Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Toplu taşıma araçları ve hamamlar mikrop yuvası
Bursa'da halk sağlığı uzmanları tarafından yapılan araştırmada, belediye otobüslerindeki tutacaklar, cep telefonları, hamam terliği gibi nesnelerde bakteri araştırması yapıldı.

En çok bakterinin hamam terliğinde ürediği ortaya çıktı.

Araştırma kapsamında insan elinin ve vücudunun genellikle temas ettiği cep telefonu, internet kafelerdeki mouse'lar, kulaklık, hamam terliği gibi nesneler ve sauna gibi yerlerden alınan numuneler bir saat içerisinde laboratuvara getirilerek inceleme altına alındı. Araştırma sonucunda halkın yoğun olarak bulunduğu umuma açık olan yerlerde kullanılan araç ve gereçlerin bakteri enfeksiyonu açısından rezervuar olduğu öğrenildi. Bakterilerin her ortamda bulunduğuna işaret eden uzmanlar, bunların birçoğunun zararsız olmasına rağmen bazılarının insanlar için çok tehlikeli olabileceğini ifade etti.

Çalışmada toplam bakteri miktarı, koliform, St. Aureus, E.Coli gibi bakteriler açısından numuneleri inceleyen Halk Sağlığı Laboravutar Uzmanları Biyolog İsmail Hakkı Arık, Sinan Çakmak ve Nahit Horasan, 20 numuneden aldıkları bakterilerin çoğunda üreme tespit etti.

Bu bakterilerin her yerde bulunabildiklerine dikkat eden uzmanlar, "Bazen yoğun olarak bulunduklarında çok zarar verdikleri bilinmektedir. Çalışmamızda laboratuvar ekim yöntemleri kullanılarak bakterilerin araştırılması yapılmıştır. Toplam 20 numuneden 6 adet farklı besiyerlerine ekimlerden sonra etüvde inkübasyonda çoğunda üreme görülmüştür. Toplum tarafından ortak kullanılan araç, gereç ve yerlerin bakteri bulaşmasında rezervuar olduğu bariz bir şekilde araştırmamızda görülmektedir.

Halk sağlığı açısından önemli olan ve hayatımızın büyük kısmında bu tür yer araç ve gereçleri kullandığımız bir gerçektir. Bu gibi alanları temiz tutmak ve gerekirse örneğin hamamlarda terlik kullanımının yasaklanması veya dezenfektan kullanımının denetlenmesi, toplu taşıma araçlarının sefere çıkmadan önce dezenfektan maddelerle temizlenmesi, internet kafelerde cihazların her kullanıcı değiştiğinde dezenfekte edilmesi gibi basit önlemlerle toplum sağlığına çok büyük katkılar sağlanacaktır. Hatta gribal enfeksiyonların önlenmesi açısından topluma ağız burun maskesinin toplu yerlerde takılmasının önerilmesi gibi tedbirler büyük mali giderlere neden olan hastalıkları önleme açısından düşünülmeli" dedi.

Öte yandan, yapılan araştırmada hamam terliklerinde bin ila 10 bin oranında jerme rastlandı. Otobüs tutacaklarında ise 80 ile 150 arasında jerm tespit edildi.

Tüberküloz hastalığında korkutucu artış

Tüberküloz hastalığı, yaygınlığındaki artış ve kontrolündeki güçlükler nedeniyle son 15 yıldır yeniden dünyanın gündeminde yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) '2006 Küresel Tüberküloz Raporu'ndaki verilere göre, dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni verem hastasının ortaya çıktığı ve 1,7 milyon hastanın verem sebebiyle öldüğü bildiriliyor. Türkiye'de, 2006 yılı itibariyle belirlenen kayıtlı verem hastası sayısı ise 20 bin 526.'

Bazı türleri bulaşıcı olan tüberküloz (verem) tedavisini her yıl 2 bine yakın hasta tedaviyi terk ediyor. Sayıları her geçen gün artan bu hastalar toplum içinde serbestçe dolaşıyor, etrafa dirençli mikrop saçıyor. Bu durum toplum sağlığını ciddi olarak tehdit ediyor. Ayrıca hastaların büyük çoğunluğunun genç oluşu toplum içinde bulaşmanın yaygın olduğunu ve hastalığın tanı-tedavi sürecinin aksadığını da işaret ediyor.

23.03.2009 18:11:00 Bu haber 10717 defa okundu
Toplu taşıma araçları ve hamamlar mikrop yuvası
Toplu taşıma araçlarında tutunmak için kullanılan araç ve malzemeleri, İnternet kafeler, hamam terklikleri, umumi mekanların kapı kolları gibi malzemeler toplum sağlığını tehdit eden unsurlar olduğuna göre dolmuşlari belediye otobüsleri, İnternet kafeler araç ve mekanlarda düzenli temizlik yapmalarını sağlayıcı önlemler alınmalı ve hamamlarda ise kullan terlik gibi çözümler üretilmelidir.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri