Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sözde “helal sertifikalı” ürünler
Avustralya ve Yeni Zelanda ile birlikte Brezilya, küresel “sözde helal ürünler” pazarında, dünyanın en büyük et ve işlenmiş et ürünleri ihracatçılarından biridir.

Et üretim ve tedarikçisi olan küresel bir firma, Eylül 2007’de HMC’ye, kendileri için Brezilya “Helal” pazarını araştırıp incelemesini teklif etti. Avustralya ve Yeni Zelanda ile birlikte Brezilya, küresel “sözde helal ürünler” pazarında, dünyanın en büyük et ve işlenmiş et ürünleri ihracatçılarından biridir. Bu ürünlerin büyük kısmı başta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Umman, Katar gibi Orta Doğu ülkeleri ile Afrika ve Avrupa’ya ihraç edilmektedir.
 
Bu ay, uzmanımızın, vahşi batı Brezilya’ya yaptığı yolculukta ortaya çıkarttığı, şok eden gizli bulguları, farklı bir kıtadaki uygulamaları sizlerle paylaşacağız. Bununla birlikte, kırmızı et ve kanatlı hayvan etleri, globalleşen dünyada sofralarımıza ulaşmanın yolunu kolayca bulmakta. Ümmet ise cahilce bir güven içinde bu ürünleri tüketmekte-Allah cehaletimizi ve kusurlarımızı bağışlasın.

   
12 500 millik hava yolculuğundan sonra 1800 millik karayolunu kat eden uzmanımız Brezilyanın geniş arazilerinde geceden sabaha çalışmış, böylelikle istismarları ortaya çıkarmıştır – ki Brezilya dünya Helal gıda endüstrisinin en büyük tedarikçilerinden birisi olarak tanınmaktadır.

  
Bu araştırmada Brezilyanın en büyük 18 kesim evinde inceleme girişiminde bulunuldu. Brezilya Kanatlı Hayvan İhracatçıları Birliği’ne göre 2007 yılının Ocak-Eylül döneminde 718 000 ton tavuk Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmiş. Aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerine ise 402 000 ton tavuk ihraç edilmiş.

   
11 kesim evine giriş ve bu kesim evlerinde araştırma imkânı bulduk. Ne yazık ki sonuçlar şok edici olmuştur:

•Kesim yerlerinin çoğunda Müslüman kesim görevlisi bulunmuyor

•Allah’ın ismi anılmıyor

•Kesim yerlerinin çoğunda bayıltma yaygındır (Bu yöntemde hayvanlar kesilmeden ölebiliyor)

•Helal olmanın temel şartları hakkında bilgisizlik vardır.

•Kesim yerlerinin çoğunda mekanik kesim uygulanmaktadır

Bir dereceye kadar bu durum, HMC olarak, bizi şaşırtmadı; çünkü sürekli olarak Helal adına eksik ve yanlış uygulamalarla karşılaşmaktayız-dünyada en çok istismar edilen konudur çünkü Helal mevzusu. Ne acıdır ki dünün Vejetaryen topluluğu, 1400 yıllık geçmişe sahip Müslüman topluluklardan daha çok korunmaktadır.

Birçok nefsine uymuş uygulayıcılar tarafından. Helal kisvesi altında sertifikalandırılmış, güya “Helal” olan bu etler şehirlerimize mübarek etler olarak giriş yapmaktadır Durumun vahameti ortaya çıkınca hem bizi, hem de Ortadoğu’daki samimi organizasyonları harekete geçirdi.

HMC gerçek Helal’i teşvik etmeye devam etmektedir. Ancak ve ancak sürekli ve tavizsiz izleme ve denetlemeye dayalı bir sistemin Ümmetin Helal ihtiyacını garanti altına alabileceği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Her türlü sahtekârlığı ortaya çıkarmada ve onunla mücadele etmede Allah bize güç versin. Ve Ümmete hak ettiği gerçek, saf Helal’i sunma imkânı versin ki hayatımızı devam ettirmenin tek dayanağı ve temelini ancak Helal oluşturmaktadır.

Kaynak: İngiltere Halal Monitorig Committee (HMC)’nin bülteni.

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Abdullah
    Kayağa Bak Hizaya gel....
    Müsaade edinde artık helal sertifikalı ürünlerden tüketelim. Helala karşı olan başta müslüman olmayan ve müslümanlara her şeyi yidirmeyi gaye edinenler ve siz İngiltere Halal Monitorig Committee (HMC)’nin bülteni ni kaynak gösteriyorsunuz. Yazık......
    28.08.2010 13:33:41
10.12.2008 00:00:00 Bu haber 13654 defa okundu
Sözde “helal sertifikalı” ürünler
Helal sertifika veren kuruluşların çok büyük bir kısmı sanal firmalar olup, sahte belge tanzim etmektedirler. Öyle sertifikalar görülmekte ki: Sertifikanın verildiği ülkenin adı bile sanal.
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri