireç göremedim ne kalgon nede başka bişey kullanmıyorum.resistansı 12 tl verip servisten aldım.o reklamlar o kadar abartılıki o kadar kireç nasıl oluşmuş hayret verici bu kadar mı abartılır bu iş adamlar suyun değmedği yeri bile kireçli göstermiş birde şimdi bunun modası geçti şimdide bataklık çamuru gibi çamurlu reklam yapmaya başlamışlar çok komik bunlar yaa kireç önleyici olarak ya soda kullanın yada sirke kullanın paranızı boşuna harcamayınn...
  01.01.2014 22:33:58

 • hasan öztürk
  süper babam
  sizinle gurur duyuyorum babam ve sayın başkanım kemal bey başarılarınızın devamını diliyorum
  19.10.2013 02:36:30

 • h.b
  cenk cine 5
  sa ben cine 5 pek bakmam. tesadüfen zaplarken gördüm sizleri. sizin yüzünüzü gördüm bu insanlar inandirici inancli kisilere benziyor diyerek programi izledim.Su konusunda arastirmalar konusunda bizleri aydinlatiyordunuz.cok sagolun. cok güzel bir calisma icine girmisiniz yolunuz acik olsun.baska kanallara da cikarsaniz sevinirim.bundan sonra web sayfanizi sürekli izliyecegim.büyük firmalarin ayiplarini ortaya koyarsaniz sevinirim.tabiki insanin aklina söyle bir sey geliyor ,büyüklerin pisliklerini ayiplarini ortaya dökerseniz,size kötülük yapabilirler allah yardimciniz olsun.ben su anlatttiginiz su testine cok kuskulu yaklastim fizikci degilim ama burada elektrotlarla fiziksel bir tepki oldugunu düsünmüsümdür.siz de bu isin uzmani olarak tespit etmissiniz.sunuda sorayim ben brita su filitresi kullaniyorum.ve malesef sise suyu aliyorum almanyada.bunlar yanlis mi cesmeden mi icmeliyim.saygilar. (AÇIKLAMA: Dün izlediğiniz yayın 4-5 ay önce yayınlanmış programın tekrarıdır. Videolarımızı www.gidahareketi.org video bölümünde ve www.kemalozer.com 2dan izleyebilirsiniz. İlginiz için teşekkürler)
  21.08.2013 17:28:56

 • Hasan YILMAZ
  Soda
  suyunuz kireçli olabilir ve pekala bunun çöüzümü çok basit. Lütfen makinelerinizde soda kullanın. Bİrçok temizlik malzemesi satan işyerinden soda temin edebilirsiniz. Öyleki 1 kg soda = 2 TL civarında.
  10.07.2012 22:12:35

 • yakup yiğit
  helal olsun sizlere
  sonuna kadar arkanızdayız türk milleti olarak bu yabancı güçlerin büyük firmaların.türk milletini sömürmesi kandırması reklam aldatmalarına son darbeyi vurun. türkün gücünü gösterelim öyle yada böyle.mcdanıs gibi yabancı yiyecek firmalarıda araştırılsın istiyorum.aslı yabancı olan büyük firmalarının devamlı denetime tabi tutulmasını istiyorum.yiyeceğimizle vede SAĞLIĞIMIZLA OYNAMASINLAR.
  05.06.2012 23:58:22

 • Hakan
  CALGON GERÇEĞİ
  CALGON yıllardır televizyonlarda inanılmaz şekilde reklamlar vererek, insanların bu ürünleri kullanmaması halinde makinelerde onarılması güç ve pahalı zararlara yol açacağını vurguladı. CALGON kullanıldığında tüm bu olumsuz sonuçların ortadan kalktığı belirtildi. Arkadaşlar madem bu ürün kireçlenmeyi ortadan kaldırıyor, neden bu ürünle beraber sürekli yumuşatıcı kullanmak zorunda kaldık. Yumuşatıcı kullanmadığımız takdirde çamaşırların kazık gibi olduğunu herkes çok iyi bilir. Peki bunca reklam neden verilmekte ve halk kandırılmaktadır. Buda yetmiyormuş gibi birde halkı tam bir aptal yerine koyarak bu şekilde haksız kazanç yaparak dolandırmaktadırlar.
  19.09.2011 13:45:18

 • feyzi kanra
  Vatandaş da hükümette görevini daha dikkatli olmalı
  Tüketiciler olarak dikkatli olmalı,kontrol görevimizi yapmalı,ilgili mercilere şikayet etmeli ve arkasını aramalıyız.Ancak bu demek değildir ki kontrol etmesi gereken ilgililer görevleri yapmasınlar.Hükümet görevini yapmayan veya görevinin ehli olmayanları derhal uzaklaştırmalı,görevi ehil ellere emanet etmelidir.Eskiye nazaran bu hükümet bu konuda daha duyarlı görünmekle beraber bu önemli konuda konuda daha faal olmalıdır. Bilhassa domuz eti konusu ve benzerleri üzerine ara verilmeden gidilmelidir.
  02.01.2011 08:21:20

 • uğur tuncay
  YERİNE ÇAMAŞIR SODASI
  Yıllardır calgon yerine piyasada heran bulunabilen çamaşır sodasını kullanıyoruz. malum kireç çözücüdür. hiç bir problem olmadı..
  30.12.2010 12:05:14

 • Harun Ozmen
  CALGON GEREKSİZ
  Bulaşık makinası da yıllardır aynı şartlarda çalışıyor. Ona Calgon koymuyoruz ama rezistans ortada... Hiç kireç yok !
  14.12.2010 15:28:51

 • Metin BAŞPINAR
  DÜRÜST OLMAK ERDEMDİR!.
  Biz "CALCON"suz YAŞAMASINI DA BİLİRİZ!.. Yeter ki BİRLİK BEREBAERLEİK İÇİNDE OLALIM!..
  09.12.2010 14:52:51
09.11.2010 12:49:00 Bu haber 64060 defa okundu
Mahkeme CALGON’un satışını durdurdu!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri