Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kanuni'nin cami ve medresesi işgal altında...
İstanbul Vatan Caddesi'nden ilerlerken ilginç bir tabela takılıyor gözümüze. Ancak tabelanın asıldığı yer bir cami ve medrese. İşte ayrıntılar

Aksaray'dan Topkapı istikametine ilerlerken Akdeniz caddesi kavşağına gelmeden solda tarihi bir külliye var. Külliye'nin girişinde ‘İstanbul Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği’tabelası asılı. İçerip girip başlıyoruz incelemeye. Külliyenin avlusundan girince solda 'Şadiye Hatun' yazan bir mezar karşılıyor bizi. İlerliyoruz ve avluya gelince içeride kola ve su kasalarından başka klinik çalışanlarıyla karşılaşıyoruz.

Saf saf soruyoruz 'burası nedir' diye. Göğüslerini kabartarak 'klinik' diyorlar.

'Aslı neymiş' dediğimiz de, 'burası bir külliye. Şurası eskiden cami imiş, şuralar ise medrese odaları' cevabını alıyoruz.

Ortalıktaki manzara hoş olmayınca bize, 'tarihi yapı olunca bir şey yapılamıyor' diye izah yapma ihtiyacı hissediyor görevli.

Soruyoruz 'böyle bir yapının amaç dışında kullanılması doğru mu?' Bir çalışan olarak ne diyebilir ki, 'biz burayı çok seviyoruz' demekten başka. O da oranın amacıyla zaten ilgili değil, rahat ve tarihi bir mekanda yeşillikler içinde sakin bir iş tutmanın derdinde.

O bize kim olduğumuzu sormasa da biz söylüyoruz ve burasının amacına uygun kullanılması için kampanya başlatacağımızı söyleyip ayrılıyoruz. Biz ayrılırken 'yapmayın, biz burayı çok seviyoruz, ruz ruz ruz' tınıları geliyor kısılarak...

Ayrılıp hemen Başbakanlık ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aşağıdaki bilgi edinme sorularını yönelttik

Malumlarınız olduğu ve ekteki resimde de görüleceği üzere Vatan Cad. (Adnan Menderes Bulvarı)Halıcılar Köşkü Sk. No:11 Aksaray, Fatih-İstanbul adresindeki, Kanuni Sultan Süleyman tarafından, babası Yavuz Sultan Selim’in anısına, Mimar Sinan’a inşa ettirilen ve içinde Medrese ve Cami bulunan külliye ne yazık ki halen amacı dışında kullanılmaktadır.

Külliyedeki caminin minaresi 1950’lerde yıkılmış fakat yeniden yapılmamıştır. 1968’de Türk Hat Sanatları Müzesi’ne dönüştürülen külliye, 1980'lere kadar yapım amacı dışında kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.

1990'lı yıllardan itibaren de Şadiye Hatun Tıp Merkezi'ne tahsis edilen külliye, şimdiler de ise ‘İstanbul Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği’ olarak yapım amacı dışında kullanılmaya devam etmektedir.

Tarihi eserlerin restore edilip asli amacına uygun kullanılmaya başlandığı günümüzde;

1) Bu eser de restore edilip, yapım amacı olan cami ve Kur’an Kursu olarak kullanılması sağlanacak mı?

2) Bu konuda bir plan ve çalışma var mı?

3) Varsa takvimi nedir?

(Olumsuz bir durum varsa kapsamlı bir kampanya planladığımızın da bilinmesi dileğiyle)

4982 sayılı Bilgi Edinme yasa hükümlerince cevaplanmasını talep ederiz.

Bunun yetinmeyerek Diyanet İşleri Başkanlığı'na da şu soruları yönelttik:

Malumlarınız olduğu üzere Vatan Cad. Halıcılar Köşkü Sk. No:11 Fatih-İstanbul adresindeki, Kanuni Sultan Süleyman tarafından, babası Yavuz Sultan Selim’in anısına, Mimar Sinan’a inşa ettirilen ve içinde Medrese ve Cami bulunan külliye ne yazık ki halen amacı dışında kullanılmaktadır.

Külliyedeki caminin minaresi 1950’lerde yıkılmış fakat yeniden yapılmamıştır. 1968’de Türk Hat Sanatları Müzesi’ne dönüştürülen külliye, 1980'lere kadar yapım amacı dışında kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.

1990'lı yıllardan itibaren de Şadiye Hatun Tıp Merkezi'ne tahsis edilen külliye, şimdiler de ise ‘İstanbul Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği’ olarak yapım amacı dışında kullanılmaya devam etmektedir.

1)     Bu külliyetini cami kısmının cami, medrese kısmının Kur’an Kursu olarak yapım amacına uygun olarak kullanılması için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir girişiminiz oldu mu?

2)     Girişiminiz oldu ise olumsuz yanıt mı alındı?

3)     Girişim olduğu ise hangi nedenlerle reddedildi?

4)     Bir caminin amacı dışında kullanılması dini ve ahlaki açıdan uygun mudur?

(Olumsuz bir durum varsa kapsamlı bir kampanya planladığımızın da bilinmesi dileğiyle)

4982 sayılı Bilgi Edinme yasa hükümlerince cevaplanmasını talep ederiz.

CEVAP BEKLİYORUZ

Bütün bunlar bugün oldu. Cevabı bekliyoruz. Neticeye göre her türlü eylem ve kampanyayı yapacağız inşaallah! Sizlerden de gerektiğinde destek isteyeceğiz. Fakat şimdiden sosyal medyada sürece destek verebilir, sizlerde benzer bilgi edinme müracaatlarında bulunabilirsiniz.

İŞTE BİLGİ EDİNME MÜRACAAT FORMLARI

Başbakanlık

Vakıflar Genel Müdürlüğü

Diyanet İşleri Başkanlığı

DİYANET VE BAŞBAKANLIKTAN ŞOK CEVAPLAR

Bilgi Edinme Müracaatımıza aynı gün cevap veren Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başbakanlık, konunun kendilerini değil, İstanbul Valiliği'ni ilgilendirdiğini belirtti. Diyanet'in işgal edilmiş cami ve medreseyle ilgilenmemesi bir sorumsuzluk örneği olarak kayda geçti.

İŞTE İŞGAL ALTINDAKİ KÜLLİYEDEN KARELER

 

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • lale bilir
  Sadiye Hatun Klinigi
  Bu sayfadaki yakinmalara katilmiyorum...Bu Medrese bugun saglik hizmeti vermekle en guzel hizmeti yapiyor..Kanuni egitim icin yapmis, gunumuzde saglik icin kullaniliyor..Tarihi dokuya zarar verilmemesi konusuna tabiki cok dikkat edilmeli.Bu konuda yanlis kullanim var ise mutlaka uyarilmali..Burada dini yasayamama konusu gecmis bir arkadasimiz tarafindan, dinini bu ulkede de yasayamiyorsan,dunyanin nerseinde yasarsin bilmiyorum ama zor bulursun boyle ulkeyi...
  07.03.2014 05:03:02

 • zeki deveci
  geçmişini araştırmalısınız
  S.a Bahsettiğiniz yer zamanında harabe durumda iken ve devlet orayı yıkacak iken milli ve manevi değerlerini önemseyen birileri günün olumsuz şartlarına rağmen bir vakıf aracılığıyla burayı yıkılmaktan kurtardı ve restore etti, sonrasında yine bu vakıf şadiye hatun kliniği olarak buranın hizmet vermesine müsaade etti. Benim bildiğim genel olarak bu. Bence direk eleştirmek yerine önce işin geçmişini araştırmak gerek. Amacına uygun kullanılsın diye ben de çok istiyorum ama medrese maalesef hala yasak... İslami eğitim yasak... aslında müslümanlığı yaşamak yasak ta kimse dillendiremiyor...
  13.06.2013 18:23:10

 • Saliha
  Teşekkürler
  Birilerinin dini islami mübin için uğraştığını görmek ve bu konu da çaba harcaması ne güzel. Rabbim buyuruyor ki. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ Ey imân edenler! Eğer siz, Allah'a (O'nun dinine, Peygamberine ve O'nun yolunda olanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder de ayaklarınızı sabit kılıp kaydırmaz.(muhammed suresi 7.ayet)
  03.06.2013 20:42:25
02.06.2013 23:15:00 Bu haber 13539 defa okundu
Kanuni'nin cami ve medresesi işgal altında...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri