Son Dakika
Pazartesi, 28 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Anneler dikkat! Çocuklarınızı zehirlemeyin...
Anne ve babalar bebek mamaları ile bakkal ve marketlerde satılan endüstriyel ürünlere aman dikkat. Çünkü en basitinden içinde GDO'lu "soya lesitini" var. Ve bu ülkede GDO'Lu ürün satılmaz masalına asla kanmayın! Bir ürünü çocuğunuza veya bebeğinize yedirmeden içeriğini öğrenin. Bu konuda önemli bir uyarı yazısı yazan Özge Olcay’a kulak verin!

Güvenim parça parça...

Bugün neşesiz, adetten bir merhaba...

Neden bu mutsuzluk? Ben oldum olası güvenmezdim ki şu koca gıda şirketlerine; masumane bir filizi bir canavara dönüştürüp o ruhsuz makinelere besledikten sonra binbir türlü gürültüden, ısıdan, basınçtan, şekillendirmeden geçirip bir de doğama en aykırı maddeye, plastiğe hapsederler!

Yine de insanlık hali... Reklamlara kanmak, birilerine, bir şeylere güvenmeyi isteme hali... Bebeğin masumluğuna iliştirilmiş, "taze sütlü, taze yumurtalı", anne elini hatırlatırcasına mama kokan bisküvilere kanma hali...

GDO'ları nasıl ayırt ederiz. Ayrıntılar bu kitapta...

Kime kızmalıyım öncelikle?

Şu pakete bakıyorum da; o pek sevimli sarışın, maviş gözlü bebecik neşeyle gülümsüyor. Taze süt iştah açıcı biçimde akıyor kenardaki ufak resimde. Paketin önünde bir de logo: "Trans Yağ İçermez". Oh! Ne güzel, ne iç açıcı paket bu!

Meraklıyım ya, paketin bana hatırlattıkları da merakıma eklenince paketin arkasındakileri okuyup bebeklere ne iyi geliyormuş, ne kadar vitaminliymiş, faydalıymış öğrenmek ve gönül rahatlığıyla pakettekileri yemek istiyorum.

Yazılar ne hoş başlıyor, bebek bisküvisi ya bu, yazılanlar adeta bir masal!

"Değerli anneler ve babalar
...4 aydan sonra bebekler için geliştirilmiş uygun bir ek gıdadır. ...
bisküvisini bebeğinize güvenerek yedirebilirsiniz."

Altta da belirtilmiş:

"Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları tebliğine uygundur."

Bak işte ben şimdi ne güzel güvendim! Hem güvenerek yedirebileceğimi söylemişler hem de arkasında koskoca kanuni düzenlemeye uygunluğu destek göstermişler. Önde de "Trans Yağ Yoktur" diyor, "Taze süt ve yumurta katılmıştır" diye de ekliyor.

Ama merak işte, okumaya devam ediyorum.

"... Bisküvi - İçindekiler: Buğday unu, şeker, hidrojene bitkisel yağ,..."

Gerek var mı bundan sonrasını gözüm öfkeden karardığı için okuyamadığımı belirtmeye? Yine de listede göz ucuyla görüyorum "soya lesitini", "doğala özdeş aroma" gibi kelimeleri.

Öfkeleniyorum, niye, kime?

Bebeğin sağlığını bile hiçe sayan paragözlere mi dersiniz? Yoksa utanmadan hidrojene yağlara, soya lesitinlere izin veren devlet gıda tebliğine mi? Güvenimi hangisi daha çok parçaladı? Ben küçükken de böyle miydi gerçekten? Bebek kokusu, annemin samimiyetle pişiren ellerinin kattığı tat, şu zavallı, ne oyunlara maske edilmiş maviş gözlü bebeğe iliştirdiğim anılar...

Utanmazlık kelimesi "bebeğinize güvenerek yedirebilirsiniz" demelerindeki ikiyüzlülüğün hakkını verir mi? Riyakarlık yeter mi? Yalancılık? Açgözlülük? Vurdumduymazlık?

Nedir bu böyle?

Sorumsuzluk böyle canavarlaştırabilir mi?

Yok yok...

Hangi üründe GDO var! Ayrıntılar bu kitapta...

Ancak “insanlıktan çıkmak” açıklar bu kadar rezilliği!

Ağır mı konuştum? Ağır olsun! Güvenime, kanıp da bir paket bisküviye iliştirdiğim güzel duygulara indirdikleri darbeye, ne yapıp edip satalım, "tükettirelim" şu ürünü deyip aptal yerine konmama az bile bu sözler...

Kızdım! Kızalım! Hepimiz kızalım! Kızdıralım henüz kızmamış olanları da!

Ne canıma ne de annenin kendi canından çok sevdiği canlara yapılmamalı bunlar.

Uzak görmeyin bunları kendinize dostlar. Markete giden sizsiniz, paketi tutan sizin eliniz, parayı çıkarıp veren de, lokmaları ağzına götüren de.

Kendinizden vaz mı geçtiniz? Çocukların güvenerek, sevinçle "ham yaptığı" lokmalar da sizin elinizden değil mi? Ya da ileride öyle olmayacak mı?

Vazgeçmeyin. Vazgeçmeyelim. Kızgınlığı endişe, onu da umuyorum ki hareket takip edecek, vazgeçmeyeceğiz, anne elinin güveni o güzel ellerde kalacak, hep olduğu ve olması gerektiği gibi."

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 10 yorum)
 • acocrw
  teroristler
  Su anda 25 yasindayim ve lise caglarimdan bu yana (yani kanimizin kaynadigi zamanlarda konudan anlasilir arkadslarima hep ayni seyi soyluyorum bu ulkedeki en buyuk terorist saglik bakalingi ; tarim ve koy isleri bakanligi. Yurt disinda yasaklanmis ne kdar kalitesiz oldugu ispatlanmis urun varsa hepsinin altinda tarim ve koy isleri amblemi var. Ya bunlari sadece biz goruyor olamayiz ! Neden bu ac gozluluk.
  01.06.2015 16:34:06

 • hüseyin çelik
  emülgatör gerçeği
  eğer hale dinlememişseniz kadir mısıroğlu ndan emülgatör gerçeğini dinlemenizi tavsiye ederim.bu işin altında hangi milletin olduğunu göreceksiniz.kendileri emülgatörleri tüketmiyorlar bizler için piyasaya sürüyorlar zalimler...
  26.06.2011 20:26:35

 • Özlem
  Soya kullanmayalım.
  Yazınıza gönülden destek veriyorum.Prof. Dr. Ahmet aydın Taş devri diyetinde anlatıyor.Kızların erken ergenliğe girme nedeni diye.Özellikle de salam ve sucukta varmış soya,yani sadece bisküvi değil.9,5 yaşıdaki kızımın göğüsleri büyüdü erken adet olmasından korkuyorum.Doktora götürdüm.Kemik yaşı 11 çıktı.Eskiden çok yedi böyle hazır gıdaları(maalesf bilinçsizlik vardı) şimdi hepsinden vazgeçtik.Herşeyi evde hazırlıyorum.Ama uyarmak istedim.Soyalı ürünlerden uzak durun.Birde bu vucütta birikmiş soyadan nasıl kurtulabiliriz?Bununla da ilgili bir yazı yazarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
  23.03.2011 07:45:14

 • göker göktaş
  geleceğimizmi nerede
  geleceğimiz yazdım çünkü gdo,soya lesitini,glikoz şurubu yedigimiziçtiğimiz herşeyde bulunan zararlı maddeler,şimdi bakıyorum glikoz şurubu;markette olmayan yok hepsinde var,yarın çocuklarınız 2 veya 3 yaşında kanser,böbrek yetmezliği,solunum yetmezliği,akciğer,karaciğer kanserleri,siroz v.b lar gibi daha nice hastalıklar,ne diyeyim korkuyorum artık çocuklarımıza yedirdiğimiz zehirsiz olmayan yok,dünyaya bakıyorsun ;fransa,hollanda,ingilterede kullanımı yasaklandı, kullanıldığı alan sadece %1 oda ilaçlardaydı,amerika %2 sadece ilaclarda oda meclis kararı ila o %2lik kısmını neden onlar için gelecekleri önemli,ya bizim ,kim satacak bunların Türkiye neden,,, şimdi bakıyorum %10luk 13000binlik baraj %15 şuan 19500 yediğimiz içtiğimiz herşeyde var neden,,,yükseltilmiş,o partili bu partili demiyorum herkese seslenerek söylüyorum geleceğimiz tehlike altında gelecegimizi görmekten endişeliyim.Türkiye bu sese kulak ver.
  05.03.2011 15:47:43

 • emrah
  bilinçli olmak
  bu durumu daha bu gün öğrendim ve geleceğimi de bunlara göre düzenleyeceğim . tek temennim bunu daha nice anne adayları ve baba adaylarının öğrenmesidir . anlatalım . para kazanma uğruna yapılan bu adaletsizliğin sonu hiç gelmeyecek gibi...
  24.02.2011 02:39:23

 • ZAFER ATEŞ
  değersiz insan sağlığı ve zenginin para hırsı
  niye en güvendiğimiz firmalar bile bizi ve çöcuklarımızı zehirliyor ve en kötüsü de devlet bunu teşvik ediyor, yazıklar olsun
  16.02.2011 23:45:39

 • adı batsın
  arabesk isyanlar yada mastırbasyon
  konuyla ilgili yorumu 6.ayda yazmışım... hala kendilerine değil başkalarına inanan ve isyan eden insancıklar.ey kendilereine anne baba gibi gören insancıklar.silkinin ve kendinize gelin ve çaresizmiş gibi dövünmeyi bırakın. çocuklarınız vede kendiniz (sizde öyle besleniyorsunuz) eğer gerçekten (laf olsun diye değil)önemliyse eğer doğru olanı yapın;bu çok kolay yeterki o hızla büyüyen popolarınızı yerinden kaldırın.yoksa daha çok ah tüh ederek ellerinizden kayıp giden (inşallah olmaz)değerlerinize (çocuklarınıza,eşinize kendinize)ağlarsınız.sevgilerimle.sizi dürttüğü m için lütfen bana kızın.çünkü ben 2 yaşındaki oğlumu (adı TOPRAK)VERECEK KIREŞ BULAMIYORUM!!!!!!!!çünkü hazırladıdları yemek malzemeleri GDO lu ara öğün malzemeleri GDO lu.sizlere afiyet olsun ben yalnız tekbaşıma ve inedına direnmeye devam ediyoyrum ;sizin izniniz olmadan sizin ve çocuklarınız için de...özür dilerim.....
  30.11.2010 20:07:55

 • ezgi
  nasıl bir dünya
  ben 18 aylık bir çocuk annesiyim çocuklarımızı neyle beslicemizi şaşırdık GDO suz hiç bir şey kalmadı artık dünyada lanet olsun böyle hayata bunları çıkaranların allah cezasını versin çocuklarımız hiç bir şeyden vitamin alamaz oldu hemen hemen hasta oluyolar dirençsiz oluyolar ....ne yapıcaz bilmiyorumm doktordan çıkmıyoruz çok zor...
  14.11.2010 00:34:23

 • Havva
  Acı cevap
  Bende yakın bir zamanda bir bebek büskivisi üreticisinin danışma hattını arayıp soya lesitinin GDO içerdiğini ve bunu neden kullandıklarını sordum.... tabiki tatmin edici değil acı bir cevap aldım " tarım ve köy işleri gıda tebliğine uygun bir üründür " ve ben o cevaptan sonra artık bebe büskivisini kullanmıyorum. Aslında zor değil sen,ben, o hiçbirimiz almasak ve bizi kendi ellerimizle çocuğumuzu zehirlemelerine daha fazla seyirci kalmasak ... çok zor değil yeterki bu durum karşısında sesimizi duyurmaya çalışalım.
  25.09.2010 18:20:38

 • adı batsın
  kabahatin büyüğü sende
  kapitalizmin hele vahşi kapitalizmin salt tüketime dayalı dahalarına sessizce kabulleniyorsan ve onlar arzlarına kolayca talep buluyorlarsa söylemeye dilim varmıyor ama sevgili kardeşim kabahatin büyüyü sende.sen bir anne bir baba olarak işin kolayına kaçıyorsan zahmetsiz,hazır sana sunulanı seçiyorsan niçin yakınıyorsun?işe başkalarına(devlet dahil)güvenmeyerek sadece kendine güvenerek başla.biraz hayata bakışını değiştir kolay olanı,sunulanı değil zor ve mücadeleyle elde edileni seç.çocuğun doğana kadar çektiğim sıkıntıları düşün,o sıkıntıları başarmış birinin şimdiki tembelliğinin anlamı ne?ben 2 yaşındaki oğlumu yabani bitkilerle, anadolu yerli tohumlarından çoğaltarak ürettiğim sebzelerle,bahçede beslediğim tavuklarla ve doğal tohumlarla besliyorum.çok zor ama sonucu çok güzel.
  29.06.2010 15:29:31
09.07.2009 17:49:00 Bu haber 55265 defa okundu
Anneler dikkat! Çocuklarınızı zehirlemeyin...
Çocuklara kıymayın!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri