Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO'nun kısırlıktan sonra kanser yaptığı da ispat edildi
Rus bilimadamlarından sonra şimdi de Fransız bilimadamları GDO'nun bilinen risklerini birkez daha ispat etti. Fransız bilimadamları genetiği değiştirilmiş (GDO'lu) mısırla beslenen farelerin çoğunun kansere yakalandığı açıkladılar.

Rus bilimadamlarının Geçtiğimiz günlerde GDO'nun kısırlığa yol açtığının ispat etmesinni ardından Fransız bilimadamları fa  2 sene süren araştırma sonuçlarını açıkladı. Fransız bilimadamları genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı tespit ettiklerini açıkladılar.

Araştırmacılar, bu tür mısırlarla beslenen dişi farelerin yüzde 93'ünde meme tümörlerinin belirlendiğini, erkek farelerin çoğunun ise böbrek ve karaciğer sorunları nedeniyle öldüğünü belirtti.

Bilimadamları, dişi farelerdeki tümörlerin pinpon topundan büyük olduğunu da vurguladı.

Araştırma, Uluslararası "Food and Chemical Toxicology" dergisinde yayımlandı. (aa)

GDO'nun bir soykırım aracı olduğu ispatlandı

GDO'nun riskleri hakkında daha fazla bilgi için

ARAŞTIRMA AB'Yİ KARIŞTIRDI

Avrupa’nın 20 faklı ülkesinden Brüksel’e gelen çiftçiler ve çevreciler daha sağlıklı gıda ürünleri için sokaklara dökülürken, Fransa’da Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçu gündeme bomba gibi oturdu. Araştırmaya göre, iki yıl boyunca GDO’lu ürünler yedirilen farelerde tümör, karaciğer ve böbrek hastalıkları görüldü.

Avrupa Milletvekili Jose Bove duruma tepkili :

“Risk yok denilince şirketler vatandaşlara yalan söylemek zorunda kaldı. Şimdi ise Avrupa Gıda Ajansları’nın bağımsızlığı tehlikede. Bu konunun yeniden gündeme getirilmesi ve GDO’ların yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Bu durum GDO’ların insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu gözler önüne serdi.”

Avrupa ‘da çoğunlukla hayvan yemleri için kullanılan GDO’lu ürünlerin satışına izin veriliyor. Yeni GDO’lu ürünlere yeşil ışık yakmak için Avrupa Birliği en fazla üç ay içinde yapılan araştırmalarla yetiniyor.

Bir Avrupa Komisyonu yetkilisi durumu şöyle değerlendirdi:

“Araştırmanın bilimsel olarak geçerli olduğu ve bu konuda getirdiği yenilikler olduğu görülür ise Avrupa Komisyonu sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak.”

Avrupa Komisyonu Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı EFSA’dan herhangi bir karar alınmadan önce araştırmanın sonuçlarını incelemesini istedi.  (euronews)

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

19.09.2012 21:39:00 Bu haber 7092 defa okundu
GDO'nun kısırlıktan sonra kanser yaptığı da ispat edildi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri