Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Helâl Gıda Konferansı'nda yöneltilen sorulara verilen cevaplar
İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilen "Uluslararası Helâl Gıda Konferansı"da Genel Başkan Yardımcımız Orhan Demir’in "Tüketici talebi açısından helâl sertifika 'hâk'mıdır" konulu bir tebliğinden sonra basın tarafından yöneltilen sorular ve cevapları

Helâl gıda sertifikalamasının önündeki yasal engellemeler anlaşılabilir durumda mıdır. Laiklik çerisinde deforma edilebilecek durum damıdır?

 

Türkiye’de Helâl sertifikası verilmesin yönelik yasal bir engel bulunmamaktadır. Ulusal ve uluslar arası mevzuat buna müsaittir. Bazı çevreler laiklik ilkesinin buna engel olduğunu söylese de bu eleştirilerin oldukça isabetsiz, ahlakî ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu görünmektedir. Hatta uluslararası ve ulusal hukuk kuralları ile de kesinlikle bağdaşmamaktadır. Çünkü dini inançlara uygun besleyici açıdan yeterli ve güvenli gıda tüketimi, dünyadaki her bireyin temel hakkıdır. Ayrıca belli başlı bütün uluslararası insan hakları belgeleri; din, vicdan ve düşünce hürriyetini ve bunların açığa vurulmasını, yerine getirilmesini ve fiiliyata dökülmesini bir hak olarak şart koşmaktadır.


Laik devletin halel sertifika vermesi mümkün müdür. TSE’nin bu konudaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz.Bununla bağlantılı olarak Laik devlet bu çalışmanın neresinde olmalıdır?

 

Devletin bizatihi kendisinin Helâl sertifika vermesi Laiklik ilkesine aykırıdır. Helâl sertifikası STK’lar vermelidir. Bu bağlamda Devlete Bağlı bulunan TSE’nin de helâl sertifikası vermesi mümkün bulunmamaktadır. Laik devlet, bu talebin istismar edilmesini, kötüye kullanılmasını ve ticari bir sömürüye alet edilmemesinin hukuki ilkelerini ortaya koyar ve Sertifika vermesi gereken  Sivil Toplum Kuruluşlarını  denetler konumda olmalıdır.

 

Gazozun içindeki Alkol sarhoşluk vericimidir. Oysa dinde sarhoşluk vericiler haramdır deniliyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

 

Biz gazozun içine alkol katılsın veya katılması ile ilgilenmiyoruz. Bunun sarhoş edip etmemesiyle de ilgilenmiyoruz. Bu konudaki net tavrımız şudur. Yasal mevzuat gıda içerisine katılan katkı maddelerinin miktar ve oranı ne olursa olsun etikette yer almasını ister. Konuya bu açıdan bakıldığında Gazozun içerisine katılan etil alkolün etikette yer alması gerekmektedir. Oysaki gazoz üreticileri bunu gizleyerek Tüketicileri aldattıkları gibi yasaları da ihlal etmektedirler.

 

Hazır kıyma ile ilgili Neler söyleyeceksiniz?

 

Hazır kıymanın satışı yasaktır. Ancak yasak olmasına rağmen birçok markette satılmaktadır. Yapılan analizlerde hazır olarak satılan kıymanın sağlık açısından, tüketimi uygun olmadığı belgelenmiştir. Çünkü Hazır kıymada sahtekârlık yapılarak kıymaya hile karıştırılmaktadır. İçerisinde tavuk kemiği derisi dana dalağı gibi birçok madde bulunmuştur. Hatta bir kısmında bakteri üremesin diye ilaç katıldığı tespit edilmiştir. Dolayısı ile hazır kıyma tüketilmemelidir. Bu konu ile ilgili denetim yetkisi olanların görevlerini yapmadığı ortadadır.  İlgili bakanlık Görevini hakkıyla yapıp sahtekârlara engel olmalıdır. Tüketiciler ise hazır kıyma satanları şikâyet etmelidir.

Tüketici talebi açısından helal sertifika “hâk”mıdır

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Anna Adigüzel
    Cola Colanin gercek anlami
    Coca Colanin gercek bir anlami arastirin kimi yalanliyor neyi inkar ediyor ondan sonra helalligini tartisin ama gözler kör edilmis kulaklar sagirlastirilmis anlami Peygamberimiz Muhammed(sav) yoktur ve kabe yoktur anlaminda uyanin artik
    28.04.2009 15:43:12
27.04.2009 12:21:00 Bu haber 16336 defa okundu
Helâl Gıda Konferansı'nda yöneltilen sorulara verilen cevaplar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri