Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Ziraat Odası: 'GDO'lu küspeler 4 yıldır Türkiye'de'
Tarım Bakanı'nın Türkiye'de GDO kullanıldığı ispatlansın istifa ederim açıklamasına Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz'dan tepki. Yorulmaz "Genetiği değiştirilmiş mısırlardan yapılan küspeler ülkemizde 4 yıldan beri kullanılıyor" dedi.

Yorulmaz, ABD'den ihraç edilen genetiğiyle oynanmış mısırdan yapılan küspelerin, büyük ve küçükbaş hayvanların yanı sıra tavuk yemlerinde kullanıldığını kaydetti.

"Önce hayvanlar, sonra biz"

Dünyada genetiğiyle oynanmış mısır küspesini iki ülkenin kullandığını ifade eden Yorulmaz, "Genetiği değiştirilmiş mısırlardan yapılan küspeler ülkemizde 4 yıldan beri kullanılıyor. 2005 yılında 250 bin ton, 2006 yılında 500 bin ton, 2007 yılında bin ton, 2008 yılında 700 bin ton genetiğiyle oynanmış mısırdan yapılan küspe ülkemize girdi. Bu küspeleri ilk önce hayvanlar yedi. Bu hayvanları da biz yedik" dedi.

"İki ülke kullanıyor"

Cengiz Yorulmaz, "Doğal olarak bu tür ürünlerden biz de zarar görüyoruz. Bu küspeleri dünyada kullanan 2 tane ülke var. Biri Türkiye, diğeri de Meksika. ABD bu küspeleri kendisi bile kullanmadı. Bunlar beyan üzerine ülkemize sokuldu. Tabii ki kimse de (Ben GDO'lu ürün getirdim) demedi. Ama son çıkan yasayla GDO'lu olduğu öğrenildi" diye konuştu.

"Döllemeler tutmuyor"

Yorulmaz, genetiği değiştirilmiş mısırlardan yapılan küspelerin hayvanlara verilmesiyle çeşitli hastalıkların ortaya çıktığını da kaydetti.

İneklerin üçüncü buzağıyı doğurduktan sonra artık iş yapamaz duruma geldiğini ifade eden Yorulmaz, "Hayvanlarda son zamanlarda çok sayıda hastalık meydana geldi. Hayvanlarda yapılan döllemeler tutmadı. İnekler üçüncü buzağıdan sonra iş yapmamaya ve süt vermemesi nedeniyle de kesime gitmeye başladı. Benim üreticilere tavsiyem hayvancıları için genetiğiyle oynanmış mısır küspesi asla kullanmasınlar" dedi.

26.11.2009 12:21:00 Bu haber 5013 defa okundu
Ziraat Odası: 'GDO'lu küspeler 4 yıldır Türkiye'de'
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri