Son Dakika
Cumartesi, 16 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Zafere doğru koşan 'tohum' davası
Kokopelli’nin Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda devam eden davası zafere gidiyor! Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda Kokopelli dosyasından sorumlu hukuk sözcüsü, 19 Ocak’ta kamuoyuna Kokopelli’yi tamamen haklı çıkaran hükümlerini duyurdu!

Kokopelli Birliği'nin Avukatı Blanche MAGARINOS-REY / Tercüme: Zeynep Bilgi Buluş

Esas olarak, hakim Resmi Katalogda kaydı olmayan bir çeşide ait tohumların ticareti yasağının geçersizliğine –ki Avrupa hukuku ve Fransız yasaları tarafından getirilen bu yasak ile, oranlılık ilkesinin, girişim özgürlüğünün, malların özgür dolaşımı ve dolayısıyla ayrımcılık yapılmaması ilkesinin ihlal ediliyor olduğuna- hükmetti. Böylece, Kokopelli’nin gerekçelerinin tamamına yakını kabul görmüş oldu.

Kokopelli’nin pek çok karşıtının (Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi, Fransa Cumhuriyeti, İspanya Krallığı ve Grain Baumaux firmasının) ileri sürdüğünün askine, tohumların resmi kataloğa dahil olmasına ilişkin kuralların, 'bitkinin sağlığı ile hiç bir ilgisinin olmadığı' ve 'ekim yapacakları çeşitlerin kararının çiftçilere ait olduğu', ayrıca bu yasanın tüketicinin seçimini aşırı derecede sınırladığı yönündeki kanaatleri doğruladığınıbelirten Dava sözcusu yargıc; "Tüketicinin, kataloga girme şartlarını karşılamayan çeşitlerden elde edilmiş gıda veya diğer ürünlere erişimi olmadığı gibi, bu çeşitleri kendi bahçelerinde yetiştirme olanakları da yoktur” dedi.

Çiftçilerin katalog çeşitlerine mahkum olmasının sonunda Avrupa tarım alanlarındaki genetik çeşitliliği azalttığını hatırlatan yargıç; Buna göre mantıklı olarak 'katalog dışı çeşitlerin tohum ticareti yasağının sakıncalarının açıkça  avantajlarının önüne geçtiği' sonucuna varıldığını belirtti.

Gelişmelerden memnuniyet duyduğunu belirten Kokopelli; "Şimdi Adalet Divanı’nın, hukuk sözcüsünün görüşleri yolunda giderek, tohumların ticareti üzerindeki onlarca yıldır süregelen totaliterizmi sonlandıracağını umut ediyor" dedi.

Daha fazla bilgi için

HUKUKÇULARA ÇOK ÖNEMLİ ÇAĞRI

5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile Türkiye'de de gelenksel tohum ticareti yasaktır. Bu yasağın iptali ancak yerel bir mahkemede dava açılıp davanın Anayasa Mahkemesi'ne gitmesinin sağlanması ile mümkün olabilir. Tohumu insanların ortak mülkü olmaktan çıkarıp, şirketlerin mülküne dönüştüren ve çağdaş resmi kölelik ve de esaret yasası olan 'Tohumculuk Yasası'nın iptali için Türkiye'de benzer bir dava açılması gerekiyor. Benzer bir davanın Türkiye'de de açılmasına katkı yapabilecek hukukçular Gıda Hareketi ile temasa geçebilirler.

22.01.2012 15:03:00 Bu haber 5067 defa okundu
Zafere doğru koşan 'tohum' davası
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri