Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Anadolu'nun gen haritası, dünya karması
Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması yayınladı. Peki, bir dünya karmasına benzeyen araştırma sonuçlarında çıkan 10 genden hangisi size uyacak?

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması.

J          yani                  Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Güney Avrupa (Balkan) geni

taşıyanların oranı yüzde 33,8

R          yani                  Avrupa geni taşıyanların oranı yüzde 24
E          yani                  Afrika ve Güney Avrupa geni taşıyanların oranı yüzde 11,4
G          yani                  İran ve Kafkas geni taşıyanların oranı yüzde 11
I           yani                  Kuzey ve Doğu Avrupa geni taşıyanların oranı yüzde 5,2
L          yani                  Hindistan geni taşıyanların oranı yüzde 4.2
N          yani                  Sibirya ve Finlandiya geni taşıyanların oranı yüzde 3,9
C, Q ve O yani               Orta Asya geni taşıyanların oranı yüzde 3.0
K          yani                  Pakistan geni taşıyanların oranı yüzde 2.5
A          yani                  Afrika geni taşıyanların oranı yüzde 1

"Anadolu, ırkların kaynaşma potası

Stanford Üniversitesi'nin araştırmasında çalışan İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü eski Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, araştırmada insanın genetik köklerinde hiç değişmeyen iki örneği yani anneden çocuklarına geçen mitokondriyal DNA ve babadan çocuklarına geçen Y Kromozomunun incelendiğini söyledi: "İlk insanları Kenya civarından göçe çıktı ve tamamı Maveraünnehir'i iki kol halinde geçti. Doğu Akdeniz'le Hint Okyanusu arasında olan bu bölgeden iki kolda Anadolu'ya geldiler. Anadolu, insanlık tarihi için anahtar coğrafyadır. Anadolu üzerinden bir kol Avrupa'ya diğer kol ise Orta Asya ve sonrasında Kuzey, Güney ve Uzak Doğu'ya gittiler. DNA şifrelerimizde dünyanın bütün DNA kökleri bulunmakta. Anadolu tüm ırklar, etnik unsurlar ve medeniyetler için bir kaynaşma potasıdır."

Türkler Avrupa'nın en karışık halkı

İsviçre merkezli iGenea şirketinin geçen Mayıs ayında yaptığı araştırmaya göre ise, Avrupa'da yaşayan halklar arasında genetik anlamda "en karışık ve en az safkan" olan topluluk Türkiye halkı.

Türkiye'de "safkan Türk" tartışması yaratacak araştırma için Avrupa'nın dört bir yanından DNA örnekleri toplayan ve bunlar üzerinde analizler yapan bilim adamları Türkiye'de yaşayan Türkler'in sekiz farklı etnik gruba ait genleri taşıdığını belirledi. Çalışmada Avrupa'da "safkan" olmaya en yakın halkın ise Ruslar olduğu ortaya çıktı.

Ari ırk için İkinci Dünya Savaşı'nı çıkaran Almanların genetik yapısında ise sadece yüzde 25 Cermen genleri bulunduğu ve hatta genlerinin yüzde 10'luk bir kısmının da Yahudi ırkından geldiği belirlendi. iGenea yetkililerinin araştırmanın "en büyük sürprizi" olarak açıkladığı Türkiye sonuçlarına göre Türkiye'de yaşayan insanların genetik yapısı incelendiğinde 8 farklı etnik gruba ait izler bulunuyor.

Avrupa ve Türkiye'nin çevresindeki bölgede bu kadar karmaşık bir genetiğe sahip olan başka bir millet daha yok. (Gazeteler)

Türklerin taşıdığı genler ise şöyleymiş...
1) Türk,
2) Berberi,
3) Yunan,
4) Alman,
5) Slav,
6) Arap,
7) Yahudi,
8) Balkan

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 10 yorum)
 • Mehmet tanrıverdı
  .
  Turkuyede yasayan turk mılletıdır musluman turk mılletıdır
  16.11.2015 01:06:01

 • mustafa eten
  saçma
  birileri haplogrubları kendi kafasına göre şu millete bu millete atfetmiş tamamen saçmalık ki 1500 lu yıllarda bile 5 milyonun üzerinde Yörük Türkmen(yani orta asyalı türk) olduğu Osmanlı tahrir defterlerinde yazıyor.
  14.03.2015 18:02:39

 • TÜRKSOY
  delerimiz türk
  genetik özelliklerin büyük bir kısmı çocuğa kadından geçiyor. dedelerimizde genelde farlı milletten kadınları himayesine aldıkları için bu sonucun çıkması gayet normaldir. ( ama kimse gelipte benden kan örneği almadı.)
  17.02.2014 03:56:16

 • utku
  Turkluk
  Turkluk bir kulturdur. Irk, gen, kafatasi degil.
  20.11.2013 14:26:35

 • halıl yadıgaroglu
  turk orta asyalıdegılzaten
  ben hıcbırzaman turklerın orta asya kokenlı oldugunu kabul etmedım anadoludan orta asyaya gıtmıs olabılırız ...ve tekrar gerı donmus olabılırız
  30.03.2013 09:12:26

 • YİĞİT
  Ne anlamalıyız?
  Bir kere etnisite,etnik kimlik ve etnik kökeninin bilimsel hiçbir yanı yoktur.Çünkü etnisite başını dil birliğinin çektiği tamamen kültürel ve siyasal bir icat.Bir millet,tek bir unsurdan oluşabileceği gibi-ki bu çok nadirdir-birden fazla unsurun matematiksel bir bütün oluşturarak tek bir etnik grubu da oluşturması mümkün.Genom,genetik çeşitliliğin Ortadou'da-buna Türkiye'de dahil-Avrupa'dan daha fazla olduğunu söylemekte.Ve bu genetik çeşitlilik Ortadoğu'dan Asya'ya,oradan da Avrupa'ya uzanıyor.Yani Orta Asya'da da genetik çeşitlilik fazla.Kaldı ki,ne Yunanlar'ın,ne Fransızlar'ın,ne Macarlar'ın,ne İngilizler'in safkan oldukları iddia edilmiyor.Yani örneğin;Almanlar ile Türkler kıyaslandığında genetik çeşitlilik bizde daha fazla oluyor.Ama örneğin;Almanlar ile İsveçliler kıyaslandığında bu kez genetik çeşitlilik Almanlar'da daha fazla.Özetle Türkler;Asya'nın ortasından(Türkistan) göçle gelen Oğuz(Türkmen) boyları ile Anadolu'nun eski yerli halkı olan Romalılar kaynaşarak modern Türkler'in ataları olmuşlardır.Dahası var,genetik çeşitlilik Kürd azınlığı da kapsıyor.
  01.04.2012 16:07:11

 • mersinli
  yüzde yüz dugru
  türkiyede toplam 5 milyon türk ya var ya yok.
  15.03.2012 12:16:32

 • Baran Vanli
  irkcilara duyrulur
  memlkette nerdeyse Turk yok .bu ulkede en cok Kurt le Turk var saniyirduk ama 100 de 80 disardanmis peki bu irki karisiklar nasil irkcilik yapabiliyorlar boyle bence yinede memleket hemen heme yariya yariya Kurt ve Turklerden olusuyor
  13.08.2010 02:29:43

 • Filiz Selin
  genler
  Haritada dogruluk payi oldugunu dusunuyorum ama Kurt geni nerede?
  31.08.2009 20:06:20

 • Osman Demir
  gen
  bu haritanın doğru olduğunu nasıl ispat ettiniz ?
  27.08.2009 16:36:15
25.08.2009 11:35:00 Bu haber 28340 defa okundu
Anadolu'nun gen haritası, dünya karması
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri