Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türk Hava Yolları: "Yolculara domuz eti vermedik"
Türk Hava Yolları yolcularına domuz eti ikram etti şeklindeki haberlere tepki vermekte geciken THY, üç günlük aradan sonra açıklama yaptı. THY açıklamasında "Yolcularımıza domuz eti vermedik" dedi.

THY'den yapılan açıklama şöyle: "Türk Hava Yolları Varşova- İstanbul seferinde meydana gelen gecikme esnasında havalimanı terminalinde yolculara ikram edilen sandviçlerde domuz eti bulunduğuna ilişkin bazı görsel ve yazılı basın organlarında yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Türk Hava Yolları’nın gerek uçak içi gerekse diğer ikramlarının hiçbirinde domuz eti sunulmamaktadır. Varşova seferi gibi kısa mesafeli uçuşlarda uçağın gidiş ve dönüş ikramı İstanbul’dan yüklenmektedir. Uzun uçuşlarda ise hizmet alınan tedarikçi firmaların ikramlarında bu hususa özellikle dikkat edilmektedir.

Sözkonusu gecikmenin yaşandığı tarihte havalimanında yolculara ikram edilmek üzere SSP Poland şirketinden sandviç sipariş edilmiş ve içeriğinde domuz eti ve ürünleri bulunmaması istenmiştir. Tedarikçi firma da yolcularımız için hazırlanan sandviçlerde domuz eti bulunmadığını teyit etmektedir."

SAĞLIK VE GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ'NİN GÖRÜŞÜ

Konu yargıya intikal ettiğine göre iddiaları inceleyip bir karar verecektir. Kuşkusuz iddia sahibi iddialarını ispatla mükelleftir. Diliyoruz ki "domuz"dan mamul bir ürün ikram edilmemiş olsun. Bu vesileyle hassasiyetler bir kez daha kontrol edilmiş olsun.

Ancak THY'nin üç günlük gecikme ile cevap vermesi doğru bir davranış değildir. Konun hassasiyeti nedeniyle THY yönetimi acilen açıklama yapmalıydı.

Dileğimiz odur ki: Türk Hava Yolları başka alanlarda da hassasiyetlerini artırsın. Paris Anlaşması’nı bahane ederek tüm kusurlarının üzerini örtmesin. Personel ve işletme hatalarının bedellerini tüketiciye fatura etmesin. Çileye dönün rotarlara son versin. Domuz ürünleri bir yana ister Müslüman yolcu ister Müslüman olmayan yolcu için "Helal kesim et"ler ikram etsin. Sütü yarım bardak sunarken alkollüleri de cömert davranmasın. Dünya alkolü yasaklama mücadelesi verirken alkol servislerini sona erdersin. Yanımızdaki kişinin demlenmesinin bedelini ve faturasını ben ödemek zorunda değilim. Alkol sigaradan daha mı zararsız ki uçaklarda sigara yasakken alkollü içecekler itibar görüyor.

Yarım gün süren bir seyahatte yanınıza oturup alkol tüketerek sarhoş olan birinin koku ve uygunsuz davranışlarını çekmek gibi bir haksızlığa THY başta olmak üzere Türk havayolu şirketleri daha hassas olmalıdır. En azından bölümler servisler alkollü ve alkolsüz olarak ayrılabilmelidir. Alkollü ürünlere duyulan saygı bu ürünleri tüketmeyenlere de duyulmalıdır.

THY yolculara domuz eti mi yediriyor?

THY'nin "domuz eti" mahkemelik!

Müslümanların domuzla imtihanı

Avrupalı vekilden alkole yasaklama talebi

16.03.2009 16:16:00 Bu haber 8881 defa okundu
Türk Hava Yolları: "Yolculara domuz eti vermedik"
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri