Son Dakika
Perşembe, 27 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tarım ilaçlarında "reçete" dönemi
Uluorta satılan ve ölçüsüz kullanılan tarım ilaçları için reçeteli satış dönemi başladı. Sağlık ve Gıda Hareketi uzmanları, reçeteli ilaç adımını olumlu bulmakla birlikte yeterli olmadığını belirtiyorlar.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı “Bitki Koruma Ürünlerinin Reçete İle Satılması Hakkında Yönetmelik” ile tarım ürünlerinin reçeteli satışı ile ilgili usul ve esasları belirledi.

 

Doktorların ilaç yazma konusundaki önemli ölçüde özensizliği, hastaları bilgilendirmemesi, toplum arasında az ilaç yazan doktorun kötü doktor olarak telakki edilmesi gibi nedenlerle Türkiye, dünyanın en çok ilaç tüketen toplumu.

 

Bu bilinç sorunu sadece insani ilaçlarla sınırlı değil elbette. Gerekli olmadığı durumlarda bile ilaç pazarlama firmalarının davranışları, bilgi eksikliği gibi ilaçların kullanılmasının yanı sıra aşırı dozda ilaç kullanımı toplum sağlığını tehdit eden unsurlar arasında geliyor.

 

İnsan sağlığı için kullanılan ilaçlarda olduğu gibi tarım ilaçlarında da benzer bir durumlar söz konusudur. Bu yanlış uygulamalar nedeniyle toplum sağlığı tehlike altında.

 

Bitki Koruma Ürünlerinin Reçete İle Satılması Hakkında Yönetmeliği ile artık tarım ilaçlarında da reçete dönemi başladı. Yeni uygulama ile reçeteyi yazan, satan ve kullananlar müştereken ve müteselsilen sorumlu olacaklar.

 

Yeni yönetmelik kuşkusuz isabetli bir çalışma olmakla birlikte söz konusu sorunları tek başına çözmek için yeterli olması beklenmemelidir. Ülkemizde mevzuat düzenlemesi yapıp denetim ve izlemenin yeterince yapılmaması her alanda büyük sorunlara neden olmaktadır. Denetimlerden önce zincir içerisinde yer alan tüm tarafların eğitimden geçirilmesi, düzen izleme ve caydırıcı müeyyidelerin uygulanması toplum sağlığı açısından kaçınılmazdır.

 

23.02.2009 20:45:00 Bu haber 5460 defa okundu
Tarım ilaçlarında "reçete" dönemi
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri