Son Dakika
Cuma, 5 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
RTÜK'ten "Fransız Şövalyesi"ne tokat gibi cevap
Tarım Bakanlığı, Gıda Hareketi Başkanı gazeteci Kemal Özer ile Dr Yavuz Dizdar'ın Habertük Tv'de yayınlanan 'Öteki Gündem' programındaki söyledikleri ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Kanala tekzip gönderen Bakanlık, aynı zamanda RTÜK'e şikayette bulunmuştu. Hiçbirinden netice alamayan Bakan ve basın müşaviri İ. Kahveci'ye RTÜK'ten tokat gibi cevap geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hukuk müşavirliği, Fransız Tarım Şovalyesi Nişanı sahibi Bakan M. Eker adına Gıda Hareketi Başkanı gazeteci Kemal Özer ile Dr Yavuz Dizdar hakkında akla ziyan suçlamalarla savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Türk Ceza Kanunundaki tüm suçları suç olarak isnat ederek tam bir hukuk cinayeti işleyen bakanlık, ardında da RTÜK'e şikayette bulunmuştu.

Bakanlık bürokrasisinden edinilen bilgiye göre, Bakanlığın çiçeği burnunda basın müşaviri İbrahim Kahveci, rüştünü ispat etmek için canhıraş mücadeleye girişmiş bulunuyor.

Şikayeti değerlendiren RTÜK yönetimi, 30 Ekim 2014 tarihli toplantısında şikayeti değerlendirerek, Bakan ve basın müşaviri İ. Kahveci'ye hak ettiği cevabı vermiş.

İŞTE RTÜK'ÜN O KARARI

Toplantı No                           :  2014/55

Toplantı Tarihi                      :  30.10.2014

Karar No                                :  23

Konusu                                 :  Haber TÜRK’teki “Pelin Çift'le Öteki Gündem” isimli yayın

İnceleme ve Değerlendirme   : İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın 15.10.2014 tarihli ve 2156 sayılı yazısı ve eklerinin incelenmesi sonucunda; 

Bahse konu yayına ilişkin Uzman Raporunda;

“HABERTÜRK logosuyla yayın yapan kuruluş, 14.09.2014 tarihinde saat 23:30:38'de Pelin Çift'le Öteki Gündem adlı program yayınlanmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgi yazısında, söz konusu programda gerçek dışı ve asılsız iddialara yer verildiği, kamuoyu yanlış yönlendirilerek korku ve panik havası yaratıldığı ve bu suretle halk sağlığının olumsuz etkileneceği belirtilmektedir. Söz konusu yayın, ilgi yazıda belirtilen hususlar da dikkate alınarak incelenmiş ve bu yayınla ilgili tespit ve değerlendirmelerimiz aşağıda sunulmuştur.

14.09.2014 tarihinde saat 23:30:38'de yayınlanan 02 saat 25 dakika süren programda Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar ve Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer katılmıştır. Söz konusu programda tarım ilacı, koruyucu maddeler gibi kimyasal bileşenlerin, GDO'nun ve ışınlamanın, bitkisel ve hayvansal gıdaların üretim ve pazarlanmasında kullanımı ve insan sağlığına etkileri tartışılmaktadır. Programda konuklar, bir çok örnek olayı ve araştırma sonuçlarını izleyiciyle paylaşarak, gıdalarda yer alan kimyasal maddelerin insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini ifade etmektedirler.

Bu olayların bazılarının, kabuğunda 20'ye yakın tarımsal ilaç artığı bulunan portakaldan zehirlenme olayı, Mersin limanına yanaşan ve GDO'lu pirinç taşıdığı iddia edilen gemi olayı, Nuggetlerin içinde kimyasal katkılar bulunması, kaşık maması üreten firmaya alıcı olarak gelen bir müşterinin aşırı tarımsal ilaç artığı olmayan elma bulmakta zorlanması, UHD sütle ilgili bir süt üreticisinin olumsuz açıklamaları gibi çarpıcı olaylar olduğu görülmektedir.

Konuklar, insan sağlığını tehdit eden gıda üretiminde aşırı kimyasal kullanımının, gıda endüstrisindeki kar hırsı, tüketicilerin ucuz ve kolay erişilen ürünleri tercih etmesi, devlet tarafından yapılan denetimdeki eksiklikler gibi nedenlerle çözülmesinin zor olduğunu belirtmektedir.

Konuklar, söz konusu programda kamu kurumlarının bazı uygulamalarını eleştirmekte, bu arada bazı uygulamaların da çok yerinde olduğunu söylemektedirler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilaçsız tarımı teşvik ettiği yönündeki ifadeler de programdaki konuklar tarafından dile getirilmiştir.

Bununla beraber programda tüketicilere, üretici ve pazarlamacılara, meslek odalarına ve tüketici derneklerine eleştiriler yöneltilmektedir. Devletin tek başına bu sorunu çözmesinin mümkün olmadığını ve regülasyonların tek başına yeterli olmadığını belirten konuklar, kişilerin gıda güvenliği konusunda dikkatli olması gerektiğini, tepkilerini geciktirmeden bizzat üretici, marketlere bildirmelerini ve mümkün olduğunca doğal veya geleneksel yöntemlerle üretilen ve kimyasal katkılar içermeyen gıdaları tüketmelerini tavsiye etmektedirler. Kısaca, toplum sağlığını yakından ilgilendiren gıda güvenliği konusunda ilgili tüm taraflara yönelik eleştirilere ve önerilere yer verilmektedir.

Öteki Gündem adlı programda, konuklar tarafından anlatılan örnek olayların ve ileri sürülen iddiaların gerçekliği ve doğruluğu hususunda, ilgili mevzuat çerçevesinde cevap ve düzeltme hakkının kullanılmasının mümkün olduğu, ilgi yazıdan da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu yola başvurduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca program sunucusu da farklı görüşler ve iddiaları dile getirmek isteyenlerin programa katılabileceğini program içinde söylemektedir.

Programda gerçek kişilere, kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik ifadelerin eleştiri sınırları içerisinde olduğu, küçük düşürücü ve aşağılayıcı nitelikte olmadığı görülmektedir.

Diğer yandan, program konuklarının gıda güvenliği konusunda çarpıcı örneklere yer vererek, bireyleri ve toplumu bu konularda daha hassas davranmaya yönelttikleri gözlenmektedir. Programda, ilgi yazıda belirtildiği gibi, halkta korku ve panik oluşturarak halk sağlığını olumsuz etkileyecek ve genel sağlığa aykırı davranışları teşvik edecek ifadelere rastlanmamıştır.”

Şeklinde değerlendirmelere yer verilmiş olduğu,

HABER TÜRK logosuyla yayın yapan kuruluşun yayınladığı programda, 6112 sayılı Kanuna aykırılık olmadığı kanaatinin Daire Başkanlığınca belirtildiği, Konu hakkında karar alınmasını teminen yazının Üst Kurula havale edildiği anlaşılmaktadır.

Gerekçe                                   : Konunun; İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın yazısı, eki belgeler ve ilgili mevzuat kapsamında Üst Kurulumuzca değerlendirilmesi neticesinde;

Bahse konu yayında sarf edilen gerçek kişilere, kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik ifadelerin eleştiri sınırları içerisinde olduğu, küçük düşürücü ve aşağılayıcı nitelikte olmadığı, program konuklarının gıda güvenliği konusunda çarpıcı örneklere yer vererek, bireyleri ve toplumu bu konularda daha hassas davranmaya yönelttikleri ve ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili mevzuat çerçevesinde cevap ve düzeltme hakkını kullanma yoluna da başvurduğu hususları göz önüne alındığında, anılan yayında 6112 sayılı Kanunun herhangi bir ilkesinin ihlal edilmediği kanaatine varılmıştır.

Karar                                       : Yapılan görüşmeler sonucunda, ayrıntıları ve gerekçeleri yukarıda izah olunduğu üzere; HABER TÜRK logosuyla yayın yapan CİNER MEDYA TV HİZMETLERİ A.Ş. unvanlı kuruluş hakkında; bahse konu yayını nedeniyle, 6112 sayılı Kanun kapsamında herhangi bir İDARİ YAPTIRIM UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA oy birliği ile karar verildi.

Kaynak: 30.10.2014 tarih ve 2014/55 sayılı Üst Kurul Toplantısı Kararları - rtuk.org.tr

RTÜK'E TEŞEKKÜR

Gıda Hareketi olarak objektif bir değerlendirme yapan RTÜK üyeleri ve raportörlerine teşekkür ederiz.

Mehdi Eker artık bir Fransız şövalyesi

Yediğim en değerli 'tokat'...

 

19.11.2014 17:32:00 Bu haber 8171 defa okundu
RTÜK'ten "Fransız Şövalyesi"ne tokat gibi cevap
MEHDİ EKER'E FRANSA TARAFINDAN VERİLEN TARIM ŞOVALYESİ ÖDÜL TÖRENİNDEN
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri