Son Dakika
Salı, 7 Aralık 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Deli danalı etleri getirip 'Macaristan'dan getirdik' dediler
Macaristan'dan ithal edildi diye gösterilerek deli dana riski taşıyan ülkelerden hayvan ithal edildiği iddia edildi.

Macaristan, hayvan vurguncularının da yeni kapısı oldu. Macaristan’dan getirilen “ithal sığırlarla” ilgili belgelerde tahrifat yapılarak suiistimal edildiğinin belirlenmesi üzerine, Macaristan’dan hayvan ithalatı durduruldu. Bakanlığın araştırmaya başlattığı iddialar ise korkutucu nitelikte.

Radikal'in haberine göre bazı firmaların, Türkiye’nin deli dana gibi hastalıklar açısından riskli olduğu için ithalat yapılmasına izin vermediği ülkelerden aldığı hayvanları, Macarlı yetkililerin de göz yummasıyla “Macar sığırı” olarak gösterdiği ve Türkiye’ye soktuğu iddiaları doğrulandı ve araştırma genişletildi.Macaristan bu iddiaların gündeme geldiği tek ülke de değil.

Bulgaristan’dan ithal edilen koyunlarla ilgili olarak da benzeri suistimaller görüldü ve ithalat askıya alındı.

Suiistimal edildi

Edinilen bilgiye göre, Macaristan’dan yapılan büyükbaş hayvan ithalatıyla ilgili iddiaların başında, başka ülkelerden getirilen hayvanların “Macar sığırı” olarak gösterilmesi bulunuyor. Türkiye, hayvan ithalatını sıkı kurallar çerçevesinde gerçekleştiriyor ve başta deli dana olmak üzere hayvan hastalıkları açısından riskli olan ülkelerden hayvan ithalatına izin vermiyor. Ancak Macaristan’a getirilen diğer ülke sığırlarının Macar sığırı olarak gösterilmesiyle, bu kural ihlal edilmiş oluyor. Bir anlamda “sağlık” açısından Türkiye’nin önem verdiği bir kural ihlal edilerek, bazı firmalar başka ülkelerin sığırlarını Macar sığırı olarak Türkiye pazarına sokuyor. Macarlı yetkililerin de, konuya yeteri kadar hassasiyet göstermemesi nedeniyle bu suiistimalin yaşandığı belirtiliyor.

Macaristan’dan hayvan ithalatında yaşanan usulsüzlüklerin belirlenmesinin ardından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu ülkeden yapılan ithalatın durdurulduğunu açıkladı. Bakanlık kararın gerekçesi olarak da, Macaristan’dan gelen hayvanların sağlık sertifikalarında bazı sıkıntılar olduğunun belirlenmesini gösterdi.

Macar heyeti 20 Aralık’ta geliyor

İddialarla ilgili olarak Macar yetkililerin dönem dönem uyarıldığı, ancak bugüne kadar gerekli düzenlemelerin yapılmadığı belirtildi. İthalatın geçici bir süreyle durdurulması kararının verilmesinin ardından ise Macaristan, Türkiye ile temasa geçip sorunları görüşmek istediğini belirtti. Bu çerçevede 20 Aralık’ta Macaristan’dan gelecek bir ekiple, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin görüşmesi bekleniyor.

Toplam 1 milyon 156 bin hayvan girdi


30 Eylül 2011 itibariyle, Avustralya, Bulgaristan, Macaristan, Uruguay ve Yunanistan’dan 1 milyon 156 bin baş kasaplık haiyvan girişi oldu. Yetkililer ise Macaristan’dan yapılan ithalatla ilgili özel bir veri bulunmadığını, verilerin toplu olarak tutulduğunu belirtti.

Bulgaristan koyunlarında da aynı sıkıntı var


Macaristan’dan gelen hayvanlarla ilgili olarak ortaya atılan iddialar sadece bu ülkeyle sınırlı değil. Bulgaristan’dan yapılan küçükbaş hayvan ithalatında da, aynı usulsüzlükler belirlendi. Bulgaristan’dan büyükbaş hayvan ithalatı ise yapılmıyor. Suiistimalin belirlenmesinin ardından bu ülkeden yapılan küçükbaş hayvan ithalatı da durduruldu. 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Barbaros
    Malum guruh
    Et ithal edilen ülkelerin hayvan varlıkları vede Et tüketimleri zaten kendilerine yetecek düzeyde fazlası olsada sağlıklı hayvanını dış ülkelere vereceğini zannetmem.Gelen hayvanlarında kesim kurallarına rıayet edildiğini sanmıyorum.neden ,naklıyattan sonra hayvanın belirli süre dinlenmesi vede bu sürede bakım beslenmesi gerekli.buna tecrit diyebiliriz bu kesinlikle uygulanmıyor,çünkü eğer hayvanda hastalık varsa bu tecrit süresince zaten telef olup maliyete etki edecek ,gelen hayvanların çoğu saatler içinde hemen kesiliyor vede hastalık şüphesi ortadan kalkmış oluyor.ithalatla gelen tüm hayvanlar belirli süre saklnıp sonra kesilirse çoğu hayvanın bu sürede telef olup öleceği aşikardır.diğer husus naklıye yani hayvanın biryerden diğer bir yere taşınması sonrasında ette çeşitli olumsuz durumlar oluşur bu kesimlik etler sağlık açısından da sağlıklı değildir bunada rıyet edilmediğinden ithal et kanaatımce sağlıklı et sınıfından değildir....devlet politıkasıda çok yanlış sen kendi ülkende hayvancılığı bitir dışardan ne olduğu bilinmeyen etleri bu millete yedir .bunun vebalini sorumlular çekerler,er yada geç....
    25.12.2011 20:07:29
10.12.2011 01:23:00 Bu haber 5501 defa okundu
Deli danalı etleri getirip 'Macaristan'dan getirdik' dediler
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri