Son Dakika
Salı, 2 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tarım ürünleri zehir deposu gibi
Aldığımız birçok meyve ve sebze çeşidinde, olması gereken yasal seviyenin çok üzerinde tarım ilacı kalıntısı bulunuyor. Ancak birde "olması gereken yasal seviye" diye dayatılan kandırmaca var ki sanki bu zararsızmış gibi sonuluyor. Bu kimyasalların azı da çoğu da zararlı.

The Telegraph'da yer alan haberde, elmaların, bezelye ve üzümlerin üzerine sıkılan spreyin, Avrupa yasalarının izin verdiği oranın çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Tarım İlacı Kalıntısı Komitesi, 4 bin yiyecek ve içecek örneğini test ettikten sonra sunduğu 2008 yılı yıllık raporunda, tarım ilacı seviyesinin ithal edilen ve yüksek seviyede ilaç içeren meyve ve sebzelerle değiştiği açıklandı.

Gıda Standartları Birliği, yasal seviyenin gıdanın yemek için güvenli olmadığı anlamına gelmediği ve tarım ilacı seviyesinin düştüğü konusunda direniyor. 2007 yılında yasal seviye 1,8 iken, 2008 yılında 1,2'ye düştüğünü belirtiyor.

Tarım ilacı içeren meyve ve sebzelerin okullara da verildiğini belirten yetkililer, elmaların ve muzların hemen hemen hepsinin üzerinde tarım ilacı bulunduğunu ve birden fazla tarım ilacı kullanıldığını söylüyorlar.

Uzmanlar, aşırı dozda tarım ilacının kaşıntı ve nefes alma güçlüğü gibi alerjik reaksiyonlara yol açabildiğini söyledi.

29.09.2009 16:24:00 Bu haber 4729 defa okundu
Tarım ürünleri zehir deposu gibi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri