Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
“Başbakanımız bu vahim tabloya el koymazsa; toplum el koyar”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda tağşişleri ile ilgili teşhirlerini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Gıda konusunda dünyanın en sabıkalı ülkelerinden biri olan Türkiye’de faturanın 8-10 firmaya kesilmesini asla doğru bulmuyoruz” dedi.

Türkiye’nin gıda konusunda güvensiz bir ülke olduğunu belirten Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; ülkemizde gıdaların sağlık, tağşiş, kimyasal kalıntı, zararlı katkı maddesi içerme, GDO içeriği ve dinî hassasiyetler açısından hiçbir özenin gösterilmediğini söyledi.

GIDANIN BESLEYİCİLİĞİYLE DEĞİL, ŞİRKETLERİN ÇIKARIYLA İLGİLİLER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bugüne kadar ki uygulamaları ve özellikle de son birkaç aydır yaşananların ilave bir söze hacet bırakmadığını dile getiren Kemal Özer; “Gelişmeler bir kez daha göstermiştir ki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıdanın niteliği, yani besleyiciliğiyle değil, sadece ekonomik büyüklüğü ile ilgilenmektedir.

Bakanlığı, gıda meselesine toplumun sağlığı ve inançları açısından yaklaşmamakla suçlayan Gıda Hareketi Başkanı; “Bakanlığın tüm derdi ekonomik büyüklük ve rakamsal oyunlardır” dedi.

BAKANLIK SON 2 YILIN GIDA TERÖRİSTLERİNİ GİZLİYOR

Tablonun çok kötü olması nedeniyle Bakanlığın, 2010 ve 2011 yılında yapılan denetim sonuçlarını açıklayamadığını belirten Gıda Hareketi Lideri bu nedenle Bakanlığa dava açtıklarını açıkladı. Mehdi Eker’in yönettiği Tarım Bakanlığı’ndan hiçbir beklentimiz yok diyen Özer; “Bakanlığın son minik adımlarının hiçbir samimiyeti yok” diyor.

75 MİLYONLUK DEV BİR ÜLKEDE SADECE 9 TAĞŞİŞCİ Mİ VAR?

Aralarında Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinin de bulunduğu, 2012 yılının ilk 3 ayında yapılan denetimlerde binlerce üründe tağşiş, virüs ve bakteri bulunduğunu iddia eden Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer; “Bir haber programı 25 numune alıp analiz yaptırınca yarısından fazlası sorunlu çıkarken, bir ülkenin Bakanlığı yılın ilk 3 ayı geride kalmışken sadece 9 firmanın tağşiş yaptığı veya sağlıksız ürün ürettiğini söylemesi ciddiyetten uzak olup, hem toplumla hem de üreticilerle alay etmektir” diyor.

BASIN İÇİN RESİM ARŞİVİ

 

EKER, TV PROGRAMI ÖNCESİ ELİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTEDİ

Mehdi Eker’in son açıklamasının, katılacağı bir televizyon programının bir saat öncesine denk getirilmesini kara mizah olarak niteleyen Özer, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Sayın Eker program öncesinde elini güçlendirmek için on binlerce hilekârın içinden bir kaçını kurban seçmiştir. Olup biten bundan ibarettir. Tüm denetimler ile olumlu ve olumsuz tüm sonuçlar, ayrıntılarıyla açıklanmadığı müddetçe bu açıklamaların hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Bu olsa olsa bakanlığın yerlerde sürünen itibarını kurtarma operasyonu olablir.

Bugün ürününde tağşiş olmayan, zararlı katkı maddesi kullanmayan, İslam dininde haram kabul edilen kaynaklardan elde edilen mâmul veya yarı mâmul madde içermeyen ürün bulmak neredeyse imkânsızdır.”

BAKANLIK İÇTEN İÇE KAYNIYOR

Bakanlığın birçok yöneticisinden kendilerine sürekli skandallarla ilgili bilgiler geldiğini açıklayan Özer; “Biliyoruz ki Bakanlık içten içe kaynamaktadır. Ancak çoğu yönetici rızkının korkusuyla susmakta. Mesela süt ve süt ürünlerinden tereyağını alıp margarin eklediği tespit edilen Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinin isimleri gizlendiği halde birkaç markanın ismi açıklanmıştır. Bunda nasıl bir iyi niyet olabilir? Bunun günü kurtarmak olduğu açık seçik ortadadır. Bakanlık iyi niyetli olsaydı, olumlu olumsuz tüm denetimleri düzenli olarak web sitesinden yayınlar, ne kadar denetim yapıldığı iyi ve kötü, olanca şeffaflığıyla kamuoyu tarafından görülürdü. Oysa mevcut açıklama biçiminin, siyasi bir mülahaza içerebilir olması bile tek başına, sorun olarak yeterlidir” dedi.

75 MİLYONU ALDAT, 10 BİN LİRAYLA KURTUL

Türkiye’de hem ‘mevzuat sorunu’, hem ‘yönetim sorunu’ olduğunu iddia eden Gıda Hareketi Başkanı; tağşiş için günlük yüz binlerce lira haksız kazanç elde eden bir işletme, hasbelkader yakalanırsa 10 bin lira ceza ödeyerek kurtulmaktadır. Bu sistemin kendisi hileyi teşvik etmektedir görüşünde.

MEHDİ EKER, BAŞBAKAN’I YANILTMAYA KALKTI

Hafızalarımızı yokladığımızda 19 Kasım 2010 günü Ak Parti grup toplantısında Mehdi Eker’in çelişkili rakamlar vermesi üzerine Başbakan Erdoğan, Eker’e hitaben: “Bana bildiğim matematiği unutturdun” diyerek tepkisini göstermişti. Başbakan’ı yanıltmaya kalkan birinin toplumu yanıltmasından daha doğal ne olabilir?” diyen Kemal Özer; “Hâlâ anlamadığımız şey Başbakan’ı yanıltmaya kalkan biri, nasıl olurda bakanlık koltuğunda kalmaya devam eder?” diye soruyor.

BALLI, LİMONLU, ÇİLEKLİ, SÜTLÜ DENİLEN ÜRÜNLER BUNLARI İÇERMEZ

“Glikoza bal aroması ekleyip satmak elbette sahtekârlıktır. Peki, ürünlerine yapay bal aroması ekleyip ‘ballı süt/çikolata/yoğurt’ diye satmak sahtekârlık değil mi?” diye soran Gıda Hareketi Lideri, piyasadaki sayısız ürün çilek içermediği hâlde çilekli, bal içermediği hâlde ballı, vişne içermediği hâlde vişneli, limon içermediği hâlde limonlu ifadeleriyle satılmakta ve Bakanlık da bunlara göz yummaktadır. Hatta teşvik etmektedir. Bu nasıl vicdan, bu nasıl adalet diye isyan etti. “Sağlık Bakanı, her dört çocuktan birinin psikolojik sorunu olduğunu belirtiyor. Gencecik bir çocuğun nasıl bir psikolojik sorunu olabilir” diyen Özer; “Çocuklara yedirilen bu sağlıksız ürünler bırakınız psikolojik sorunları, hem delirtir hem de öldürür” dedi.

VİŞNE RENKLİ ÜRÜNLER, BİTİN KANINDAN

“Müslüman bir ülkede, ürünlerinde E120 kodlu ‘Karmin/Kokhineal’ adlı minik bitlerden elde edilen renklendiricileri kullanan arsızların pirim yaptığı ve haberler karşısında kıllarını bile kıpırdatmadıkları bir ülkede, keşke tüm sorun salam ve sucuğa dana eti yerine hindi eti katmaktan ibaret olsa” dedi.

BAŞBAKAN’IN VİCDANINA SESLENİYORUZ

Başbakan Erdoğan’ın artık gıda sorununa el atması gerektiğini söyleyen Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; Başbakan Erdoğan’ın artan sağlık sorunlarını, kısırlaşan toplumu, inancımıza aykırı gıda üretilmesine sessiz kalmasına anlam veremiyoruz. Bizim tanıdığımız Recep Tayyip Erdoğan, buna çoktan müdahale etmeliydi ama ne yazık ki hâlâ etmedi. Biz Sayın Başbakan’ın; hiçbir insanın, hiçbir canlının hak etmediği bu vahim tabloya müdahale etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 5 yorum)
 • Neslihan Gözüpek
  o günden bu güne
  Sayın Özer, Makaleyi yazdığınızda başbakan olan kişi artık memleketin Reis-i cumhuru olmuştur, o günden bu güne konuyla ilgili atılmış bir adım var mıdır varsa eğer sizce yeterli midir diye sormak isterim. Teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.
  27.09.2015 23:06:28

 • gökhan erdem
  yanlış tanımışsın
  Siz gıda hareketinin genel başkanı olarak yardımcılarınızı tanıyamaz mısınız? Bir başbakanın bakanını tüm herşeye rağmen tanımaması mümkün mü? Gereğini yapmaktan korkan bir başbakana hala methiye düzmenize ve eleştirilerinizi yumuşak tutmanızı yadırgıyorum.
  23.04.2012 17:42:05

 • ky
  YOK EDİLEN SAĞLIK VE HAYATIMIZ
  Kanser ve hastalıklar artarken ilaç ve hastalıklara harcanan para son 10 yılda 8 kat arttı. Kurulan şeytani planın özü şu; hasta olacak ve tedavi olacaksınız, mesele bu kadar basit. Ancak hasta olurken de tedavi olurken de cebinizi boşaltırken de size her türlü kolaylık sağlanacak. Sistem böyle işliyor. Hepimizi önce hasta eden ve sonra da güya tedavi ederken cebimizi boşaltan bu sistemi kim değiştirecek? Bütün bunları siz düzelteceksiniz. Nasıl mı? Çok basit. Beyin gücünüzle. Düşünceleriniz saniyede 300.000 km hızla dünyayı 8 kere dolaşarak herkese ulaşacak, bu kadar basit. Sağlığa zararlı her şeyi bilecek ve dur diyeceksiniz. İnternet ne işe yarıyor? Haydi dostlar sağlıklı yaşamak için görev başına!
  19.04.2012 21:27:20

 • murat
  yazık!!
  ya biz ne yiyeceğiz..bizim hiç mi değerimiz yok bu bizi yöneten devlet adamlarının gözünde..göz göre göre bizi ölüme gönderiyorlar zehir içriyorlar..herşeyde katkı maddesi yapay tatlandırıcılar,kanserojen boyalar zehirli ot ilaçları nereye kadar
  19.04.2012 20:45:28

 • ALİ
  yazık!!!
  çok yazık valla artık ne yiyeceğimi bilemiyorum artık her gıdaya şüphe ile yaklaşıyorum bu kadar ucuz mu insan sağlığı bu ülkede
  18.04.2012 02:07:00
17.04.2012 11:02:00 Bu haber 11435 defa okundu
“Başbakanımız bu vahim tabloya el koymazsa; toplum el koyar”
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri