Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Calgon davası ve yeni gelişmeler
Tüketici Mahkemesi’nin, Reckitt Benckiser firması tarafından üretilen Calgon kireç önleyici iddiasıyla pazarladığı ürünü ile ilgili geçtiğimiz ay verdiği kararı kamuoyu ile paylaşmıştık. Üretici firma yargı kararını yok sayarak açıklamamızın asılsız olduğu ve yayından kaldırılmasını iddia etti. Peki, gerçek neydi?

Basın toplantımızın bazı yayın organlarında yer alması üzerine Reckitt Benckiser firması adına aradığını belirten bazı kimseler, ‘haberin gerçek olmadığı’ iddiasıyla yayından kaldırılması için basın yayın organlarını baskı uyguladılar. Bu sırada bizi dava dosyasında Avukatları olarak gözüken hanımefendi ‘yasal haklar merkezi sorumlusu’ olduğu ifadesiyle aradı. Avukat olduğundan ziyade ‘yasaklar haklar’ gibi bir kavram kullanarak güya baskı uygulayacaktı ama olmadı.

Sözlü olarak açıklamamızı kaldırmamız talep edildi. Bunu kabul edemeyeceğimizi yazılı olarak göndermeleri gerektiğini belirttik. Bir gün sonra noter aracılıyla ihtar gönderdiler. İhtarı yayınlıyoruz ki başka firmalar aynı hataya düşmesinler. İki sayfalık evrakın içeriği mahkeme kararındaki bilgilerin kendiişlerine gelen şekilde zorlanması denilebilir.

Ayrıca dava dosyasının önemli bir bölümünü yayınlayarak gelişmelerden ve daha önemlisi savunma adına yapılan çelişkilerden herkesin haberi olsun.

Calgon’un üreticisi Reckitt Benckiser ihtarnamesinde ve telefonlarında dava haklarının kullanarak tazminat davası açacaklarını belirtmişler. Elbette kimse bu haklarını kullanmalarını engellemez. Hakkımızda açılmış ve tümü lehimize sonuçlanmış davalarda olduğu gibi yine kendimizi savunuruz. Ama tarih bizden hakkını savunan insanlar olarak bahsederken onlardan eksik dolum yaptığı için kendilerini dava eden tüketicisine dava en şirket olarak kayda geçer. Bu neyse ‘Calgon’u üreten Reckitt Benckiser tüketicilere açtığı davayı kaybetti’ haberlerinin etkisini kim merak etmez ki.


(Bu resimler firmanın mahkemeye sunduğu farklı savunmalardan kesitlerdir)

Bu arada bir hakkı da teslim etmeliyiz. Açıklamamızda bulaşık makinesi kireç önleyicisi iddiasıyla pazarlanan Calgonit markasının ‘finish’ olarak değiştirilmesi Calgon’un finish olması şeklinde anlamamızın bir hata olduğu gördük. Bunu da bu vesileyle bu anlama hatamızı düzeltiriz. Calgon çamaşır makineleri için Calgonit ise bulaşık makineleri içinmiş. Bilinçli tüketiciler bu tür ürünleri pek kullanmayınca benzerlikteki farkı kaçırabiliyor. Kaldı ki marka değişiminin dava sürecine denk gelmesi ister istemez böyle bir düşünceyi e doğurabiliyor.

Dava dosyası incelendiği zaman davalı firmanın her savunmasında başka başka rakamlar verildiği görülecektir. Bir yargı kararının kamuoyuna duyurulmasından ibaret olan girişimimizin takdir toplaması kadar, ticari firmalardan tepki alması da gayret normaldir. Oysa olması gereken şuydu. Bu hata, ister sehven olsun, isterse hataen olsun yapılmışsa -ki hem bilirkişi raporları, hem tespit yapan mahkeme hem de ayıbın giderilmesi için geçici olarak üretimin durdurulmasına karar veren mahkeme kararları eksik dolum yapıldığını tescil etmektedir- üreticinin kamuoyundan ve tüketicisinden yazılı olarak özür dilemesi ve bu şekilde başka ürün almış olan tüketicilerin ürünlerini iade etmeleri çağrısı yapılması idi. Buna çok sayıda örnek verilebilir. Ancak biz daha bu yıl yaşanan ve ünlü bir Uzakdoğulu otomobil firması yüz binlerce hatalı aracını geri çağırarak tüketicilerin zarar görmesini engellemesi örneğini vermekle yetinelim. Üstelik bu firma bu çağrıyı milyarlarca dolar zarar görme pahasına yaptı. Bura kazan yine üretici firma oldu.

Calgon’un üreticisinden beklenende bu olması gerekirken bu yapılmadı. Elbette bu üreticinin kurumsal tercihi olup sonuçları da kendilerini ilgilendirir. Oysa böyle bir açıklama yapılmış olsaydı bizde konuyu yargı aşamasında bırakır bu günleri yaşamamış olurduk.

Dava konusu işlemde Calgon üreticinin avukatları, savunmalarında ‘ürünün barkod numarasını parti numarası olarak’ verdikleri görülmektedir. Barkod numarası bir ürünün tıpkı yer vatandaşın TC kimlik numarası gibi kimlik kartıdır ve dünyada hiçbir üründe mükerreri olamaz. Verilen barkod numarasının temsilen üretilen ürün, aynı ağırlık ambalaj ve içerikte üretildiği müddetçe o barkod, ürünün kimlik numarası olarak kullanılır

Parti numarası ise tümüyle üretim günü ya da üretim popülasyonu ile ilgili bir izleme numarasıdır. Dava konusu üründe verilen 8690570524642 nolu barkodun izlenmesiyle ürünün üretim tarihi, miktarı ve şekli ile ilgili hiçbir veriye erişilemez. Mahkeme kasten veya sehven verilen 8690570524642 numarası, beyanın doğru olabileceği varsayımından hareketle mahkeme tarafından ‘parti numarası’ olarak kabul edilmiş ve kararı geçmiştir. Oysa bu parti numarası değildir.

Mahkeme “8690570524642 parti numaralı Calgon marka ürünün satışının geçici olarak durdurulmasına” derken bu barkod numarasını taşıyan tüm Calgon’un üretimini durdurulmasına karar vermiştir.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin değerli üyeleri ve takipçilerine saygıyla duyurulur.

İşte dava dosyasının içeriği

Mahkeme CALGON’un satışını durdurdu!

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • enes
  Allah razı olsun
  Bulundukları makamın hakkını vermeyenleri lanetliyor hakkımı da helal etmiyorum. Calgon'la malgonla işim olmaz ama bu hareketi takdir ediyorum.Allah ayaklarını hakikat yolunda sabit kılsın..sayılarını da artırsın inşaallah..
  18.12.2010 21:00:52

 • ayşe.kansak
  colgon
  tebrikler ve teşekkürler koltukları işgal edenler utansın denetleme yapacaklarına rahatları bozulmasın diye seyrediyorlar ucu kendilerine dokunur radyasyonlu çayları nasıl içirdiler televizyonlara geçip halk hareketi herzaman başarılı olmuştur.sağolun varolun
  16.12.2010 14:26:00
01.12.2010 15:19:00 Bu haber 10388 defa okundu
Calgon davası ve yeni gelişmeler
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri